...

Paslaptinga liga, apie kurią moterys sužino gan vėlai. Kaip aptikti ir gydyti?

Paslaptinga liga, apie kurią moterys sužino gan vėlai. Kaip aptikti ir gydyti?

Privataus ženklo omega 3 gamyba: viskas, ką reikia žinoti
Oraliniu būdu plintančios ligos: ką reikia apie tai žinoti?
Antinksčių sutrikimai: kaip juos atpažinti?
Kaip Vykdoma Akių Korekcija?
Migdolai – naudingas ir sveikas maistas

Policistinių kiaušidžių sindromas – tai dažna hormonų disbalanso ir medžiagų apykaitos problemų priežastis. Ši problema vargina 1 iš 10 vaisingo amžiaus ( maždaug nuo 15 iki 44 metų amžiaus) moterų. Dauguma sužino, kad turi šią ligą būdamos 20 – 30 metų, kuomet susiduria su pastojimo problema ir kreipiasi į gydytoją. Ilgus metus šis sindromas dažnai likdavo nediagnozuojamas medicinos praktikoje. Džiugu, kad situacija po truputį keičiasi geresne linkme – dabar tai ypač aktuali ir opi problema, šioje srityje atliekama vis daugiau mokslinių tyrimų, kurie padeda geriau suprasti organizmo pokyčius, taip pat moterys, turinčios šį sindromą, vis dažniau kalba viešai ir dalinasi savo patirtimi ir patarimais su kitomis.

Endokrininiai ir metaboliniai sutrikimai gali turėti įtakos moterų bendrai sveikatai ir išvaizdai. Šis sindromas nėra išgydomas, tačiau jį galima kontroliuoti. Nors tikslios priežasties dėl kurios pasireiškia PKS nėra atrasta, tačiau atliktų tyrimų analizėje pastebima, kad egzistuota tam tikri rizikos faktoriai:

  • Oligoovuliacinis nevaisingumas;
  • Pirmos eilės giminės atstovės, sergančios PKS;
  • 1 ar 2 tipo cukrinis diabetas arba gestacinis diabetas;
  • Nutukimas;
  • Atsparumas insulinui.

Policistinių kiaušidžių sindromo simptomai

1.     Nereguliarus menstruacinis ciklas.

Moterims, sergančioms PKS, gali nutrūkti mėnesinių ciklas arba dažnu atveju pastebimas mažesnis jų skaičius (mažiau nei aštuonios per metus). PKS būdinga ir mėnesinių ciklo sutrumpėjimas – gali trukti mažiau nei 21 dieną. Norint efektyviai kontroliuoti šį sindromą, vertėtų kreiptis į gydytojus, kurie įvertinę jūsų sveikatos būklę, skirs tinkamą medikamentinį gydymą.

2.     Pasireiškia hirsutizmas (padidėjęs plaukuotumas).

Hirsutizmas – dėl androgenų pertekliaus sukeltas vyriško tipo plaukuotumas. Tai gali apimti veido sritį: plaukai ant smakro, virs viršutinės lūpos, taip pat pastebima daugiau plaukų krūtinės srityje. Ši bėda vargina maždaug 75% PKS sergančių moterų, tai gali sukelti diskomfortą ir mažinti pasitikėjimą savimi. Laime, galime atrasti daug problemos sprendimų būdų: skutimosi peiliukai, depiliacija vašku ar cukrumi, elektrinių epiliatorių naudojimas, tačiau moterims labiausiai pasiteisinęs ir ilgalaikius rezultatus duodantis pasirinkimas – depiliacija lazeriu. Procedūra turi daug privalumų, tačiau svarbiausia, kad po visų lazerinės depiliacijos kursų, galėsite džiaugtis ilgalaikiais rezultatais ir labiau pasitikėti savimi.

Lazerine depliacija - ZinauKaip.lt

 

3.     Spuogai ant veido, krūtinės ir viršutinės nugaros dalies

Ši problema vargina 15 – 25% moterų, spuogotumas dažnai yra sunkiai kontroliuojamas, o įprastinis gydymas gali būti ne itin efektyvus, tačiau tai galima kontroliuoti. Vertėtų apsilankyti gydymo įstaigoje, pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu ir endokrinologu, kad šią bėdą kuo efektyviau išspręsti.

4.     Slenkantys plaukai arba vyriško tipo nuplikimas

Dėl endogeninių priežasčių ir didesnio kiekio vyriško hormono – testosterono, gal būti pastebimas didesnis galvos plaukų slinkimas, šią bėdą taip pat galima išspręsti ir optimaliausiai valdyti, tik pasitarus su gydytojais, tad nieko nelaukite ir užsiregistruokite pirmam vizitui.

