Kaip žinoti ar granulės kokybiškos

Kaip žinoti ar granulės kokybiškos

Kaip įsirengti lietaus nuvedimo sistemą
Kaip sudėti laminuotas grindis
Kaip išnaikinti skruzdėles
Kaip pasidaryti aitvarą
Mobilūs nameliai vietoj gyvenamųjų namų: ar verta rinktis?

Medžio pjuvenų granulės – aplinkai nekenkiantis atsinaujinantis biokuras, kurio energija per cheminį procesą deginant paverčiama šilumos energija. Biokuras yra CO2 neutralus, nes jį gaminant panaudota biomasė žaliavai augant pritraukia tokį pat CO2 kiekį, koks išskiriamas produktui degant. Granulės yra vis aktyviau naudojamas Lietuvoje. Granulės yra mažai taršus biokuras. Gerose granulėse  nenaudojami jokie klijai, cheminiai priedai, jas šimtu procentų sudaro mediena. Ši kuro rūšis yra švari, naturali ir visiškai nekenskminga aplinkai.

GRANULIŲ PRIVALUMAI

  • Lengvai, švariai bei saugiai naudoti,
  • vienas pigiausių kurų, palyginus su kitomis kuro rūšimis,
  • neteršiantis aplinkos (granulių degimas nesukelia papildomo CO2 išmetimo į atmosferą, nes šių dujų į atmosferą išmetamas kiekis sudegimo metu yra lygus deguonies kiekiui pagamintam medžio augimo metu),
  • patogus transportuojant bei sandėliuojant

 

Medžio pjuvenų granulių standartiniai įpakavimai būna du 15 kg maišeliai ir 1000 kg dideli maišai.

didmaisiai-big-bag Iš ko susideda granulės:

Granulės (pellets) – tai perdirbtos medienos atliekos (pjuvenos, skiedra), suspaustos aukštu slėgiu. Presavimo procesas vyksta be jokių papildomų rišiklių, dėl lignino buvimo medienoje. Ligninas – tai sudėtinis cheminis junginys, kuris vaidina klijų vaidmenį tarp atskirų medienos ląstelių bei celiuliozės pluoštų.

Medienos sudėtis Spygliuočių mediena Lapuočių mediena
Celiuliozė 55 % 45 %
Ligninas 30 % 25 %
Hemiceliuliozė 10 % 20 %
Dervos, gumos 4,5 % 9,5 %
Mineraliniai junginiai 0,5 % 0,5 %
Apytikslė medienos cheminė sudėtis

Granulių gamybai naudojama kaip spygliuočių, taip ir lapuočių mediena. Paprastai, spygliuočių medienos sudėtis yra apie 70%, o likusi dalis tai lapuočių mediena. Kietų medžių rūšys, kaip pvz. ąžuolas, turi mažesnį lignino kiekį (bet aukštesnę energetinę vertę), nei minkštos medžių rūšys, tokios, kaip populiari pušis. Medienos atliekos sudarytos iš skirtingų medienos rūšių yra kruopščiai sumaišomos tarpusavyje tam, kad užtikrinti vienodą lignino kiekį.

KOKYBIŠKŲ GRANULIŲ SAVYBĖS

Vienu svarbiausių veiksnių efektyviam šildymo sistemos funkcionavimui yra deginamo kuro kokybė. Tol, kol granulinis katilas šildo tinkamai, niekas negalvoja apie įsigytų granulių parametrus, pagrindiniu granulių atrankos kriterijumi šiuo atveju tampa kuro kaina. Vartotojas įvertina granulių kokybę, tik jei granulinio katilo darbą lydi kokie nors sunkumai: pvz. per didelis kuro suvartojimas, didelis pelenų kiekis, pelenų sulipimas šlako pavidalu ar pan.

Minimalūs reikalavimai, kuriuos turi vykdyti granulių iš medienos atliekų gamintojai:

  • nepaugeidaujamų priedų bei priemaišų nebuvimas (tai gali parodyti kvapas kitoks, nei skleidžiamas deginamos medienos)
  • grynos medienos spalva (spalva priklauso nuo medienos, naudojamos gamybos metu, rūšies). Tamsesnė granulių spalva gali būti sukelta dėl pernelyg intensyvaus žaliavos (medžio pjuvenų) džiovinimo proceso (tamsesnė granulių spalva nėra tiesiogiai susijusi su prastesne granulių kokybe, tačiau svarbu rinktis granules, kurių sudėtyje nėra dalelių, kurių spalva kitokia nei medienos, pvz. dažai, laminatai, plastikai ir kt.)
  • Granulių tankis turi būti apie 0,60 – 0,70 kg/l (ši vertė priklauso nuo to, kaip stipriai granulės buvo supresuotos)
  • Granulių drėgnumas < 12% (jei ši vertė viršijama, granulės labai lengvai subyrės)
  • Minimalus kiekis dulkių ir jokių dirbtinų priedų.

