...

Kaip teisingai dažyti lubas

Kaip teisingai dažyti lubas

Kaip įsirengti mažo ploto vonią (idėjos)
Kaip pridėti rusų/vokiečių kalbą jūsų kompiuteryje
Kaip sudėti laminuotas grindis
Kaip teisingai genėti vaismedžius
Purus, minkštas ir skanus varškės apkepas

Sienų ar lubų dažymas dažniausiai yra pats paprasčiausias ir bene pigiausias darbas statybose, tačiau kardinaliai namus atnaujinantis remonto sprendimas. Specialistai sako, kad lubas perdažyti mes turėtume kas keletą metų, nes nuo laiko jos pilkėja ir praranda savo estetinę funkciją. Taigi bent kas penkerius metus lubas reikia atnaujinti. Kaip tai paprasčiau ir kokybiškiau atlikti?  Šiandien šiame straipsnyje bandysime aprašyti kaip tą padaryti teisingai, jei turite komentarų rašykite po straipsnių ar Soc. tinkluose.

 

Dažymo procesą būtų galima suskirstyti į šias dalis:

  1. Dažų pasirinkimas;
  2. Patalpos parengimas dažymui;
  3. Paviršiaus parengimas dažymui;
  4. Dažymas;
  5. Džiuvimas;

 

Ką reikia žinoti apie dažus?

Dažai skirstomi į 1-5 atsparumo šlapiam trynimui klases. Kuo mažesnis skaičius, tuo dažai turi didesnį atsparumą trynimui. Jei ieškote dažų virtuvei, koridoriui ar vonios kambariui, geriausiai rinktis 1 arba 2 klasės dažus. Jie bus ne tik atsparūs dilimui, bet ir labai gerai valomi. Būtinai atkreipkite dėmesį į dažų blizgesį: blizgiais vidaus dažais nudažyti paviršiai paprastai būna gerai valomi. O štai matiniais dažais padengtus paviršius galima valyti tik sąlyginai – gali likti matomų valymo žymių.

Dažų dengiamumas – tai jų geba padengti pagrindą. Kuo mažesnė dengiamoji geba, tuo blogiau dažai padengia senąjį dažų sluoksnį. Šviesios ir neryškios dažų dangos lengviau padengiamos negu tamsios ir sodrios. Dažai pagal dengiamąją gebą skirstomi į 4 klases. 1 klasės dažai pasižymi geriausia dengiamąja geba.

Kiek reikia dažų?

Reikiamą dažų kiekį nesunku apskaičiuoti:  Jei ruošiatės dažyti lubas, jų ilgį padauginkite iš pločio. Žinant dažomo ploto apimtis, belieka tik sužinoti pasirinktų dažų išeigą.

 

Kaip teisingai paruošti kambarį remontui?

Prieš pradėdami dažyti, turėtume atlikti pasiruošimo darbus, kad paskui būtų lengviau viska išvalyti.

  • Pirmiausia nukabinkite visus paveikslus ir užuolaidas, baldus pastatykite kambario viduryje, kad laisvai galėtumėte prieiti prie sienų ir lubų.
  • Sienas nuvalykite dulkių siurbliu, kad nebūtų voratinklių ir dulkių.
  • Visas durų staktas, langų rėmus ir palanges apklijuokite apsaugine dažytojų juosta, kad dažydami sienas, jų nesuteptume. Taip pat reikia apsaugoti jungtukus, elektros lizdus ir grindjuostes.
  • Baldus ir grindis apdenkite apsaugine plėvele, kad ant jų nepatektų dažų tiškalų.
  • Prie įėjimo į remontuojamą kambarį, kad neišteptume kitų patalpų, paklokite skudurą arba didesnį rankšluostį, ant kurio galėtumėte palikti batus, kuriuos avėdami dažysite.

paruosimas

Paviršiaus parengimas dažymui

Neskubėkite kuo greičiau dažyti – prastai dažymui paruoštas paviršius sugadins visus planus bei idėjas. Sienos turi būti itin lygios, švarios ir glotnios.

Jeigu lubos buvo nudažytos vandeniniais-dispersiniais, kreidos ar kalkių dažais, juos reikia labai gerai nuplauti vandeniu su muilu ar skalbimo skysčiu. Plauti reikia tol, kol neliks dažų. Du paskutiniai plovimai – su 3 proc. druskos rūgšties arba acto tirpalu, po to – švariu vandeniu. Nuplautas lubas, kad jų paviršius geriau sukibtų su glaistu ir dažais, gerai būtų pašiaušti švitriniu popieriumi.

Jeigu senas dažų sluoksnis vietomis stipriai prilipęs, o vietomis atšokęs, jį teks nugremžti. Seną dažų sluoksnį nuo lubų būtinai reikia nuvalyti, kad naujas būtų lygus ir švarus. Nugramdyti seną sluoksnį – bene labiausiai varginantis darbas. Tai galima daryti rankomis su metaline mentele, metaliniu šepečiu. Galima pasinaudoti šlifuokliu arba dažų gramdymo mašina. Tiesa, daugelis jų trumpomis rankenomis, taigi dirbti teks ant kopėčių arba susikonstravus pastolius. Senam dažų sluoksniui nuo lubų nugramdyti labai patogios ilgakotės elektrinės šlifavimo mašinos. Pirkti jas brangu, tačiau galima išsinuomoti. Tiesa, Vilniuje radau tik vienintelę bendrovę, nuomojančią tokius šlifuoklius. Nuomos iki 4 dienų kaina – 80 litų.

