Mobilūs nameliai vietoj gyvenamųjų namų: ar verta rinktis?

Mobilūs nameliai vietoj gyvenamųjų namų: ar verta rinktis?

Kaip geriau: siūti užuolaidas ar pirkti jau pasiūtas?
Kaip teisingai taupyti elektrą
Kaip dekoruoti namus Velykoms?
Kaip teisingai tręšti sodą pavasari
Kaip naudoti vaistinį šalaviją

Stipriai pasikeitus laikams ir požiūriui į darbą nuotoliniu būdu, draugų ir pažįstamų aplinkoje galime surasti ne vieną pavyzdį, kai ilgus metus puoselėti, prabangūs namai iškeičiami į gyvenamąją vietą arčiau gamtos. Nors išgirdę šią idėją sužavėti lieka daugelis, vis dar egzistuoja įsitikinimas, jog priimant šį sprendimą – būtina atsisakyti daugelio patogumų, svarbių kasdienio gyvenimo komfortui.

Vis dėlto, specialistų teigimu, šiuolaikiniai mobilūs nameliai komfortu ir dizainu gali pranokti daugelį gyvenamųjų būstų, todėl dėl patogumų jaudintis tikrai nereikėtų. O tam, kad įvertinti galimybę namus iškeisti į mobilų namelį būtų lengviau, šiame straipsnyje nusprendėme aptarti pagrindinius pastarųjų būstų privalumus.

Mobilūs nameliai ne tik vasaros poilsiui

Prieš išsamiau aptariant didelius mūrinius būstus keičiančių namelių pranašumus, svarbu dar karta akcentuoti, jog pastarieji – nėra skirti tik vasaros poilsiui. Medinių namelių gamyboje ilgus metus besispecializuojantys profesionalai akcentuoja, jog mobilus namelis – puikiai pritaikomas tiek vasaros, tiek žiemos sezonams, todėl gausu pavyzdžių, kai šie statiniai paverčiami moderniais ir jaukiais namais nuolatiniam gyvenimui.

 

Individualiai suprojektuoti medinukai gali pasižymėti itin moderniu interjeru, originaliu, nebūtinai mediniu eksterjeru, dideliais panoraminiais langais, įvairiausių formų bei dydžio terasa ir panašiais, kaimiško vasarnamio stiliui visiškai nebūdingais sprendimais. Todėl tai, kaip atrodys jūsų rąstinis namelis, priklauso tik nuo jūsų fantazijos ir finansinių galimybių.

 

Didelės projektavimo galimybės

Daugelis nuosavo būsto statybas svarstančių žmonių medinius namelius vis dar įsivaizduoja kaip primityvias, keturkampes dėžutes, galinčias patenkinti tik būtiniausius gyvenimo poreikius. Tačiau – yra visai priešingai. Jei galvojote, kad mūrinis ar blokinis namas gali suteikti visus įmanomus privalumus, greičiausiai niekada neteko lankytis natūralia atmosfera alsuojančiame mediniame, nuolatiniam gyvenimui skirtame name.

Taigi, susikurti savo svajonių namus, visapusiškai pritaikant juos savo asmeniniams poreikiams, galite nepaisant to, kokio tipo namą nuspręsite pasirinkti. Mediniai mobilūs nameliai taip pat gali būti kelių aukštų, su dideliais langais, modernia, namų erdvę padidinančia terasa, su garažu ar be jo. Toks namelis gali būti projektuojamas ir kaip pastatas, susidedantis iš daug mažesnių erdvių, kas paprastai dažniau būdinga mūrinio tipo, senesnio dizaino namams. Tačiau, jei mėgstate didesnes erdves ir daugiau šviesos – lofto tipo medinukai gali tapti komfortišku pasirinkimu, leisiančiu sukurti itin modernų interjerą arčiau gamtos.

