Kaip ir su kuo naudoti indiškus prieskonius

Kaip ir su kuo naudoti indiškus prieskonius

Saldžioji bulvė – auginimas, maistinės savybės – receptai
Kaip surasti daug grybų
Avinžirniai ypač naudingas produktas
Kaip greit nulupti granato vaisių
Kaip pagaminti gerus macaroons namuose

Patys populiariausi ir svarbiausi Indiški prieskoniai:

Malta ciberžolė (angl. – turmeric powder, hindi – haldi) – tai vienas pagrindinių prieskonių indiškoje virtuvėje naudojamas daugumoje patiekalų. Skaisčiai geltonas prieskonis ne tiktai priduoda nuostabios spalvos patiekalams, bet yra vertinamas ir kaip natūralus maisto konservantas bei virškinimą skatinantis antibiotikas, kuris taip pat būdavo naudojamas, pavyzdžiui, žaizdoms ar peršalimui gydyti. Kai tik pradeda perštėti gerklę, sumaišau šiek tiek medaus su malta ciberžolė ir „patepu” gerklę (iš vidaus, žinoma =)) porą kartų per dieną. Ciberžolės yra naudojama mažiau nei kitų maltų prieskonių dėl intensivaus jos skonio, kuris sušvelnėja patiekalui verdant. Paprastai tariant, jei kitu maltų prieskonių dėsite po arbatinį šaukštelį, pusės šaukštelio ciberžolės bus pilnai gana.

Malta kalendra (angl. – coriander powder, hindi – dhanya) – vienas trijų pagrindinių maltų prieskonių naudojamų daugelio troškinių receptuose. Kalendra priduoda nuostabaus skonio patiekalams ir yra vertinama dėl vėsinančių ir raminančių savybių. Kartais yra naudojamos visos kalendros sėklos, žinoma, iš bėdos galima pakeisti malta kalendra. Na o jei turite tik sėklų, esant reikalui visada galima šviežiai sumalti, kiek reikia. O šviežios kalendros lapeliai yra naudojami daugelio indiškų (bet ne pietinės Indijos) patieklų pagardinimui prieš pat patiekiant. Ji suteikia nuostabaus gaivaus skonio bei akiai patrauklaus spalvinio kontrasto daugeliui troškinių.

Malti raudonieji čili pipirai (angl. – red chili powder) – tai trečiasis iš pagrindinių maltų prieskonių įeinantis į daugelio patiekalų gaminimą. Tai ugninis sušildantis prieskonis naudojamas dėl aitrumo. Tačiau čili pipirų aitrumas yra vienas nepastoviausių dalykų pasaulyje, todėl recepte nurodytą kiekį pakoreguokite pagal turimų pipirų aitrumą bei savo skonį. Aš naudoju raudonuosius Kašmiro čili pipirus, kurie yra palyginus švelnesni ir priduoda patiekalams nuostabios skaisčiai raudonos spalvos. Beje, Kašmiro virtuvėje, kur gausu ugninės spalvos patiekalų, imbieras yra naudojamas aitrumui, o Kašmiro čili pipirai – raudonai spalvai.

Neapsieisime be juodųjų pipirų grūdelių (angl. – black peppercorn, hindi – kali mirch).

Cinamonas (angl. – cinnamon, hindi – dalchini) nėra tradiciškai priskiriamas prie esminių indų virtuvės prieskonių, tačiau labai dažnai praverčiantis. Jį dažnai naudoju ne tiktai saldumynams ar gėrimams, bet ir troškiniams, ypatingai gerai dera troškiniuose su kokoso pienu ir mažai kitų prieskonių. Cinamono lazdeles visada galima pakeisti maltu cinamonu.

Gvazdikėlis (angl. – clove, hindi – lavang, laung) – taip pat ne pagrindiniu laikomas pieskonis, tačiau dažnai praverčiantis dėl savo malonaus skonio. Jis dažnai naudojamas gaminant indiškus troškinius, arbatas, bei tam tikras daržoves. Maltas gavzdikėlis greitai praranda skonį ir aromatą, todėl geriausia sumalti tik tiek, kiek reikės gaminant.

Kardamonas (angl. – kardamon, hindi – elaichi), dar vadinamas žaliuoju kardamonu – nors jis nėra laikomas vienas pagrindinių prieskonių indiškoje virtuvėje, tai mano vienas dažniausiai vartojamų ir labai vertinamų prieskonių. Jis yra naudojamas tiek šiaurinės, tiek pietinės Indijos patiekaluose. Jis dedamas ir į troškinius, ir į arbatą, daržovių patiekalus, bei saldumynus. Maisto gaminime yra naudojamos visos ankštys, vien tik sėklos, luobelės arba maltos sėklos/ankštys. Geriausia yra laikyti visas ankštis ir susimalti tik tiek, kiek sunaudosite tuo kart. Maltas kardamonas greitai praranda skonį ir aromatą. Jei receptui reikia kardamono ankščių, o turite tiktai malto kardamono, 10 anksčių atitiktų maždaug vieną su kaupu arbatinį šaukštelį malto kardamono.

Garam masala – tai ko gero dažniausiai naudojamas indiškų prieskonių mišinys, beje, nebūtinai iš maltų prieskonių. Jį galima lengvai pasigaminti namuose iš anksčiau minėtų prieskonių: gvazdikėlių, kardamono, cinamono, juodųjų pipirų grūdelių, praverstų šiek tiek muskato riešuto (nebūtina). Taip pat jį galima lengvai įsigyti beveik bet kuriame prekybos centre bei specializuotose prieskonių parduotuvėse Lietuvoje. Tai yra iš vidaus sušildantis, tačiau ne aitrus prieskonių mišinys, kuriuo patiekalai yra dažnai gardinami gaminimo pabaigoje. Kiekvienas Indijos regionas turi savą Garam masala mišinį, kaip ir kiekviena šeimininkė =) Nemalta Garam masala susidedanti iš cinamono lazdelių, kardamono ankščių, lauro lapelių, gvazdikėlių, muskato žiedo bei pipirų grūdelių yra dažniau naudojama šiaurinėje Indijos dalyje. Šiuo atveju, Garam masala yra dedama ne virimo pabaigoje, tačiau apkepinama pradžioje, prieš dedant svogūnus, česnaką bei imbierą.

Kvapiosios murėjos lapeliai (angl. – curry leaves, hindi – kari pata) – tai labai aromatingi lapeliai daugiausia naudojami troškiniams pietinėje Indijoje bei Šrilankoje. Priduoda subtilaus bei labai malonaus šilto tarsi šiek tiek citrininio ir dūminio aromato bei skonio. Galima naudoti šviežius, džiovintis ar šaldytus. Jei naudosite džiovintus lapelius, dėkite jų šiek tiek daugiau ir pradžioje apkepinkite lašelyje aliejaus/ghee, kad geriau atsiskleistų aromatas. Priklausomai nuo patiekalo, šie lapeliai gali būti dedami gaminimo pradžioje arba pabaigoje, o valgant galima išrankioti, nors kai kurie mėgsta suvalgyti ir visus šviežius lapelius. Na o jei neturėtumėt šių lapelių, juos visada galima praleisti. Deja, jiems nėra gero pakaitalo, tiktai vietoj šviežių lapelių galima naudoti džiovintus. Jei gautumėt šakelę šviežių lapelių, jų nenuskabykite ir saugokite visą šakelę šaldymo kameroje — taip jie išlaikys skonį ir aromatą ilgiau. Džiovintų lapelių galima įsigyti specializuotose prieskonių parduotuvėse, pavyzdžiui, Skonio Studijoje (J. Basanavičiaus g. 18, Vilnius).

Džiovinti raudonieji čili pipirai (angl. – dried red chilis, hindi – lal mirchi) priduoda nuostabios raudonos spalvos ir mažiau aitrumo nei malti raudonieji čili pipirai. Maltus pipirus visada galima pakeisti džiovintais ir atvirkščiai. Jei reikės sumalti džiovintis pipirus į vientisą tyrelę, juos pradžioje bent 10 minučių pamirkykite vandenyje, tada pasmulkinkite ir malkite blenderyje. Jei norite mažiau aitrumo, išimkite džiovintų pipirų sėklytes. Vėlgi, čia nepralenkiami yra Kašmiro čili pipirai =)

Muskato riešutas (angl. – nutmeg, hindi – jaiphal) naudojamas tiek šiaurinėje, tiek pietinėje Indijoje bei yra viena garam masalos sudedamųjų dalių. Muskato riešutas yra naudojamas dėl malonaus ir šildančio skonio ir, kaip aš vadinu, dzingelio bei dedamas tiek į mėsos patiekalus, arbatą, kavą, saldumynus bei vegetariškus patiekalus. Kadangi maltas muskato riešutas greitai praranda aromatą ir skonį, geriausia sandariame indelyje laikyti visą riešutą ir sumalti/patarkuoti kiek reikės gaminant.

