Pelynas

Pelynas

Kodėl Sukasi Pomidorų Lapai
Graikinis riešutmedis
Kaip sodinti, auginti ir panaudoti špinatus
Akacija
Braškės – sodinimas, auginimas ir nauda organizmui

Pelynas, dar žinomas kaip kartusis kietis, metėlis, pelūnas, yra kiečių genties, daugiametis žolinis augalas. Randamas Eurozijoje, Šiaurės Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje.  Šis augalas naudojamas jau nuo neatmenamų laikų, kaip puiki priemonė išsivalyti nuo kenksmingų organizmų. Avicena juo gydė akies uždegimus, tulžies ir šlapimo pūslės ligas, menstruacinio ciklo sutrikimus ir kt.

Pelynas, arba kartusis kietis (Artemisia absinthium), – labai vertingas vaistinis augalas, naudojamas gydymui nuo seniausių laikų. Pasaulyje yra apie 400 pelyno rūšių, iš jų Lietuvoje auga 11 rūšių. Randamas panamėse, sausuose šlaituose, šiukšlynuose, dykvietėse. Liaudiškai pelynas vadinamas: blusinės, čemerės, kartėlės, metėlė, metylis, pelūnas, pelynas. Lotyniškas pelyno pavadinimas Artemisia absinthium – deivės Artemidės, globojusios vaistines žoles, garbei.

Kaip vaistinė žaliava naudojama visa antžeminė augalo dalis, išskyrus apatinę sumedėjusią stiebo dalį. Pelyno stiebai su visomis viršūnėlėmis nupjaunami augalui pradėjus žydėti. Džiovinamas paskleistas nestoru sluoksniu arba surištas pundeliais tamsioje, gerai vėdinamoje vietoje. Sudžiovintą žaliavą galima saugoti 2 metus.

Kiečio žaliavoje yra iki 2% eterinio aliejaus, tujono, pineno, kadineno, felandreno, chamazuleno, kartaus glikozido absintino ir anabsintino, organinių rūgščių (gintaro, salicilo, obuolių), polisacharidų, vitaminų C, B6, K, karotino, tanidų, mineralinių druskų (kalio, kalcio), flavonoidų. Šaknyse kaupiasi insulinas.

Kartus pelyno skonis stimuliuoja organizmo gyvybines jegas, suteikia puikų tonusą, valo organizmą.  Visos vaistažolės, kurios turi kartumynų, gerina virškinimą.  Pelynų arbata – puiki priemonė skrandžio ir virškinamojo trakto, tulžies susirgimams gydyti, apetitui gerinti. Dažnai blogas virškinimas, apetito praradimas, sunkumas skrandyje, pilvo pūtimas reiškia, kad yra problemų su tulžimi. Akmenys tulžies pūslėje, sutrikęs tulžies nutekėjimas, lėtinis uždegimas gydomi karčiuoju pelynu, kuris puikiai tinka ir skrandžio susirgimams, ir tulžies funkcijos sutrikimams gydyti.

Jei tulžies veiklos sutrikimas nedidelis, galima pagerinti savo sveikatą išgeriant kasdien po puodelį pelynų arbatos.

Pelynų arbata taip pat geriama dirbant sunkų fizinį, protinį darbą, esant bendram organizmo nusilpimui.

Pelynų arbatos paruošimas: 1 arbatinį šaukštelį džiovintos susmulkintos pelyno žolės užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens, palaikyti uždengus, po 10 -15 minučių nusunkti.

Nors pelynas yra nepaprastai kartaus skonio, prie jo įmanoma priprasti. Bandymas saldinti pelynų arbatą beviltiškas: kartumas ir saldumas nesiderina harmoningai, o pasaldinimas silpnina poveikį. Jeigu niekaip negalite prisiversti gerti pelyno arbatos dėl jo kartumo, patartina sumaišyti jį su širdažole ir pipirmėte. Ir ši arbata bus kartaus skonio, tačiau dėl pipirmėtės aromato jis bus malonesnis. Imama lygiomis dalimis džiovintų pelynų, širdažolės ir pipirmėtės. Arbatinis šaukštelis mišinio užpilamas 1/4 litro verdančio vandens. Po 10 minučių nukošiamas. Tokią arbatą geriau gerti šiltą.

Apetitui žadinti, virškinimui gerinti bei lėtiniam gastritui gydyti geriama arbata, sudaryta iš pelyno žolės (10 g), trilapio pupalaiškio lapų (5 g), pipirmėtės lapų (20 g), skėtinės širdažolės (5 g). Arbatinis šaukštelis mišinio užpilamas stikline verdančio vandens. Vartojama prieš valgį po 1-2 šaukštus 2-3 kartus per dieną.

Gydantis nuo gripo ar peršalimo, pelynų arbata nėra pirmas vaistas, tačiau negalima nepaminėti, kad pelynas veikia kaip kartusis tonikas, pagerina savijautą, greitina pasveikimą, mobilizuoja organizmo apsaugines reakcijas.

Pelynai vartojami ir likerių bei vyno gamyboje: absentuose, vermutuose.

Pelynų arbatos kaip ir bet kokių vaistų negalima naudoti nuolat. Jei arbata geriama kasdien, būtina daryti kelių savaičių pertraukas. Negalima naudoti pelyno preparatų nėštumo metu bei maitinant krūtimi.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: