...

Kaip Lietuvoje auginti citrinmedį

Kaip Lietuvoje auginti citrinmedį

Kaip naudoti vaistinį šalaviją
Kaip auginti šparagus (smidrus)
Medlievos uogos – Kas tai?
Kaip ir kokius prieskonius auginame ant palangės
Kaip auginti ir prižiūrėti slyvas

Citrina (citrinmedis), visžalis rūtinių šeimos subtropinis augalas. Kilusi iš Kinijos, Japonijos, Rytų Indijos. Kambaryje auginama citrina — medelis odiškais, šviesiai žaliais lapais, būdingo citrinos aromato, pažastinėmis akstimis. Balti citrinos žiedai, kaip ir kitų citrusų (apelsino, mandarino, pomarančiaus), stipraus ir malonaus kvapo. Kambaryje labiausiai tinka auginti Pavlovo, Mejerio, naująją Gruzijos veislę. Citrina mėgsta šilumą ir šviesą. Laistoma tiek, kad žemė vazone nepradėtų rūgti dėl drėgmės pertekliaus, bet ir neperdžiūtų. Vandens temperatūra turi būti 2—3 °C aukštesnė už oro temperatūrą. Vasarą augalas purškiamas purkštuvu ne rečiau kaip 2—5 kartus, žiemą 2—3 kartus per savaitę. Lapai iš abiejų pusių drėgnu skuduru plaunami ir šluostomi ne rečiau kaip kartą per savaitę.

Paprasčiau citrinmedį auginti iš sodinuko, nors įmanoma išauginti ir iš citrinos kauliuko. Daugelis mano kad iš kauliuko išaugs prastas citrinmedis, kuris neves vaisių, tačiau tai netiesa. Nuo kauliuko pasodinimo iki pirmųjų vaisių praeina maždaug penkeri metai. Būtent taip sodinami citrinmedžiai Italijoje, Ispanijoje ir Pietų Azijoje. Mūsų klimate citrinmedžius auginti sunkiau dėl klimato, tačiau namuose visada galite sukurti augalui tinkamas sąlygas. Jeigu ketinate pirkti sodinuką specializuotoje parduotuvėje ar botanikos sode, jūsų paklaus, kokios rūšies citrinmedžio pageidautumėte. Jūs turite žinoti, kad namuose įmanoma auginti tik penkias pagrindines rūšis: „Genoa“, „Maikopsky“, „Mejer“, „Eureka“ ir „Novogruzinskij“. „Maikopsky“ išsiskiria vaisių gausa, o „Eureka“ ir „Genoa“ galima auginti netgi ant šiltos palangės, nes šie citrinmedžiai visiškai neaukšti.

 

Citrinai paruošiamas toks žemės mišinys: 2 dalys velėninės, 1 dalis lapinės žemės, po 1/2 dalies geros inspeklinės žemės ir stambaus upės smėlio; dar pridedama šiek tiek susmulkintų medžio (geriausiai beržo) anglių. Kartą per savaitę (nuo pavasario iki rudens) citriną galima laistyti mineralinių trąšų tirpalu (griežtai laikantis pakete nurodyto dozavimo) ; prieš tręšimą žemė sudrėkinama vandeniu. Pavasarį išpjaunamos nereikalingos silpnos šakelės (ypač augančios į lajos vidų). Persodinama kas antri metai; kad nenukentėtų šaknys, stengiamasi nenukratyti visos senosios žemės. Tais metais, kai citrina nepersodinama, 2—3 cm storio paviršiaus žemės sluoksnis atsargiai pakeičiamas nauja žeme. 2—3 kartus per mėnesį žemės paviršius purenamas. Nepatartina augalą dažnai kilnoti arba sukinėti.

citrinmedziai- Kad citrina derėtų, geriau auginti skiepytus augalus; jie pradeda žydėti ir megzti vaisius jau trečiaisiais metais po skiepijimo. Iš kultūrinių citrinų (žinomų gerų veislių) paėmus auginių, galima užauginti medelių, kurie taip pat mezga vaisius trečiaisiais, ketvirtaisiais, kartais antraisiais metais. Citrinos greičiau dera, kai dvejų metų augalams nugnaibomos auglių viršūnėlės.

Kur geriausia auginti?

Citrinmedis, kinkanas ir kalamandinas gerai auga rytinėse ar vakarinėse palangėse. Ant pietinės palangės šiuos Citrusinius augalus galima laikyti žiemą. Vasarą, kad saulės spinduliai nenudegintų lapų, medelius reikia nunešti toliau nuo lango į kambario gilumą 1-1,5 m, bet ne toliau – bus per tamsu. Mandarinus ir apelsinus geriau auginti ant pietinės palangės. Kiek blogiau ant rytinės ar vakarinės, auginant ant šiaurinės palangės vaisiai nesubręsta. Nuo tiesioginių kaitrių saulės spindulių Citrusinių augalų lapai pablykšta. Be to, tiesioginiai saulės spinduliai nudegina Citrusinių augalų vaisius ir jų užomazgas, kurie netrukus nukrenta. Labiausiai reiklūs šviesai yra apelsinmedžiai, kurie nebijo ir kaitrių saulės spindulių. Sodininkams verta žinoti, kuo aukštesnį temperatųra kambaryje, tuo daugiau šviesos reikia Citrusiniams augalams. Pernelyg sausoje patalpoje augančių Citrusinių augalų lapų galiukai nudžiūna, o žiedpumpuriai ir vaisių užuomazgos – nukrenta. Žiemos metu ant radiatoriaus patariama pastatyti talp? su vandeniu, kad garuodamas vanduo drekintų saus? kambarių oro?.

 

Auginimo sąlygos

optimali temperatūra auginimui 18-25 laipsniai šilumos. Citrusiniai augalai mėgsta šilumą bei drėgmę , todėl juos retkarčiais reikia apipurkšti minkštu (lietaus, destiliuotu arba virintu) vandeniu. Žiemą galima naudoti švarų sniego vandenį. Citrinmedis mėgsta drėgmę daugiau nei kiti. Apipurkšti reikia ryte. Aš apipurškiu savo augalus labai retai. Citrinmedis , kinkanas ir kalamandinas gerai auga ant rytinės ar vakarinės palangės. Ant pietinės palangės šiuos Citrusinius augalus galima laikyti žiemą. Vasarą , kad saulės spinduliai nenudegintų lapų , medelius reikia nunešti toliau nuo lango į kambario gilumą 1-1,5 m , bet ne toliau – bus per tamsu. Vasarą citrinmedžiams reikalinga išsklaidyta saulės šviesa. Apelsinmedžiai ir mandarinmedžiai mėgsta saulės spindulius. Citrinmedis nepakenčia skersvėjo ir šešėlio. Citrusiniai augalai „nemėgsta” perstatinėjimų iš vienos vietos į kitą , tačiau vasarą indą su medeliu pravartu išnešti į balkoną , verandą.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0