Nugramdytas lubas dar reikia nuplauti vandeniu su muilu arba specialiu plovikliu (pavyzdžiui, Flugger Fluren 37).

Dažymo rezultatas priklausys nuo gero dažų sukibimo su paviršiumi, o dažai gerai kimba tik prie gruntuotų, švarių ir tvirtų paviršių.

 

Glaistymas ir gruntavimas

Glaistas – tai produktas, naudojamas nedideliems paviršiaus nelygumams ir įtrūkimams pašalinti prieš dažymą. Glaistai gali būti sausieji arba jau paruošti naudojimui. Paprastai laikomasi taisyklės, kad glaisto rišamoji medžiaga turi būti tokia pat kaip ir dažų. Sausieji glaistai maišomi su vandeniu, paruošiami darbo vietoje.

Glaistykle užglaistykite visus įtrūkius ar ištrupėjusias vietas glaistu arba užtepkite plyšius hermetiku. Išdžiūvusį glaistą būtina šlifuoti ir nuvalyti dulkes, o hermetiko perteklių nuvalyti ir išlyginti paviršių reikia iškart jį užtepus.

Paskui paviršius gruntuojamas. Tepkite gruntą teptuku arba voleliu. Nugruntavę leiskite paviršiui gerai išdžiūti, Patikrinkite, ar neliko sausų vietų. Grunto sudėtis turi atitikti būsimų dažų sudėtį. Gruntas padaro paviršių tolygiai absorbuojantį ir pagerina dažų sukibimą su paviršiumi. Geriausias rezultatas gaunamas, kai gruntas ir dažai yra to paties gamintojo.

Jeigu ant lubų yra dėmių (pavyzdžiui, nikotino, vandens, markerio) ar išblukimų, prieš dažant būtina nugruntuoti dėmes blokuojančiu gruntu, kad jos neprasiskverbtų pro naujai nudažytą sluoksnį.

dazymas

Dažymas

Pirmą kartą dažykite judesiais iš kairės į dešinę . Išdžiūvus pirmajam sluoksniui, dažydami braukite iš viršaus žemyn. ATMINKITE: šlapi dažai  visada atrodo tamsesni , todėl prieš  dažydami ant balto popieriaus truputį užtepkite paruoštų dažų. Kai jie išdžius, pamatysite jų tikrąją spalvą.

Lubas pradėkite dažyti nuo langų. Dažus tepkite gerai pamirkytu šepečiu arba voleliu. Kampus nudažykite apvaliu teptuku.  Antrąjį sluoksnį geriausia dengti dažymo voleliu. Užtiškusius klijinius dažus nuo langų ,durų ir kitų daiktų nuplaukite šiltu vandeniu. Latekso dažais negalima dažyti klijiniais dažais nudažytų , užterštų , sutrūkinėjusių paviršių ir blizgančių lakuotų dangų.  Latekso dažai gali būti baltos , juodos ir kitokių spalvų. Atskiras latekso dažų rūšis galite maišyti. Maišydami temperos dažus arba pastas, galite gauti norimą spalvą. Šie dažai  skiedžiami tik vandeniu. Tačiau parduotuvėse galite įsigyti jau paruoštų latekso dažų. Prieš dažant, belieka juos tik išmaišyti.

Volelio pernelyg nespauskite, nes priešingu atveju dažų sluoksnis gali būti per plonas. Ko pasekoje dviejų dengimų gali ir neužtekti. Taip pat per stipriai spaudžiant volelį, gali likti matomi jo kraštinėse susidarantys dažų pertekliaus dryžiai.

Lubas galima dažyti naudojant prailgintą volelio rankeną arba pasilipus ant tvirtų kopėtėlių, pakylos, kuri turėtų būti tokio aukščio, kad užsilipus atstumas nuo galvos iki lubų butų 8–10 cm. Lubas patogu padalinti į 30–40 cm pločio juostas ir kiekvieną dažyti pradedant nuo pagrindinio šviesos šaltinio.

Dažnai pasitaikanti klaida, kad apie šviestuvų tvirtinimo pagrindą yra apdažoma, bet nusprendus pakeisti šviestuvą kitu, ta viena nebeatitinka tvirtinimo vietos ir matoma senų dažų bei naujų dažų sluoksniai.

 

Štai ir viskas 🙂

 

KOMENTARAI

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar

    pats geriausias lubu remonto variantas – itempiamos lubos. svaru, greitai ir nebrangu 🙂

  • comment-avatar

    Kokias lubas rinktis (pakabinamas ar įtempiamas)? Kiek vidutiniškai kainuotų abu variantai, įskaičiuojant darbų atlikimą. Ar itempiamos lubos patvarios ?

DISQUS: 0