5.     Nevaisingumas

Tai itin skaudi ir opi problema, su kuria susiduria moterys, sergančios PKS. Norint pastoti, tikrai įmanoma, tačiau reikalinga visapusė gydytojo priežiūra, sveikatos ištyrimas ir tinkamas gydymo paskyrimas.

6.     Svorio padidėjimas arba sunkumai numesti svorio

Kad kuo efektyviau kontroliuoti svorio padidėjimą, reikėtų į kasdieniniu įpročius įtraukti tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius. Būtent apie tai toliau ir pakalbėsime.

Svarbūs gyvenimo būdo pokyčiai sergant PKS

Tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai rekomenduojami kaip pirmo pasirinkimo gydymas ir prevencine priemonė, kuri gali ne tik padėti jaustis geriau ir savimi labiau pasitikėti, tačiau ir pagerinti kiaušidžių ovuliacinę funkciją, taip pat padidinti pastojimo tikimybę, o tai ypač aktualu moterims, kurios turi antsvorio.

1.     Sumažinti cukraus ir angliavandenių kiekį

Daugelis moterų, sergančių policistinių kiaušidžių sindromu, kaip vieną iš ryškiausių problemų išskiria rezistentiškumą insulinui. Įprastai, kasoje gaminamas hormonas leidžia organizmui panaudoti gliukozę arba cukrų iš maisto kaip energiją, tačiau esant PKS hormonas, kuris turėtų reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje, tampa neveiksnus ir nenaudojamas efektyviai.  Dėl tokios būklės laikui bėgant gali išsivystyti ir II tipo cukrinis diabetas, todėl svarbu tinkamas dėmesys savo sveikatai. Kad sumažinti cukraus kiekį kraujyje,  žinoma, gydytojai gali rekomenduoti valgyti mažai cukraus turinti maistą ir taikyti specialias dietas.

Ideali dieta susideda iš įvairių maisto produktų ir iš skirtingų maisto grupių. Patartina rinktis sveikus angliavandenius, tokius kaip daržovės ir vaisiai, liesa mėsa, pavyzdžiui, paukštiena, žuvis. Taip pat palanku atsirinkti maisto produktus, kuriuose yra daug skaidulų turinčių grūdų – tai padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Gydytojai pataria sutelkti dėmesį į maistą, kuriame yra mažai cukraus ir riebalų bei kurių glikemijos indeksas yra žemas. Maisto produktai, su mažu glikemijos indeksu, verčia organizmą lėtai ir tolygiai išskirti insuliną, dėl to organizmas lengviau naudoją maistą kaip energiją, o nekaupia jo kaip riebalų.

Kadangi angliavandeniai suskaidomi į cukrų, naudinga vengti rafinuotų angliavandenių, kurių yra perdirbtuose maisto produktuose, ypač baltuose miltuose, ryžiuose, bulvėse ir cukruje. Taip pat turėtumėte vengti saldžių gėrimų, įskaitant ir sultis.

2.     Valdykite svorį

Daugelis, bet ne visos moterys, sergančios policistinių kiaušidžių sindromu, turi antsvorio. Tinkamai neprižiūrint savo organizmo, ilgainiui tai gali baigtis nutukimu. Dėl to pasekoje gali  atsirasti didesnių sveikatos problemų, pavyzdžiui, tokių kaip 2 tipo diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, nevaisingumas.

Moterys, kurios nori sau padėti, turėtų reguliuoti suvartojamų kalorijų kiekį per dieną, rekomenduojama suvartoti 1200-1500 kcal, individualiai atsižvelgiant į konstituciją. Taip pat, norint laikytis tam tikrų mitybos taisyklių, svarbu konsultuotis su profesionaliais dietologais. Mitybos specialistai gali sudaryti sveiką ir subalansuotą dietą, kurioje būtų mažai riebalų ir kalorijų. Jie gali išmokyti sekti, ką valgote, užsirašydami suvartojamą maistą arba naudodami kalorijų skaičiavimo priemones. Norint numesti svorio, taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į porcijų dydį.

Taigi, išgirdus policistinių kiaušidžių sindromo diagnozę, pradžioje gali kilti didelis nerimas ir pasimetimas, tačiau kokybiškas gyvenimas tęsiasi, pakeitus tam tikrus gyvenimo įpročius, laikantis sveikos gyvensenos principų, investavus laiko į geresnį savo kūno pažinimą, galima pasiekti didelių rezultatų ir puikiai kontroliuoti šią ligą.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: