Kaip auginti ir panaudoti rozmariną

Kaip auginti ir panaudoti rozmariną

Kaip auginti ir prižiūrėti graikinius riešutus
Pirmieji vaiko dantukai – pieniniai dantukai
Kaip sodinti ir auginti sausmedžius
Kaip teisingai prižiūrėti automobilio ratlankius
Kaip teisingai persodinti gėles

Kvepiantys rozmarinai ant palangės tai atributas žmonių kurie žino šio augalo maistines ir vaistines savybęs, bei vertina natūralumą.  Rozmarinas  atkeliavo iš viduržemio jūros regiono, jau nuo seniausiųjų laikų Graikijoje rozmarinas laikytas ypatingu augalu: manyta, kad augalas gerina atmintį, todėl studentai noriai nešiodavosi šio augalo šakeles. Rozmarinas ne tik gardus prieskonis, pasižymintis kvapniu aromatu, bet ir natūralus vaistas nuo daugelio ligų. Nors maistą pagardiname tik nedideliu šio augalo kiekiu, reguliarus jo vartojimas teigiamai veikią organizmą. Ne mažiau grožiui ir sveikatai naudingų savybių turi iš rozmarinų spaudžiamas aliejus.

Rozmarino auginimas namuose

*Lietuvoje rozmarinas lauke nežiemoja, bet vasarą jam ten – geriausia vieta. Tik gal ne sode, bet balkone, terasoje, prie laiptų ar poilsio aikštelių. Parinkite tokį kampelį, kur būtų patogu pasiskinti lapelių ir mėgautis kvapu einant pro šalį ar atsisėdus. Tai labai geras augalas balkonams: nebijo kaitros, nenudega nuo saulės, nepuola kenkėjai.

*Sėjimas: sėti rozmarinų sėklas rekomenduojama kovo mėnesį. Jas reikėtų paruošti taip pat, kaip ir petražolių sėklas (mirkyti), sėti į drėgną, patręštą žemę ir laukti daigelių (jie gali pasirodyti tik po 25 – 30 dienų).

*Kambaryje rozmariną laikykite saulėtoje ir šviesioje vietoje.

*Pavasarį ir vasarą rozmarinas laistomas reguliariai – karštą dieną išgarina nemažai vandens, o žemei išdžiūvus pradeda vysti viršūnėlės. Palietas atsigauna. Tręšiamas kas mėnesį, universaliomis trąšomis, skirtomis kambarinėms gėlėms. Per ilgus ūglius patrumpinkite.

*Per vasarą iš mažos šakelės išauga apie 0,5 m aukščio krūmelis. Tik besiformuojančio jo nepamirškite persodinti. O jei norite mažiuko augaliuko, nepersodinkite ir reguliariai genėkite.

*Rudenį rozmarinas gali ilgokai likti lauke. Lengvos šalnos sumedėjusioms šakelėms nebaisios. Bet nuo spalio perneškite į nešildomą šiltnamį, patalpą. Laistykite saikingai, tik kai išdžiūsta žemės paviršius, ir nebetręškite.

*Žiemą rozmarinui geriausiai tinka šviesi ir vėsi (apie 10 °C) patalpa. Šiltame kambaryje žiemoja prastai, dažniausiai nudžiūva. Juk seniau virtuvėse, kambariuose būdavo ir vėsiau, ir drėgniau nei šiuolaikiniuose butuose, todėl šie augalai puikiai peržiemodavo.

Jei teturite šiltą kambarį, pabandykite jame rasti tinkamiausią vietą. Rozmariną prieš šildymo sezoną gerokai nugenėkite. Ne tik dėl to, kad tilptų ant palangės, bet ir kad laja išgarintų mažiau drėgmės. Pastatykite šviesioje vietoje, bet kuo toliau nuo radiatoriaus. Dažnai purkškite. Lengviau peržiemoja jauni, vienmečiai rozmarinai.

*Dauginimas sėklomis užtrunka gan ilgai, o įšaknydinti šakeles galima visą pavasarį ir vasarą.

Rozmarinai – labai geri augalai balkonams: nebijo kaitros, nenudega nuo saulės, jų nepuola kenkėjai.

 

Rozmarino nauda sveikatai

Antioksidacinė rozmarino vertė – 3300. Tokią pat antioksidacinę galią turi super produktams priskiriamos Goji uogos. Cheminė medžiaga, labiausiai atsakinga už antioksidacines rozmarino savybes – tai karnozolis. Šalia stiprių antioksidacinių savybių, karnozolis taip pat pasižymi su vėžiu ir uždegimu kovojančiomis savybėmis, kurios naudingos siekiant išvengti ar gydant daugelį rimtų susirgimų. Karnozolis tyrimais buvo įvertintas kaip efektyvi priemonė, siekiant išvengti prostatos, krūties, odos, kraujo (leukemijos) ir storosios žarnos vėžio.

Rozmarinas padeda išvalyti kepenis ir pagerinti tulžies pūslės veiklą

Tyrimai atlikti Indijoje atskleidė, kad reguliarus rozmarino vartojimas gerina organizme tulžies apytaką. Ji yra kritiškai svarbi riebalų metabolizmui ir organizmo detoksikacijai. Taip pat rozmarinas sumažina plazmos kepenų fermentų išskyrimą, kurie yra siejami su II tipo diabetu. Gerindamas tulžies gamybos procesus tulžies pūslėje, padėdamas sureguliuoti žarnyno mikroflorą, rozmarinas prisideda prie tinkamos peristaltikos veiklos gerinimo. Ši savo ruožtu gerina maistingų maisto medžiagų įsisavinimą ir padeda sumažinti ar išvengti organizmo užterštumo toksinais.

Rozmarinas mažina kortizolio kiekį

Meikai Universitete atliktame tyrime paaiškėjo, kad rozmarinų ir levandų eterinio aliejaus mišinys, kuriuo mėgaujamasi bent 5 minutes sumažina kortizolio (streso hormono) kiekį. Tai padeda apsaugoti organizmą nuo chroniškų ligų, sukeliamų oksidacinio streso.

Rozmarinas stiprina atmintį

Prieš atsirandant maisto papildamas, rozmariną vartojo kognityvinių funkcijų stimuliacijai, pavyzdžiui, atminties ir koncentracijos gerinimui. Todėl augalas labai naudingas pagyvenusiems žmonėms, norintiems išvengti ar jau sergantiems Alzheimeriu bei senatvine demencija.

 

 

Rozmarino įtaka nuotaikai ir stresui

Rozmarinų kvapas pakelia nuotaiką, sumažina streso lygį ir „išvalo“ mintis. Dėl šios priežasties aromaterapija (naudojant rozmarinų aliejų) rekomenduojama kenčiantiems nuo nerimo ir lėtinio streso.

Rozmarinas stiprina imuninę sistemą

Aktyviosios rozmarino sudedamosios dalys yra natūraliai kovojantys su uždegimu, kancerogeniniais dariniais ir pasižymintys stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Tai suteikia rozmarinui itin stiprų atsaką prieš daugelį ligų ir patogenų, kurie gali pažeisit imuninę sistemą ar organizmo vientisumą. Antioksidaciniai komponentai suformuoja antrinę apsauginę liniją, šalia organizmo imuninės sistemos. Rozmarine gausu efektyvių antioksidantų, tarp kurių rozmarino rūgštis, kofeino rūgštis, betulio rūgštis ir karnazolis.

Rozmarinas veikia antibakteriškai

Be to, kad rozmarinas efektyviai stiprina imunitetą, jis taip pat yra labai galinga priemonė kovoje su bakterijomis, ypatingai skrandyje. H. pylori yra dažnas ir pavojingas patogenas, sukeliantis skrandžio rūgštis. Rozmarinas, kaip paaiškėjo, padeda išvengti šios bakterijos augimo. Taip pat rozmarinas gali padėti išvengti stafilokoko infekcijos.

Rozmarinas ramina skrandį

Tradiciškai nuo senų laikų rozmarinas buvo naudojamas kaip natūrali priemonė skrandžio skausmas, prastam virškinimui, vidurių užkietėjimui, pilvo pūtimui, viduriavimui gydyti. Su uždegimu kovojančios ir virškinimą stimuliuojančios savybės reikšmingai prisideda prie išvardytų problemų gydymo. Reguliarus rozmarino vartojimas, įtraukiant jį į mitybos racioną gali padėti išspręsti ir išvengti nemažai virškinimo sutrikimų.

