Kaip pakabinti lubinį šviestuvą

Kaip pakabinti lubinį šviestuvą

NUO PERTEKLINĖS DRĖGMĖS NAMUOSE GELBSTI KOKYBIŠKI ORO SAUSINTUVAI
Kaip atnaujinti namus? Langų uždengimų idėjos
Kaip išsirinkti dažus?
Kaip išsirinkti sniego kastuvą
Kaip pasirinkti interneto modemą?

Šviestuvą pakabinti yra visai nesudėtinga, tai gali atlikti bet kas turintis, bent kiek patirties, tačiau reikia žinoti tam tikrus niuansus. Naujam šviestuvui pakabinti reikės indikacinio atsuktuvo ir šiek tiek atidumo. Šviestuvui atvestas laidas paprastai susideda iš trijų laidelių: dviejų fazinių ir vieno „nulinio“. Pastarasis jungiamas į paskirstymo dėžutę, o kiti du – į jungiklį. Taigi kaip viską padaryti pačiam mes aprašysime šioje pamokoje.

Prieš montuojant šveistuvus lubose būtina žinoti, kad jų tvirtinimo konstrukcija privalo išlaikyti penkis kartus didesnį svorį nei sveria pats šviestuvas, o jo pakabinimui į lubas įsukami specialūs kabliai privalo būti izoliuoti. Šviestuvai su gaubtais kabinami ant specialių kablių, pritvirtintų lubose, kartu sujungiant šviestuvo elektros maitinimo laidą bei lubose sumontuotą elektros laidą. Laidai gali būti jungiami tiesiogiai, tačiau patogesniam šviestuvo valymui bei priežiūrai ateityje, geriau juos sujungti specialiais jungikliais.

Darbui mums reikės:

Medžiagos:


 1. Sraigtvaržčiai.
 2. Kaiščiai į gipso kartoną arba (jei siena betoninė) kaiščiai betonui.
 3. Lubinis ar sieninis šviestuvas – „lėkštė” .

 

Įrankiai, kitos priemonės:

 1. Gręžtuvas (elektrinis ar akumuliatorinis).
 2. Grąžtas.
 3. Kryžminis atsuktuvas.
 4. Įtampos indikatorius – atsuktuvas.
 5. Pieštukas.
 6. Replės – kandiklės.
 7. Peilis – rėžtukas.

 

Saugos priemonės:

 1. Pirštinės.
 2. Apsauginiai akiniai.

Šviestuvo montavimas:

Prieš pradedant bet kokius, su elektra susijusius darbus – būtina atjungti elektros srovę.   Pirmiausia, reikia išjungti elektros jungiklį ir ištraukti kištuką iš rozetės (jei prietaisas). Tai yra, atjungti elektros tiekimą į tinklą ar į prietaisus.

Reikia išjungti tą kirtiklį, kuris atjungia/įjungia mums reikalingą elektros liniją. Jei nėra kirtiklių, tada išjunkim arba išsukim saugiklius. Išjungus automatinį jungiklį laiptinėje ir indikatoriumi patikrinus, ar nėra įtampos. Nuimame nuo trijų laidų izoliaciją palubėje, tada atskiriame šiuos laidus vieną nuo kito, kad jie nesiliestų vienas su kitu.

saugikliai-automatai

Nuimkim senąjį šviestuvą. Kiekvienas šviestuvas skiriasi savo sandara. Didesni šviestuvai (įvairios sukiojamos, kilnojamos ar lankstomos sistemos) dažnai turi atskirą išorinį korpusą, kuris tvirtinasi prie kito korpuso, skirto tvirtinimui/kabinimui prie sienos ar lubų.

Nukabinant tokius šviestuvus, pirmiausia reikia atskirti šviestuvo korpusą nuo tvirtinimo korpuso.

Suraskim šviestuvo korpusus tvirtinančius elementus (varžteliai, spaustukai… ). Viena ranka prilaikydami išorinį korpusą/gaubtą, atsukim varžtelius.

nuleiskim atsuktą korpusą/gaubtą kiek įmanoma (kiek leidžia laidų ilgumas) žemiau, kad būtų lengviau atsukti/atjungti laidus;

[warning] Atsargiai, nesiliesti prie laidų [/warning]

Nors ir atjungėm, kur įmanoma, elektros srovę, dar nėra saugu liestis prie laidų. Taip jau yra su elektra. Daugiau patikrinimų – daugiau saugumo. Kas žino paranojiką nutrenktą elektros?!  Laisva ranka atsukim indikatoriumi/atsuktuvu montavimo kaladėlės varžtelius, laikančius laidus iš lubų pusės.  Pasidėkim atjungtą šviestuvą kur atokiau.

Šviestuvui „lėkštei” nuimti , procedūra panaši. Pirma reiktų nuimti gaubtą, po to patikrinti ir atsukti/atjungti laidus  ir tada – atsukti/nuimti tvirtinimo korpusą.

Su šviestuvais (dažniausiai – sietynais), kabinamais ant įmontuotų lubose papildomų tvirtinimo sistemų-kablių, kiek paprasčiau. Kadangi visas šviestuvas kabo ant kablio, tai pakanka patikrinti/atjungti laidus (atitraukus apsauginį gaubtelį, dengiantį laidus prie lubų) ir tada nukabinti šviestuvą nuo kablio.

 

Patikrinkim laidus

itampos-indikatorius-atsuktuvas

Laikydami įtampos indikatorių už plastikinės rankenėlės, prilieskim jo nuogąjį metalinį galą prie kiekvieno iš kyšančių iš lubų/sienos laidų, paeiliui. Jei yra prijungta laidų montavimo kaladėlė, reikia priliesti indikatoriumi kaladėlės varžtelį, kuris priveržia nuo lubų ateinantį laidą. Prilietus pirštu kitą indikatoriaus galą, patikrinkim ar lemputė indikatoriuje nešviečia. Jei nešviečia – įtampos nėra.  Ranka, laikanti indikatorių, turi būti be pirštinės. Kitaip, indikatorius nesuveiks.

Ar gali būti, kad viską atjungus (tą mes juk padarėm?!) kaip nurodyta žingsnyje, lemputė indikatoriuje sušvis? Beveik neįmanoma. Beveik? Deja, ne visada esam tikri ar namuose tvarkinga elektros instaliacija.

Taigi, mūsų saugumas – elektros įtampos indikatoriaus parodymuose. Apžiūrėkim ar nepažeista, nesutrūkinėjusi laidų izoliacija;

Išgręžkim skyles ir sudėkim kaiščius.

Pritvirtinkim šviestuvo korpusą prie lubų.

Prijunkim elektros laidus prie šviestuvo. Jei laidai sujungiami specialiu jungikliu, būtina patvariai ir patikimai pritvirtinti laidus varžtais.  Sujunkite laidus. Tais atvejais, kai laidai jungiami tiesiogiai, jungimo vietą būti izoliuoti.

Patikrinkim ir  tik tada dedame gaubtą. Dekoratyviniu gaubtu uždenkite laidų sujungimo vietą. Prisukite gaubto tvirtinimo varžtą.

 

Neradai ko ieškojai?

KOMENTARAI

WORDPRESS: 2
 • comment-avatar
  elektros kabeliai Prieš 5 metai

  Naudingas straipsnis. Pats esu pakabinęs ne vieną šviestuvą, net vedžiojęs elektros kabelius, tačiau dažnai nuvertindavau saugumo pusę…

 • comment-avatar

  Tokiam durneliui, kaip as truksta iliustraciju.

DISQUS: 0