Norintiems unikalaus, asmeninius poreikius atitinkančio būsto, tačiau neturintiems laiko ilgesniems projektavimo ir derinimo darbams, iš anksto paruoštas ir individualiai pakoreguotas mobilaus namelio projektas gali tapti puikia išeitimi. Tokiu būdu užsitikrinsite, kad įsigijote savo, o ne kažkieno kito, svajonių namus, o ir pats projektavimo procesas neužtruks ilgai, todėl būstu džiaugsitės jau po keleto savaičių nuo užsakymo. Verta akcentuoti tai, kad mūsų partneriai, medinukų gamyboje besispecializuojantys jau ne vienerius metus, tokia kataloginių medinių namelių adaptaciją ir pritaikymą jūsų gyvenimo ritmui siūlo visiškai nemokamai.

Statybos be leidimo

 

Vis dar dažnai statybų forumuose diskutuojamas klausimas – ar tiesa, jog mobilūs nameliai gali būti statomi be leidimo? Tačiau čia reikėtų akcentuoti, jog mobilaus medinuko statybų reikalavimai praktiškai nesiskiria nuo bet kokio kito tipo pastatams taikomų reikalavimų.

Leidimas gyvenamam būstui bus reikalingas tuo atveju, jeigu jo plotas viršys 80 m2 arba statinys bus aukštesnis nei 8,5 m. Svarbu atkreipti dėmesį, jog palėpės plotas į bendrą pastato plotą nėra įskaičiuojamas tuo atveju, jeigu ji nėra įrengta, o rūsio ir terasos plotai taip pat nėra įtraukiami į bendrojo ploto skaičiavimus. Svarstant namelio be leidimo statybas, svarbi yra ir planuojama statybų vieta. Aukščiau išvardinti reikalavimai nameliui be leidimo galioja tik tada, jei šis nėra statomas sklype, įtrauktame į saugomą teritoriją.

Nepamirškite, jog net jei statinys atitinka statybas be leidimo apibrėžiančių reglamentų reikalavimus, jis vis tiek privalo atitikti sodų bendrijos reikalavimus – išlaikyti reglamentuotą 3 metrų atstumą iki sklypo ribos, bei būti statomas atsižvelgiant į priešgaisrinio ir sanitarinio saugumo reikalavimus.

 

Trumpas statybų laikas

Jei mūrinių ir blokinių gyvenamųjų namų statyba gali užtrukti nuo keleto mėnesių iki keleto metų, tos pačios kvadratūros medinis mobilus namelis gali būti surenkamas vos per keletą dienų. Specialistų teigimu, bene pagrindinės tokio trumpo rąstinių namelių statybų laiko priežastys – itin paprastos, iš anksto pagamintos ir lengvai surenkamos konstrukcijos bei galimybė statybos darbus vykdyti bet kokiu oru.

Jei mūrinio ar blokinio namo atveju statiniui reikalingi itin masyvūs pamatai ir sunkios perdangos, medinis namelis, dėl sąlyginai lengvo svorio, gali būti statomas ant nesudėtingo, greitai įrengiamo pamato. Tokio tipo statinio įrengimo darbai baigiami gerokai greičiau ir dėl to, kad jų metu, priešingai nei statant mūrinį namą, nėra atliekama daug šlapių statybos darbų – pavyzdžiui, nereikia laukti kol sustings mūro mišinys, išdžius tinkas.

Paprasta namelio apdaila

 Jei mūrinio ar blokinio namo atveju būtina pasirūpinti tinkamu sienų apdailos sluoksniu, kuris pareikalauja nemažai papildomų išlaidų, iš medžio pagaminti mobilūs nameliai gali būti tiesiog padengiami apsaugos priemonėmis. Tiesa, atsižvelgiant į tai, kad namelio sienos yra nuolat veikiamos įvairių oro sąlygų bei išorės veiksnių, tokių kaip krituliai ar UV spinduliai, o mediena – natūrali medžiaga, ypatingą dėmesį reikia skirti šių apsaugos priemonių kokybei.