granules

Medienos granulių sertifikavimo standartai

Vienetai ÖNorm M 7135 DIN 51731 EN 14961-2:2011, A1 DIN plus (2010 liepos m.) SS 187120 1 grupė
Granulių diametras mm 4≤d<10 (6) 4≤d<10 (6) 6±1; 8±1 6±1; 8±1 4≤d<10 (6)
Granulių ilgis mm 5 x D (3) <50 3,15≤L≤40 3,15≤L≤40 4 x D (5)
Granulių tankis kg/dm³ >1,12 1,0<tankis<1,4 Tankis Tankis Tankis
≥ 600 kg/m³ ≥ 600 kg/m³ ≥ 600 kg/m³
Granulių peleningumas % <0,5 (1)(7) <1,50 ≤0,7 ≤0,7 <0,07
Granulių drėgnumas % <10 <12 ≤10 ≤10 <10
Drėgnumas atvežant % n/d n/d n/d n/d <10
Granulių kaloringumas MJ/kg >18 (1) 17,5 16,5≤Q≤19 16,5≤Q≤19 ≥16,9
Dilimas % <2,3 ≤2,5 ≤2,5 <0,03
Dulkių kiekis % n/d n/d ≤1 maišai iki 20kg: ≤0,5%, didesni maišai: ≤1%
Presavimą palengvinantys priedai % <2 (8) (4) ≤2 (8) Kiekis ir tipas turi būti nurodytas
≤2 (8)
Pelenų lydimosi temperatūra oC n/d n/d turi būti nurodoma turi būti nurodoma
turi būti nurodoma
Siera % <0,04 (1) <0,08 ≤0,03 (1) ≤0,03 (1) <0,08
Azotas % <0,3 (1) <0,3 ≤0,3 (1) ≤0,3 (1) n/d
Chloras % <0,02 (1) <0,03 ≤0,02 (1) ≤0,02 (1) <0,03
Arsenas mg/kg n/d <0,08 ≤1 ≤1 n/d
Alavas mg/kg n/d <10 ≤10 ≤10 n/d
Chromas mg/kg n/d <8 ≤10 ≤10 n/d
Kadmis mg/kg n/d <0,5 ≤0,5 ≤0,5 n/d
Varis mg/kg n/d <5 ≤10 ≤10 n/d
Gyvsidabris mg/kg n/d <0,05 ≤0,1 ≤0,1 n/d
Cinkas mg/kg n/d <100 ≤100 ≤100 n/d
Halogenai mg/kg n/d <3 n/d n/d

1) Sausos masės 2) Be vandens bei pelenų 3) Ne daugiau nei 20% granulių, kurių ilgis iki 7,5 x diametro 4) DIN neleidžia naudoti priedų. Šis draudimas negalioja mažoms šildymo sistemoms 5) Gamintojo sandėlyje 6) Diametrų skirtumo tolerancija ± 10 % 7) Leistinas pelenų kiekis gali būti iki 0,8%, jei peleningumas yra naturaliai didesnis, specifinis konkrečiai medienos rūšiai 8) Leistini tik naturalūs biomasės priedai

