Plaukų slinkimas – dažna problema, kuria skundžiasi tiek vyrai, tiek moterys. Ši ypač paūmėja pavasarį ir rudenį, todėl toks reiškinys vadinamas sezoniniu plaukų slinkimu. Norint sužinoti, ar neslenka plaukai, visai nebūtina kiekvieną dieną juos skaičiuoti. Yra kitų būdų pastebėti, kad plaukai suplonėjo ar jų iškrenta daugiau, nei turėtų. Pvz., atsikėlus ryte ant pagalvės randama daug plaukų arba susišukavus šepetyje jų lieka daugiau, nei įprastai.
Plaukai auga trimis skirtingais ciklai: augimo, regresijos ir ramybės. Apie 90 proc. ant galvos esančių plaukų yra augimo cikle, kuris tęsiasi nuo 2 iki 8 metų. Regresijos fazė tęsiasi apie 2-3 savaitės – jos metu plaukų folikulai traukiasi. Ramybės ciklo metu, kuris tęsiasi nuo 2 iki 4 mėnesių, plaukai ilsisi.
Didžiąją laiko dalį, kaip plaukai yra ant galvos odos, jie auga. Tik apie 10 proc. sruogų vienu metu yra regresijos ar ramybės būsenoje. Daugumai žmonių plaukai per metus užauga apie 12 cm.
Plaukai gali slinkti dėl įvairiausių priežasčių: tai maisto medžiagų trūkumas, medžiagų apykaitos sutrikimai, organizme vykstantys hormoniniai pokyčiai, paveldimumas, autoimuninės ligos, senėjimo procesas, tam tikrų medikamentų vartojimas, užteršta plaukų kosmetika. Plaukų slinkimą gali įtakoti ir tam tikri įvykiai, pavyzdžiui karščiavimas, stresas, radikalios dietos, gimdymas ir tavo pačios žalingi veiksmai. Žinoma tai neįvyksta iš karto, plaukai pradeda slinkti kiek vėliau, todėl dažnai nežinome tikrosios plaukų slinkimo priežasties.
Pirmiausia atkreipk dėmesį į savo mitybą. Pagrindinė „statybinė“ plauko medžiaga – baltymai, todėl neapsiriksi į maisto racioną įtraukusi pupelių, liesos paukštienos, kiaušinių ir liesos varškės. Plaukų slinkimą gali skatinti B2, B3, B6, B12, A, E, C, D vitaminų bei cinko trūkumas. A ir C vitaminai reikalingi gaminant apsauginį plauko sluoksnį, jų gausu tamsiai žaliose daržovėse, pavyzdžiui špinatuose ir brokoliuose. Taip pat su maistu turėtum gauti pakankamai omega-3 riebalų rūgščių, kurių gausu lašišoje, ar kitose riebiose žuvyse. Cinkas labai reikalingas plaukų augimui. Jo gausu jautienoje, fermentiniame sūryje, riešutuose, žuvyse. Nereikėtų tikėtis rezultatų iš karto, juos pajusi po dviejų, trijų mėnesių. Dar reikėtų paminėti, kad žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ir alkoholis, naikina vitaminus ir mineralus, todėl gyvenk sveikai.
Plaukų slinkimą skatinančios nuodėmės
– per stiprus plaukų tempimas surišant juos į uodegėlę ar pinant kasas;
– plaukų tiesinimas ir garbanojimas specialiais prietaisais;
– dažnas suktukų naudojimas;
– dažnas ankštų galvos apdangalų dėvėjimas;
– afrikietiškų kasyčių pynimas;
– per stiprus trynimas plaukus sausinant rankšluosčiu;
– besaikės neracionalios dietos.
Jeigu plaukai labai slenka jau kurį laiką ir jauti, kad plaukų slinkimo priežastys gali būti rimtos, vertėtų pasitarti su gydytoju dermatologu. Atlikęs tam tikrus tyrimus, jis rekomenduos veiksmingiausią gydymą. Tačiau jeigu plaukų slinkimas nėra stiprus, gali padėti taisyklinga mityba ir išorinė plaukų priežiūra.
Natūralios priemonės padedančios kovoti su plaukų slinkimu
Plaukų slinkimą stabdanti imbiero kaukė. Nulupk nedidelį gabalėlį imbiero šaknies ir išspausk česnako spaustuve, marlės pagalba išspausk sultis, sumaišyk su tiek pat sezamų aliejaus. Mišinį įtrink į galvos odą, palaikyk pusę valandos iš išplauk. Ši kaukė gerina galvos odos kraujotaką ir aprūpina odą maisto medžiagomis.
Česnako ir svogūno kaukė slenkantiems plaukams. Paimk lygiomis dalimis česnako ir svogūno, sutarkuok juos smulkia trintuve ir išspausk sultis. Sultimis įtrink galvos odą, uždėk ant galvos polietileninį maišelį ir apvyniojusi pašildytu rankšluosčiu laikyk apie vieną valandą. Jeigu pradeda deginti, maišelį nuimk. Po procedūros galvą kelis kartus gerai išplauk šampūnu ir pabaigoje plaukus perskalauk šaltu vandeniu. Šią kaukę dėk ne dažniau kaip vieną kartą per savaitę.
Nuoviras nuo plaukų slinkimo. Po 4 valgomuosius šaukštus varnalėšų šaknų, dilgėlės žolės ir vaistinės gelsvės užpilk 4 stiklinėmis šalto vandens, užvirink ir 10 minučių pavirink ant silpnos ugnies. Po to uždengusi palaikyk dar 10 minučių, perkošk ir nuoviru įtrink galvos odą.
Varnalėšos šaknų ir medetkos žiedų nuoviras nuo plaukų slinkimo. 20 g varnalėšų šaknų ir 10 g medetkos žiedų užpilk 1 litru vandens ir pavirink 10 minučių. Nuoviru skalauk plaukus 2 kartus per savaitę.
Nuo plaukų slinkimo padeda jaunų šaltalankio šakelių nuoviras. Nuoviru reikia įtrinti galvos odą kasdiena.
Česnako sultys stiprina plaukų šaknis, todėl patartina jomis trinti odą.
Plaukų augimą skatina galvos masažas. Masažuoti gali tiesiog trenkant galvą, arba šukuojant plaukus šepečiu minkštais šereliais.
KOMENTARAI