Žvelgiant iš techninės perspektyvos, pagrindiniai medinių fasadų privalumai – ypač gera savaiminė izoliacija ir oro cirkuliacija bei mažos eksploatacijos išlaidos. Vis dėlto, verta žinoti, kad šioms medienos savybėms įtakos turi ne tik pasirinkta medienos rūšis, bet ir tinkama, nuolat palaikoma mobilaus namelio fasado apsauga specialiomis priemonėmis, kurios taip pat nėra itin pigus sprendimas.

Mūrinių namų atveju apdailos klausimas yra šiek tiek paprastesnis – jai dažniausiai naudojamas šlapias fasadas arba klinkerio plytelių apdaila. Vis dėlto, tokios apdailos kainą lyginant su medinio namo apdailai reikalingais kaštais – šlapio fasado ar klinkerio plytelių apdaila – kainuos kur kas daugiau.

Įrengiant šlapią fasadą įprasta naudoti tik vieną pagrindinę, šilumos izoliaciją užtikrinančią medžiagą, apsaugančią būstą nuo neigiamų aplinkos poveikių, todėl toks pasirinkimas gali šiek tiek sumažinti pačius šiltinimo kaštus. Nors tokio tipo fasadus turintys namai nepasižymi gera oro ventiliacija, dėl ypač aukšto lygio izoliacinių savybių jie leidžia žymiai sumažinti namo šildymo kaštus, o jų kaina – viena prieinamiausių rinkoje.

pexels max vakhtbovych 7061663 scaled e1646813403151 - ZinauKaip.lt

Lanksti namelio kaina

Tęsiant statybų temą, svarbu akcentuoti, jog gerokai greitesnis mobilaus namelio statybų procesas turi tiesioginės įtakos ir jo statybų kainai. Mažesnis darbų sudėtingumas nereikalauja brangios technikos naudojimo, statybinės medžiagos gali būti pristatomos paprastesniu transportu net ir į sunkiai privažiuojamas vietas. Didesniais privalumais mobilūs nameliai pasižymi ir rekonstrukcijos atveju, kai, pavyzdžiui, sugalvojus juose įrengti papildomą sieną, užtenka tiesiog papildomai iškloti lentas. Mūrinio namo atveju, norint įgyvendinti tokius pakeitimus, teks papildomai betonuoti sieną, kas greičiau primins dar vieną statybų procesą nei paprastą rekonstrukciją.

Nesunku suprasti, jog mobilūs medinukai savo kaina nuo mūrinių ar blokinių namų skiriasi ir dėl statybinių medžiagų. Atsižvelgiant į tai, kad tokio statinio konstrukcijos visais atvejais būna gerokai lengvesnės nei mūrinio namo, tai turi įtakos ir platesniam namo pamatų pasirinkimui. Medinio būsto statyboms galima naudoti ir paprastesnius bei pigesnius – polinius pamatus, kurie dažniausiai būna gręžtiniai arba spraustinio tipo. Mūrinio ar blokinio namo atvejais bus reikalingi ir gerokai tvirtesni pamatai, pavyzdžiui, plokštuminiai, kurių įrengimo kaina, lyginant su polinių pamatų kaina, yra didesnė – su cokolio apdaila ir geru apšiltinimu ji svyruos vidutiniškai nuo 60 iki 70 eurų už m2.

Dar vienas, mūrinio ir mobilaus būsto statybų išlaidoms nemažai įtakos turintis faktorius, kuris mažas priklauso nuo pasirinkto statybų projekto, tai – šiltinimo darbai. Čia vertėtų žinoti, jog lyginant mūrinį ir medinį namą, kurie nėra apšiltinti, medinis statinys mūrinį gerokai lenkia savo natūralią šilumą sienojaus varža. Tai reiškia, kad norite gauti tą patį šiluminę varžtą, kuria nešiltintas medinis namas, mūrinio namo šiltinimui teks išleisti nemažai pinigų.

