Kaip prižiūrėti orchidėjas

Kaip prižiūrėti orchidėjas

Kaip auginti pasiflora
Kaip Lietuvoje auginti citrinmedį
Kaip auginti abrikosus
Kaip naudoti vaistinį šalaviją
Kaip sodinti ir auginti šilauoges

Orchidėjos – legendomis apipinti augalai. Egzotiški žiedai sukėlė didžiulį susidomėjimą vos pasiekę Europą. Su meile prižiūrimos gėlės šeimininkus apdovanoja ypatingais žiedais. Orchidėjos gali žaliuoti net šimtus metų ir tapti iš kartos į kartą perduodama šeimos relikvija. Ką gi daryti, kad egzotiški žiedai džiugintų kiekvieną dieną?

 

Orchidėjoms reikia šviežio oro, tačiau jos yra jautrios skersvėjams.

 

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad orchidėjas prižiūrėti ir auginti labai sudėtinga, tačiau taip nėra. Geriausia pradėti nuo populiariausios ir labiausiai paplitusios rūšies – Phalaeonopsis (liet. Falenopsis). Šios gėlės spalvų paletė labai plati – nuo baltos iki beveik juodos spalvos. Be to, gerai prižiūrimo augalo žiedais galima gėrėtis net iki šešių mėnesių.

Phalaeonopsis orchidėjos mėgsta saulės šviesą, todėl geriausiai auga ant palangių. Orchidėjoms labiausiai tinka rytų pusėje esantys langai. Vakarų pusėje esantys langai taip pat tinka, tačiau gėles reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kad nepradėtų gelsti lapai. Žiemą, kai saulės nėra daug, orchidėjas laikykite prie pietų pusėje esančių langų.

Tinkama temperatūra ir drėgmė

Phalaeonopsis orchidėjoms palankiausia temperatūra yra nuo +18 iki +27° C. Optimali temperatūra naktį – +18, o dieną +22-+27° C. Labai aukšta temperatūra lėtina orchidėjų augimą, o vėsuma kenkia žiedams. Jei pradeda formuotis žiedai, venkite temperatūros svyravimų, nes žiedai gali žūti dar neprasiskleidę.

Auginant orchidėjas, svarbu atkreipti dėmesį į drėgmės lygį. Tinkamiausias drėgmės lygis yra tarp 50 ir 75 % santykinės drėgmės. Šiltuose namuose pasirūpinkite specialiu orchidėjų drėkinimu. Įstatykite augalą į drėkinimui skirtą padėklą su žvyru ir vandeniu, bet jokiu būdu neleiskite šaknims mirkti vandenyje.

Labai svarbu sistemingai laistyti orchidėją. Phalaenopsis nemėgsta sausros, todėl geriausia laistyti gėlę apytiksliai kartą per savaitę. Pastovi drėgmė sudaro palankias sąlygas orchidėjos šaknims vystytis, todėl periodiškai tikrinkite drėgmę vazonėlyje. Galite pasverti vazonėlį su palaistytu ir nepalaistytu augalu, kad galėtumėte numatyti laistymo laiką pagal svorį. Laistykite atsargiai, kad ant lapų nesusikauptų vanduo. Stenkitės, kad vandens lašai nesikauptų ten, kur formuojasi nauji lapai.

Aktyviu orchidėjos augimo metu naudokite trąšas. Rugsėjo mėnesį naudokite trąšas žiedams stiprinti. Trąšas naudokite pagal instrukciją, esančią ant pakuotės.

Persodinkite ir džiaukitės naujais žiedais

Phalaeonopsis orchidėjas patariama persodinti kartą per metus, nes orchidėjos gali „išaugti“ vazonėlį, išnaudoti visas grunte esančias medžiagas arba šaknys gali pradėti gesti.

Kaip persodinti:

1. Paliekite augalą ir išimkite iš vazono;
2. Atsargiai, saugodami augalo šaknis, nuimkite nuo jų senąjį substratą;
3. Pašalinkite sudžiūvusias ar supuvusias šaknis. Pjūvio vietas šiek tiek pabarstykite pelenais arba anglies milteliais;
4. Patalpinkite augalą ir į tarpus tarp šaknų nespausdami pilkite naują substratą;
5. Vazonėlio viršų apdėliokite drėgnais kiminais;
6. Naujai pasodintas augalas pirmą kartą laistomas priklausomai nuo jo būklės. Jei jo šaknys buvo pažeistos pūvinio, tuomet laistyti reikia praėjus savaitei/dviem  po persodinimo, o jeigu augalo šaknys buvo sveikos, tuomet laistyti galima iš karto po persodinimo.

 Kiminus ant vazonėlio viršaus nuolat laikykite drėgnus (ne šlapius), o substratui tarp laistymų leiskite pradžiūti!

Šviesa: Phalaenopsį, kaip ir kitas orchidėjas reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, tačiau laikyti kaip įmanoma šviesesnėje vietoje.

Tręšimas: Phalaenopsis orchidėja tręšiama kas trečią laistymą orchidėjoms skirtomis trąšomis. Pirmiausiai orchidėją palaistote paprastu vandeniu, o tik paskui perpilate su trąšų tirpalu. Jei orchidėjos šaknynas pažeistas puvinio, tuomet laistyti su trąšomis negalima. Tokiu atveju reikia orchidėją tik purkšti paruoštu trąšų tirpalu.

Negalima tręšti sauso augalo, nes nudeginsite šaknis!

Nereikia skubėti tręšti tik įsigytos orchidėjos! Augintojas, ruošdamas orchidėjas pardavimui, skatindamas jų ilgesnį žydėjimą „pamaitina” jas įvairiais stimuliatoriais. Tam, kad būtų išvengta pertręšimo rekomenduojama palaukti porą mėnesių nuo orchidėjos atsiradimo Jūsų namuose ir tik tada pradėti tręšti.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0