Kaip atbaidyti širšes?

Kaip atbaidyti širšes?

Kaip atsikratyti kelmais sode
Kaip sodinti ir auginti sausmedžius
Kodėl Sukasi Pomidorų Lapai
Kaip užauginti skanius pomidorus – pomidorų ligos
Kaip teisingai genėti vaismedžius

Kai aplink galvą, namus ir sklypą skraido vabzdžiai – nėra malonu. Vieni įkyriausių ir pavojingiausių vabzdžių gamtoje – širšės arba vapsvos. Nors jos ir padeda valdyti kenkėjų kiekį, žmonėms ar gyvūnams pavojingi jų įkandimai, o štai, pavyzdžiui, bites jos net gali išnaikinti. Siekiant, kad būtų saugu ir ramu, labai svarbu širšes atbaidyti iš savo gyvenamosios vietos. Mūsų straipsnyje aptarsime veiksmingiausias širšių atbaidymo strategijas, įskaitant teritorijų priežiūrą ir kokias specialias priemones, kaip kad širšių gaudyklė, galite naudoti.

Širšės – elgesys, įpročiai, buveinės

Širšės yra socialūs vabzdžiai, gyvenantys kolonijomis. Jie paprastai savo lizdus neša/stato vietose, pavyzdžiui, kur būtų bent šiokia tokia apsauga, pavyzdžiui, medžiuose, palėpėse ir sienų ertmėse. Mūsų kraštuose gyvena pakankamai nedidelės ir ramios širšės, palyginti nei Šiaurės ar Pietų Amerikoje. Visgi net ir Lietuvos vapsvos/širšės gali daryti problemų, tad reikia žinoti apie atbaidymą.

Norint veiksmingai atbaidyti širšes, pirmiausia reikia suprasti jų elgseną ir buveinių pasirinkimą. Širšes vilioja saldžios medžiagos ir baltymų šaltiniai, kurie reikalingi lervoms maitinti. Aktyviausi tokie vabzdžiai būna šiltuoju metų laiku, paprastai nuo pavasario iki vasaros pabaigos.

Prevencija prieš širšes

Labai didelį darbą padarysite, jeigu rūpinsitės paprasčiausia širšių prevencija. Gerai prižiūrėdami savo turtą galite gerokai sumažinti širšių antplūdžio tikimybę. Turime keletą patarimų šiuo klausimu:

  1. Apžiūrėkite namus ir lauko konstrukcijas, ar ten nėra plyšių, įtrūkimų ir skylių. Jei reikia, užsandarinkite arba uždenkite tokias ertmes, kad jose širšės negalėtų susikurti lizdų.
  2. Užtikrinkite, kad šiukšlių dėžės būtų sandariai uždarytos, ir lauke nepalikite naminių gyvūnėlių maisto ar saldumynų.
  3. Reguliariai genėkite medžius, krūmus ir gyvatvores, kad sumažintumėte vietų skaičių, kur potencialiai galėtų įsikurti vapsvos.
  4. Nepaisant visos prevencijos, kartkartėmis apeikite teritoriją, jeigu susiduriate su širšėmis ir žiūrėkite, ar nėra ankstyvų lizdų požymių, ypač tose vietose, kurias širšės mėgsta, pavyzdžiui, kraigai, nišos, palei lietvamzdžius, palėpėse ir pastogėse.

Dar viena, gal kiek netikėta, bet gana dažnai pasitaikanti vieta, kur savo lizdus sukti mėgsta širšės – lauko sandėliukas. Šie statiniai yra tokia aplinka, kurios ieško širšės. Be to, kadangi į sandėliuką nebūtinai ateinate kasdien, gali praeiti šiek tiek laiko, kol jas pastebėsite. Per tą protarpį jos ir įsikuria bei ima trikdyti gyvenimą. Vėlgi, patarimai dėl prevencijos yra visiškai identiški. Galbūt papildomai dar galima naudoti repelentų ir spąstų (apie juos – šiek tiek vėliau).