Sertifikatas DIN Plus

Rinkos reikalavimų neatitikimas esamai normai, paskatino Vokietijos DIN CERTCO 2002 metais įvesti naują sertifikato tipą, pavadintą DIN Plus, kuris iš esmės yra grindžiamas Austrijos ÖNORM M 7135 standarto reikalavimais. Šis standartas yra praplatintas papildomų cheminių elementų iš normos DIN 51731 analize. Pabrėžtina, kad DIN Plus tai tik sertifikatas, o ne nauja norma. Per kelerius metus, šis granulių sertifikatas tapo labai populiarus ir tapo aukštos kokybės išlaikymo sinonimu. Procedūra yra panaši, kaip ir ÖNORM M 7135 geprüft atveju. Berlino DIN CERTCO darbuotojai, gavę paraišką sertifikatui gauti, patikrina granules gaminančią bendrovę ir patikrinimo metu paima gaminamo kuro mėginius. Gamintojas privalo kas savaitę dokumentuoti tyrimų rezultatus, suteikiančius informaciją apie granulių drėgnumą, birumą, tankį ir papildinių kiekį. Vieną kartą per metus inspektoriai įvykdo neeilinę kontrolę, kurios metu taipogi yra imami granulių mėginiai. Mėginių tyrimo rezultatai turi atitikti DIN Plus kriterijų normose ir praeiti testus iš ÖNORM M 7135 ir DIN 51731. Sertifikatas išduodamas penkerių metų laikotarpiui. Visų sąlygų įvykdymas įgalina gamintoją naudotis DIN Plus ženklais kartu su individualiu rejestro numeriu.  DIN Plus sertifikatas yra tapatinamas su aukšta pagamintų granulių kokybe. Prieš perkant granules pažymėtas tokiu sertifikatu, verta būtų patikrinti sertifikato išdavimo metus ir ar paskutinis tyrimas buvo atliktas akredituotos DIN CERTCO laboratorijos.

Kokias granules pirkti?

Medienos granulės turi būti sausos, be priemaišų, kietos, netrupančios, be svetimkūnių ir drožlių nuobirų. Jas reikia laikyti sausoje patalpoje, kad negautų tiesioginės drėgmės ar kondensato nuo grindų, sienų arba lubų. Atvirai granules galima laikyti kelis mėnesius, oro drėgmė jas veikia lėtai. Į polietilenines pakuotes sufasuotų granulių laikymo laikas neribotas.

Kokios spalvos yra geriausios granulės?

Geriausios yra šviesiosios, medienos spalvos granulės. Po jų sudeginimo lieka mažiausiai pelenų (mineralų), nes jos pagamintos iš švarios bežievės išdžiovintos medienos obliuotų skiedrų arba susmulkintų jų atraižų. Smėlio spalvos ir rudo atspalvio granulės gali būti tokios pat geros kaip šviesiosios. Skirtumas tik toks, kad jos pagamintos iš drėgnų pjuvenų, kurios prieš granuliavimo procesą yra džiovinamos, dėl to mediena truputį oksiduojasi ir įgauna tamsesnį atspalvį. Tačiau, kuo granulės tamsesnės ir pilkesnės, tuo didesnė rizika, kad jos turi didesnį nedegančių (mineralų, smėlio) pelenų kiekį, kuris po medienos masės sudegimo lieka degiklyje, taigi šį teks dažniau valyti. Tokios granulės paprastai būna pagamintos iš medienos, turinčios daug medžio žievės, kuri, medžiui augant ir apdorojant medieną, sukaupia daug pripustomo smėlio.

Ar medžio granulės gali būti drėgnos?

Jokiu būdu ne! Granulės sugeria menkiausią drėgmę, išbrinksta ir vėl virsta drožlėmis. Medžio drožlių  masės drėgmė tuo metu, kai ji supresuojama į granules, svyruoja nuo 12 iki 14 proc. Per granuliavimo procesą, dėl didelio slėgio ir aukštos temperatūros, drėgmė išgaruoja, dėl to pagamintų medžio granulių drėgmė yra vidutiniškai 8-10 proc. Jeigu medienos masės drėgmė granulėse pasidaro didesnė nei 12–14 proc., granulės subyra.

Dar vienas medienos granulių kokybės rodiklis – mechaninis patvarumas. Jį galima lengvai nustatyti žiūrint į granulių masę: ji turi būti be drožlių nuobirų. Nuobiros rodo, kad granulės po pagaminimo nėra kokybiškai atsijotos arba nepakankamai supresuotos, dėl to mechaniškai judinamos subyra. Fiziškai jas galima patikrinti paimant tarp pirštų, stipriai ridenant ir spaudinėjant – jos neturi sutrupėti. Laužiama pusiau granulė turi sutraškėti – tada ji supresuota labai kokybiškai. Granulių presavimo santykis su medienos drožlių mase yra 7:1. Supresuotos granulės talpos masė turi būti vidutiniškai 650 kg/m³. Tai galima lengvai nustatyti ir namų sąlygoms, paimant 1 l talpos indą ir pripilant į jį granulių – jo neto svoris turi būti nuo 600 iki 700 gramų.

Pasak kuro-granules.lt specialistų, renkantis svarbiausia klausti atsiliepimų, konsultuotis ir žiūrėti kainos santykio. Jei vis dar neapsisprendžiate, nusipirkite kelis maišiukus pabandymui ir įvertinkite granules patys.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 2
DISQUS: 0