Žvaigždinis anyžius (angl. – star anise, hindi – anasphal) – tai labai saldus ir labai stipraus skonio prieskonis, kuris labai tinka su ryžiais, ar tiesiog įmetant gabalėlį šio prieskonio į puodą juos verdant, ar gaminant pulao bei biryani. Taip pat šis prieskonis gali būti dedamas į mėsiškus patiekalus, saldumynus, bei gėrimus, tačiau mes jį turbūt dažniau naudojam gamindami kinietiškus patiekalus, nei indiškus. Beje, įdomus faktas iš Wikipedia, kad žvaigždinis anyžius yra vienas „shikimic” rūgšties, naudojamos gripinei infekcijai gydyti skirtiems vaistams (Tamiflu) gaminti, šaltinių. (Nekilo rankos šios rūgšties lietuviško pavadinimo rašyti =)).

Juodųjų garstyčių sėklos (anlg. – mustard seeds, hindi – rai) – tai mano labai dažnai naudojamas ir mylimas prieskonis, suteikiantis gero, tarsi riešutinio, skonio perkandus sėklytę ir bet kurį patiekalą padarantis nenuobodžiu. Jos gali būti dedamos patiekalo gaminimo pačioje pradžioje arba pabaigoje, bet visada pirmiau apkepinamos, kol pradės spragsėti. Kaip ir kuminas, šios apkepintos sėklytės yra dažnai naudojamos patiekalo pagarniravimui, vadinamam „tempering”.

Ir paskutinis, bet tikrai ne mažiausiai svarbus prieskonis – kuminas (angl. – cumin, hindi – jeera) – gali būti naudojamas tiek sėklų, tiek maltu pavidalu. Labai aromatingas ir gero skonio priduodantis prieskonis naudojamas daugelyje šiaurinės Indijos patiekalų. Jos gali būti dedamos patiekalo gaminimo pačioje pradžioje arba pabaigoje, bet visada yra apkepinamos. Tiesa, čia yra daugybė galimų variantų: sausai paskrudintos sėklos, aliejuje/ghee apkepintos sėklos, apkepintos sėklos, kurios paskui yra sumalamos, sumaltos sėklos, kurios yra paskui apkepinamos… kiekvienas variantas suteikia skirtingą efektą. Kaip ir garstyčių sėklos, dažnai yra naudojamos „tempering” žingsnyje. Nesumaišykite indiškojo kumino su Lietuvoje įprastu kmynui, taip pat vadinamu Persijos kuminu (angl. – caraway). Tai yra panašiai atrodantys, tačiau skirtingi prieskoniai ir mūsų kmynas netiks pakeisti kuminui indiškuose patiekaluose.

Muskato žiedas (angl. – mace, hindi – jaivirti) yra taip pat sušildantis, bet švelnesnio skonio nei muskato riešutas, todėl naudojamas subtilesnio skonio patiekalams. Galima naudoti maltą arba sulaužytą mažesniais gabalėliais išrenkant iš patiekalo prieš patiekiant. Jei neturite, muskato žiedą galima pakeisti mažesniu kiekiu muskato riešuto.

Džiovintas tamarindas (angl. – tamarind, hindi – imli) – tai labai rūgštus vaisius naudojamas priduoti rūgštelės patiekalams ir paryškinti kitų prieskonių skonį. Naudojant džiovintą tamarindą, pirmiausia jį 10 minučių pamirkykite keliuose šaukštuose vandens ir tada išspauskite pirštais visą minkštimą ir sultis į tą patį vandenį. Odeles išmeskite, o sultis su visu vandeniu supilkite į patiekalą, dažniausiai į gaminimo pabaigą leidžiant kelias minutes pavirti. Jei pavyktų gauti, taip pat puikiai tiks konservuotas tamarindo minkštimas be priedų. Deja, dauguma tamarindo padažų indiškiems patiekalams netiks, nes į jų sudėtį įeina daugybė kitų priedų, kaip pvz. cukrus, svogūnai, imbieras, įvairūs prieskoniai ir t.t. Juos galima panaudoti užkandžiams padažyti bei kinietiškiems, tailandietiškiems patiekalams. Neturint džiovinto tamarindo, visada galima jį pakeisti citrinos/laimo sultimis (cukraus nereikia pridėti). Kai kuriuose receptuose taip pat jį galima pakeisti actu ar natūraliu jogurtu, kuris taip pat yra naudojamas rūgštelei priduoti indiškuose patiekaluose.

Na ir galiausiai, ožragė (angl. – fenugreek, hindi – methi). Ne taip dažnai panaudojamas mano virtuvėje, tačiau labai įdomus prieskonis, kuris yra šiek tiek kartokas ir labai kvapnus kepinant. Na ir kaip visi išvardinti prieskoniai, ožragė yra taip pat naudinga jūsų sveikatai. Tiesa, jei per daug apkepinsite, taps labai kartus ir teks jį išmesti.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 1
  • komentaras-avataras
    indiski prieskoniai Prieš 7 metai

    Geras straipsnis. Esu gavusi dovanų indiškų prieskonių ir ne visada žinau, kaip ir kur juos panaudoti.