Širšių gaudyklės ir atbaidančios medžiagos

Yra gana nemažai produktų, kurie skirti kenkėjų kontrolei bei atbaidymui. Visų pirma aptarkime širšių gaudykles. Daugkartinė ar vienkartinė gaudyklė yra naudingas prietaisas, skirtas vilioti ir gaudyti širšes. Nors ji yra efektyvi beveik visuomet, laikydamiesi tam tikrų patarimų dar labiau padidinsite jos efektyvumą.

  • Vapsvų gaudyklę statykite atokiau nuo intensyvaus judėjimo vietų, pvz., prie sklypo perimetro. Jos vis tiek trauks širšes, bet atitolins nuo žmonių susibūrimo vietų.
  • Naudokite veiksmingus masalus, pavyzdžiui, vaisių sultis arba mėsos likučius. Širšes traukia šios medžiagos.
  • Reguliariai tikrinkite ir valykite širšių gaudyklę, kad ji toliau veiktų efektyviai. Jei reikia, pakeiskite jaukus, kad vabzdžiai jaustų trauką.
  • Gaudykles įrenkite dar ankstyvą pavasarį, kad sugautumėte motinėles prieš joms sukuriant naujas kolonijas.

Natūralūs repelentai

Susidūrus su situacija, kada reikia reaguoti greitai arba kyla didelė problema, verta žinoti ir apie medžiagas, kurios laikomos natūraliais, saugiais, eco-friendly repelentais. Visų pirma – eteriniai aliejai. Pipirmėčių, eukaliptų ir citronelės aliejai tikrai gali gana veiksmingai atbaidyti širšes. Sumaišykite juos su vandeniu purkštuve ir išpurkškite aplink įėjimo vietas ir galimas lizdų lokacijas.

Antras dėmesio vertas natūralus repelentas – tam tikros žolelės bei augalai. Sode pasodinę mėtas ir čiobrelius natūraliai atbaidysite širšes. Kaip rodo tyrimai, šie kvapai bei cheminė minėtų augalų sudėtis netraukia, o priešingai, net atbaido vapsvas.

Cheminiai repelentai

Kai natūralių metodų nepakanka, cheminiai repelentai gali padėti išsisukti iš bėdos. Aerozolinius purškalus galima naudoti tiesiogiai prieš širšes ir purkšti ant jų lizdų. Norėdami saugiai naudoti, atidžiai laikykitės gamintojo nurodymų bei apsirenkite atitinkamai, užsidėkite kaukę arba, dar geriau, respiratorių.

Insekticidus galite naudoti sienų ertmėse ir kitose potencialiose lizdų vietose. Jie užtikrina ilgalaikę apsaugą nuo širšių patekimo ir užsiveisimo. Namų bei ūkinių pastatų perimetrą išpurškę arba apdoroję insekticidais sukursite barjerą, pro kurį širšės neturėtų prasibrauti arba bent jau neužsiveis dideliais kiekiais.

Nepamirškite to, kad yra ir natūralių medžiagų bei metodų, saugančių nuo vapsvų. Jeigu tik yra galimybė, prioritetą teikite jiems.

Kada kreiptis į profesionalus?

Visame pasaulyje, o taip pat ir Lietuvoje yra ne vienas specialistas ar įmonė, kuri užsiima kenkėjų kontrole bei naikinimu. Širšių problema nėra nauja, tad nebus sunku rasti kažką, kas tuo užsiimtų. Jei susidūrėte su rimta tokio tipo problema arba esate alergiški įkandimams, namie turite mažų vaikų, galbūt verčiau kreiptis į profesionalus kenkėjų kontrolės specialistus.

Profesionalūs naikintojai turi patirties ir visą įrangą, kad rastų bei saugiai pašalintų lizdus ir pasirūpintų prevencija, apmokytų jus ką daryti. Būtinai į profesionalus kreipkitės, jei aptikote didelį arba kelis lizdus. Tokiu atveju saugiausia būtų juos pašalinti profesionaliai, kadangi darydami kažką patys, išprovokuosite didelį širšių kiekį ir galite susižeisti.

Pasikartojančios problemos taip pat yra signalas, kad jūsų prevencija per silpna ir priemones turi parinkti specialistas.

 

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0