Antinksčių sutrikimai: kaip juos atpažinti?

Antinksčių sutrikimai: kaip juos atpažinti?

Kaip Vykdoma Akių Korekcija?
Avinžirniai ypač naudingas produktas
Privataus ženklo omega 3 gamyba: viskas, ką reikia žinoti
Oraliniu būdu plintančios ligos: ką reikia apie tai žinoti?
Kas stiprina imunitetą, kaulus bei sąnarius?

Antinksčiai – liauka, kuri yra svarbi sklandaus mūsų kūno funkcionavimo dalis. Joje gaminami medžiagų apykaitai, kraujospūdžiui, imuninei sistemai ir reakcijai į stresą reikalingi hormonai. Kai jų pradedama gaminti per daug arba per mažai, atsiranda antinksčių sutrikimai. Apie tai, kaip juos atpažinti, pasakojame plačiau.

Kas yra antinksčiai ir kuo jie svarbūs?

Antinksčiai – virš inkstų esanti  porinė endokrininė liauka, sudaryta iš šerdies ir žievės. Antinksčių šerdis gamina adrenaliną ir noradrenaliną, žievė – kortizolį, aldosteroną bei lytinių hormonų pirmtakus, kurie pilnai funkcionuojančiais hormonais (estrogenais, androgenais) paverčiami lytinėse liaukose.  Visi šie antinksčių hormonai svarbūs maisto pavertimui energija, cukraus kiekio kraujyje reguliavimui, organizmo reakcijai į ligą bei stresą, lytiniam brendimui, druskos ir vandens balanso, normalaus kraujospūdžio, taip pat nėštumo palaikymui.

Kas gali sukelti antinksčių sutrikimus?

Antinksčių sutrikimus, kurie turi įtakos visam organizmo funkcionavimui, sukelia perteklinė arba nepakankama antinksčių hormonų gamyba. Antinksčių sutrikimai atsiranda vartojant steroidinius vaistus, taip pat dėl  kitų liaukų, pavyzdžiui, hipofizės, problemų. Antinksčių sutrikimams įtakos turi ir genų pokyčiai (mutacijos) bei navikai. Deja, daugeliu atvejų tiksli jų atsiradimo priežastis nėra žinoma.

Kaip atpažinti antinksčių sutrikimus?

Antinksčių sutrikimų simptomai skiriasi priklausomai nuo to, su kokiais hormonais yra susiję. Tačiau daugeliu atvejų jie panašūs į kitų ligų. Pavyzdžiui, esant dideliam kortizolio kiekiui (Kušingo liga), pasireiškia viršutinės kūno dalies nutukimas, o rankos ir kojos lieka plonesnės. Žmogus jaučiasi pavargęs ir sutrikęs. Vystosi hipertenzija ir diabetas, ant odos atsiranda mėlynių.

Didelį aldosterono kiekį išduoda tokie simptomai kaip aukštas kraujo spaudimas, mažas kalio kiekis kraujyje, silpnumo jausmas, raumenų skausmas ir spazmai. Vyriškų lytinių hormonų kiekio padidėjimas, kuris pasireiškia tik moterims arba berniukams, gali būti atpažįstamas iš ant veido augančių plaukų ir (arba) plikimo, besivystančios aknės, žemesnio balso, didesnio raumeningumo ir lytinio potraukio. Vyriškų bruožų vystymasis moterims vadinamas virilizacija.

Kaip diagnozuojami ir gydomi antinksčių sutrikimai?

Gydytojas endokrinologas pirmiausia apklausia pacientą, kad išsiaiškintų simptomus ir sveikatos istoriją. Tada jis skiria atitinkamus tyrimus hormonų kiekiui nustatyti. Įtardamas navikus, gydytojas gali užsakyti vaizdo tyrimus, tokius kaip kompiuterinė, magnetinio arba branduolinio rezonanso tomografija. Įvairių tipų antinksčių sutrikimai gydomi skirtingai. Paprastai tai apima vaistus ir chirurgiją. Navikų gydymui gali būti taikoma spindulinė terapija. Kitų sutrikimų gydymas gali apimti simptomų valdymą.

Tinkama antinksčių veikla be galo svarbi viso mūsų kūno funkcionavimui. Taigi, jei pastebėjote neįprastus simptomus, neignoruokite jų. Susisiekite su savo šeimos gydytoju, kuris nukreips jus pas endokrinologą. Kvalifikuotas specialistas padės išsiaiškinti tikrąsias negalavimų priežastis ir esant poreikiui paskirs reikalingą gydymą. Išsirinkti patikimą gydytoją endokrinologą galite jau dabar – tereikia spustelėti ant aukščiau pateiktos nuorodos.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0