Fikusas – priežiūra ir auginimas

Fikusas – priežiūra ir auginimas

Graikinis riešutmedis
Kaip ir kokius prieskonius auginame ant palangės
Kaip auginti abrikosus
Kaip auginti pasiflora
Kaip sodinti ir auginti šilauoges

Fikusas kilęs iš tropinių platumų. Todėl šis augalas augs tik viduje ištisus metus, arba vasara lauke, o žiemą, jį reiktų pernešti kur šilta. Tropikuose fikusų galima rasti net iki 850 skirtingų rūšių! Nuo mažų krūmelių ir lianų iki 50 – ies metrų aukščio medžių.  Lietuvoje dažniausiai auginame stambialapį fikusą. Fikusas laikomas puošniu augalu ir tikrai gali pagyvinti jūsų svetainę ar kitą kambarį.

 

Stambialapis fikusas (Ficus elastica L.). Savaime auga Rytų Indijoje. Lapai stambūs, elipsiški, odiški, tamsiai žali, žvilgantys, apatinė jų pusė šviesiai žalia. Nupjovus šakutę ar lapą, smarkiai sunkiasi pieniškos sultys, kuriose yra kaučiuko. Fikas greitai auga, gerai prižiūrimas užauga iki kelių metrų. Kad šakotųsi, pavasarį reikia pritrumpinti viršūnę. Iš lapų pažastų greit pradeda augti nauji

shutterstock 1091905001 - ZinauKaip.lt

Dauginimas ir sodinimas

Dauginamas auginiais ir sėklomis. Auginiai pjaunami su 1 lapu ir tuojau pamerkiami 5 valandoms vandenį, kad nusiplautų pieniškos sultys. Prieš sodinant lapas susukamas ir lengvai pririšamas prie kuolelio, kuris sodinamas kartu su auginiu. Auginiai sodinami į durpių ir smėlio mišinį dauginimo dėžėje arba mažuose vazonuose. Sodinama 2 cm gyliu, pumpuras žemėmis neužpilamas. Dauginimo dėžę geriausia šildyti iš apačios (25-28°C), reikia sudaryti drėgną aplinką. Tinkamiausias laikas dauginti kovo—balandžio mėnesiai. Auginiai greičiau įsišaknija, pjūvį apvėlus medžio anglimi su augimo skatintojų milteliais.

Įsišaknija po 4-5 savaičių. Viršūninių ar šoninių ūglių auginiai pjaunami su 3-4 lapais. Auginiai išleidžia šaknis ir butelyje su vandeniu. Šis laikomas šiltoje šviesioje vietoje, vanduo nuolat keičiamas.

 

Auginimas

Kambaryje auginamas fikas nežydi. Sėklų išsirašoma iš tropikinių kraštų. Jos sėjamos į lapinės žemės ir smėlio mišinį. Sėklos žeme neužberiamos, o pridengiamos stiklu ir laikomos 25°C temperatūroje, šviesioje vietoje. Prasikalę daigeliai išpikuojami vazonuose į lapinės žemės ir smėlio mišinį. Laikoma 20°C temperatūroje, šviesioje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Jaunų augalų šaknys jautrios drėgmei, todėl laistoma saikingai. Iš sėklų išauginti augalai naudojami vegetatyviniam dauginimui. Jauni augalai persodinami kasmet, senesni — kas 3-4 metai. Tinkamiausias persodinti laikas yra kovo—gegužės mėnesiai. Sodinama į lapinės, inspektinės ir durpinės žemės mišinį. Persodinant suaugusius fikus, į žemę pridedama kaulų miltų arba ragų drožlių. Persodinti augalai bent 2 savaites laikomi šiltai (20-25°C), laistomi saikingai, nes jaunų fikų šaknys jautrios drėgmės pertekliui. Kai pradeda augti, laistoma gausiai. Žiemą laistoma saikingai, nuo gausaus laistymo gelsta lapai ir krinta. Negalima laistyti šaltu vandeniu, nes lapų pakraščiuose atsiranda gelsvų dėmių.

 

Trešimas

Gerai augantys fikai tręšiami išrūgusiomis karvių, paukščių mėšlo srutomis. Jų neturint, tręšiama mineralinių trąšų mišiniu (2 g amonio salietros, 1 g kalio druskos, 2 g superfosfato litrui vandens). Prieš tręšiant reikia gerai palieti vandeniu. Tręšiama nuo kovo iki spalio mėn. Fikai gerai auga vidutinio šiltumo kambariuose. Šiltose patalpose lapai nusvyra žemyn. Vasarą fikus galima laikyti lauke nesaulėtoje vietoje.

Kai jauni lapai išauga vis smulkesni, o seni pradeda raukšlėtis ir gelsti, augalą būtina tręšti srutomis, o pavasarį persodinti.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0