...

Kaip sodinti rožes

Kaip sodinti rožes

Kaip auginti trešnes
Kaip išnaikinti kurmius
Kaip pagerinti dirvą sode
Kaip teisingai tręšti sodą pavasari
Sodo darbai Balandžio mėn.

Tirpstant paskutiniam sniegui, ne viena moteris susimąsto apie savo kiemo priežiūrą. Vešli ir tvarkinga veja šiais laikais laikoma svarbiausiu kiemo akcentu, tačiau jei jums norisi šiek tiek daugiau spalvų, nebijokite sodinti ir gėlių. Ankstyvas pavasaris – tam puikiai tinkamas laikas, tad pasiraitokite rankoves ir jau dabar kibkite į darbus. Rožės, vienas populiariausių lauko augalų, tad jei norite sužinoti, kaip jomis papuošti savo namo kiemą – pateiksime jums reikalingą informaciją.

Išrinkite vietą. Ieškant gėlėms tinkamos vietos, turėkite omenyje, jog rožėms reikia gana daug saulės, bet lengvas šešėlis ankstyvą popietę tikrai nepamaišys, o netgi bus naudingas. Žinoma, skirtingos rožių veislės turi skirtingus reikalavimus, yra nemažai veislių, kurioms užtenka tik 4 – 5 valandų saulės per dieną. Geras dirvos drenažas taip pat labai svarbus aspektas. Jūsų sodintos rožės neaugs, jei pastarųjų šaknys nuolatos mirks vandenyje. Daugiausiai priežiūros bei išskirtinių sąlygų reikalauja  pakartotinai žydinčios rožės, t.y. Arbatinės Hibridinės, Floribundinės, Poliantinės ir t.t. Visgi, yra nemažai rožių/erškėčių, kurie gali augti gana skurdžiame dirvožemyje, o galiausiai įsitvirtinę krūmai praktiškai nereikalauja priežiūros.

Pasirinkite tinkamą dirvožemį. Idealiausias dirvožemis tai lengvas priemolis (pH 6-6,5), praturtintas maistinėmis medžiagomis bei humusu. Žinoma,  rožės gerai augs ir daugelyje kitų dirvožemių. Visgi, turėkite omenyje, jog labai kalkinga dirva augalams kenksminga. Jei jūsų kiemo dirva itin molinga – pridėkite į ją smėlio, komposto ar perpuvusio mėšlo, na o į smėlingą dirvą papildykite kompostu ar perpuvusio mėšlu ar net moliu. Taip pat atminkite, jog dirvožemis, kuriame rožės augo daugiau nei 10 metų – netinkamas naujų rožių sodinimui, jos bus skurdžios. Taigi, jei norite tokio tipo dirvoje sėti naujas rožes – iškaskite duobę (apie 1 m skersmens ir 45 cm gylio), iškastą žemę išneškite (į daržą ar kitur, kur neaugs rožės) ir pripilkite naujų žemių.

Sodinukų sodinimas. Kaip jau minėjome anksčiau – ankstyvas pavasaris puikus laikas naujų sodinukų sodinimui. Rožės plikomis šaknimis yra sodinamos tik ramybės būsenoje. Prieš sodinant sodinukus – reikia pašalinti pažeistas šaknis bei stiebus. Šaknis trumpinkite nedaug – ~ 1 cm, palikite visas smulkias šakneles. Rudeninio sodinimo metu rožių genėti nereikia. Pavasarį naujai pasodintų krūmų stiebus trumpinti iki 15 cm. Jei stiebai apvytę, ar sausos šaknys – prieš sodinimą visą krūmą (kartu su šakomis) reikia pamerkti į vandenį 12-24 valandoms. Iškaskite didelę ir pakankamai gilią duobę, kad joje laisvai tilptų rožių šaknys. Rožes sodinkite taip, kad skiepijimo vieta būtų apie 5 – 10 cm po žeme. Sodinant negalima per jėgą lenkti, perlenkti šaknų – tokiu atveju geriau per ilgas šaknis patrumpinti. Žinoma – gerai palaistykite. Pasodintus sodinukus apmulčiuokite apie 10-15 cm dirvožemiu. Tai apsaugos stiebus nuo suvytimo (džiovinančios saulės, vėjų, šalčių), kol nepradėjo funkcionuoti šaknų sistema. Išaugus naujiems ūgliams (dydis apie 5 cm), ir praėjus šalnų pavojui,- pašalinti žemes. Taip pat atsiminkite, jog sodinimo metu nereikia naudoti jokių mineralinių trąšų, sodinant vijoklines rožes šalia sienos, šaknis reikia nukreipti tolyn nuo sienos, pastarąsias reikia laistyti gausiai nei viduryje kiemo augančius krūmus (ypač pirmaisiais metais).

kaip-sodinti-rozes

Trąšos. Jei tinkamai paruošta dirva, pirmaisiais metais po sodinimo rožių tręšti nereikia. Vėliau tai daryti reikia reguliariai – vieną ar du kartus sezono metu. Pavasarį rekomenduojama tręšti organinės kilmės trąšomis. Žinoma, jei jų neturite – tręškite kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, kuriose pasižymi gausiu azoto kiekiu. Vasaros laikotarpiu – birželį ar liepą – tręškite mineralinėmis trąšomis, skirtomis žydintiems augalams. Nuo rugpjūčio mėn. netręškite, kad augalas nebeaugintų naujų ūglių, kurie nespės subręsti iki pirmųjų šalčių.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0