Tiesa, nors įvairiuose informacijos šaltiniuose mediena dažnai įvardija, kaip puikią šilumos ir garso izoliaciją užtikrinanti medžiaga, geras mobilaus namelio apšiltinimas iš reikalauja ypatingo smulkmeniškumo. Taip yra todėl, kad iš atskirų dalių statomas rąstinis namelis, priešingai nei mūrinis, nėra pagamintas iš vientisos medžiagos, kuri savaime užtikrina sandarumą. Vertėtų nepamiršti, kad mobilaus namelio šilumos izoliacija, lygiai taip pat, kaip ir mūrinio ar blokinio namo, priklauso ne tik nuo apšiltintų sienų – remiantis bendrais skaičiavimais, net 25% šilumos nuostolių tenka langams ir durims, o 10-15% luboms.

Norintiems geriau orientuotis, kiek kainuoja mobilūs nameliai, vertėtų žinoti, jog rinkoje gausu kiekvienam biudžetui prieinamų pasiūlymų. Vis dėlto, paprastą, moderniais sprendimais nepasižymintį namelį, kurio plotas sieks  apie 30 m2, galite įsigyti už maždaug 5000 eurų, neskaičiuojant papildomų šiltinimo ir vidaus įrengimo darbų. Jei galvojate, jog mobilus namelis turėtų būti šiek tiek didesnis, galima rinktis iš antros kategorijos statinių, kurių kaina vidutiniškai svyruoja nuo 5000 iki 7000 eurų. Ieškantiems gyvenamojo namo plotui artimesnių alternatyvų, reikėtų dairytis į aukštesnių lubų, galbūt net ir dviejų aukštų mobilius namelius, kurių kaina rinkoje šiuo metu prasideda maždaug nuo 10 000 eurų. Tokiuose statiniuose gali būti įrengiama kokybiška šildymo sistema, o interjero galimybių visiškai nevaržo didesnė namelio erdvė.

 

Gamtai draugiška namų aplinka

Kiekvienas iš mūsų, kurdamas savo svajonių namus, prioritetus teikiame skirtingiems dalykams: kol vieniems svarbus namo tvirtumas ir ilgaamžiškumas, kuris dažnai net vizualiai išreiškiamas per statinio masyvą, kitus džiugina – erdvė ir lengvumas, būdingi lengvoms, tačiau ne mažiau patvarioms mobilaus namelio konstrukcijoms. Vis dėlto, nors daugumoje sričių mobilūs nameliai ir mūriniai namai gali atitikti vienodus gyventojų poreikius, negalima nepaminėti mobilių namelių išskirtinumo ekologijos ir natūralumo temomis.

Laikais, kai natūralumas ir draugiškumas gamtai mūsų gyvenimuose įgyja vis didesnę svarbą, mediniai, gamtai artimą gyvenimo atmosferą kuriantys būstai, įgyja vis didesnį populiarumą. Trumpai tariant, medinis namas sukuria atmosferą, kurios negali sukurti mūrinės sienos, ir, nors, žvelgiant iš techninės perspektyvos, tai gali neatrodyti svarbiu faktoriumi, medienos skleidžiamas natūralumas ir lengvumas iš tiesų turi įtakos bendrai gyvenimo kokybei.

Jei prioritetą teikiate natūralumui, nusprendus statyti medinį mobilų namelį galite išsaugoti natūralias medines sienas, kurios ne tik puoš bet kokią gyvenamą erdvę, bet ir puikiai derės su moderniomis interjero detalėmis. Svarbu paminėti ir tai, jog medienai taip pat būdingas natūralus kvėpavimas ir nuolatinė oro cirkuliacija, didelis kiekis natūralaus medžio taip pat namuose nesukurs didelio kondicionavimo sistemos poreikio. Ne mažesne vertybe galima laikyti ir natūralias, iš medžio pagaminto mobilaus namelio garso izoliacijos savybes,  leidžiančias pašalinti didžiąją dalį iš lauko sklindančio triukšmo.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    milda.abronyte Prieš 2 metai

    vasarai, tai tikrai taip. super sodo namelis, tik generatorių elektros išsinuomoji ir vasaroti super. gyvenimui, tai ne.

DISQUS: 0