Rozmarinas ir burnos kvapas

Negailestingai bakterijas naikinantis prieskonis gali pagerinti ne tik burnos kvapą, bet ir jos sveikatą. Tiesiog įberkite keletą rozmarino lapelių į stiklinę, užpilkite karštu vandeniu, ir, kai šiek tiek pravės, nuoviru išskalaukite burną.

Rozmarinas stimuliuoja kraujotaką

Patekęs į organizmą, augalas skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, aktyvina kraujotaką. Tokiu būdu svarbiausi organai aprūpinami deguonimi, užtikrinami medžiagų apytakos procesai.

Rozmarinas mažina skausmą

Rozmarinas dėl savo analgetinių savybių šimtus metų naudojamas skausmui malšinti. Rozmarinas skausmo malšinimui naudojamas tiek išoriškai – rozmarinų eteriniu aliejumi tepant skausmingas vietas, tiek į vidų – valgant prieskoninį augalą pasiekiami gilesni skausmo židiniai, pavyzdžiui, galvos skausmas. Vienas iš itin populiarių rozmarino panaudojimo būdų – migrenai gydyti. Rozmarino nuovirų kompresai ar rozmarinų eterinio aliejaus garinimas siejamas su migrenos simptomų lengvinimu.

Rozmarinas mažina uždegimą

Uždegimą mažinančios savybėmis priskiriamos prie svarbiausių rozmarino savybių. Karnozolio ir Karnziko rūgštys – tai du efektyvūs antioksidantai, kovojantys su uždegimu, randami rozmarine. Nustatyta, kad šie antioksidantai mažina raumenų, kraujagyslių, sąnarių uždegimus. Dėl šių priežasčių, rozmarinas yra efektyvi priemonė gydant kraujo spaudimo sutrikimus, podagrą, artritą. Uždegimo širdies ir kraujagyslių sistemoje mažinimas gali padėti pagerinti širdies sveikatą ir išvengti aterosklerozės.

Rozmarinas plaukams

Eterinis rozmarinų aliejus itin naudingas sausai ir šerpetojančiai galvos odai. Reguliariai naudojama priemonė ne tik pamaitins oda, bet ir padės atsikratyti pleiskanų. Siekiate geresnio efekto? Sumaišykite su arbatmedžio ir baziliko aliejais. Rozmarinų aliejus veikia kaip natūralus kondicionierius, todėl reguliariai naudojant plaukai tampa minkšti ir paklusnesni.

Kaukės linkusiems riebaluotis plaukams:

  • Sumaišykite šiltą vandenį su žaliuoju moliu (santykis 1:1). Tuomet įlašinkite 10 lašų rozmarinų aliejaus ir 1 valgomąjį šaukštą natūralaus obuolių sidro acto. Gerai išmaišykite. Įmasažuokite rozmarinų aliejų į galvos odą, palaukite 10 minučių, po to išplaukite plaukus vandeniu be šampūno.
  • Į įprastą šampūną įlašinkite 3 lašus rozmarinų aliejaus, juo plaukite galvą kaip įprasta. Tokiu būdu sumažinsite riebalavimąsi.

Kaukės sausiems ir lūžinėjantiems plaukams:

  • Lygiomis dalimis sumaišykite makadamijos, avokadų ir simondsijų aliejus. Išmaišykite, įlašinkite po porą lašų rozmarinų ir ramunėlių aliejų. Gautą masę įmasažuokite į galvos odą, ją sudrėkinkite plaukus. Tuomet juos suvyniokite į storą rankšluostį ir po valandos išplaukite.
  • Į 50 ml alyvuogių aliejaus įlašinkite keletą lašų rozmarinų aliejaus. Gautą mišinį tris savaites palaikykite tamsioje vietoje, supilkite į butelį. Tuomet kaukę įmasažuokite į galvos odą bei plaukus, po pusvalandžio išskalaukite vandeniu.

Kaukės, skatinančios plaukų augimą

  • Sumaišykite 2 valgomuosius šaukštus ricinos aliejaus, 3 lašus rozmarinų aliejaus, 3 lašus levandų aliejaus, 2 lašus kedrų aliejaus ir 3 kvapiųjų kanangų aliejaus. Mišiniu gerai įtrinkite galvos odą, tuomet plaukus apvyniokite polietilenu. Praėjus 15-20 minučių ją nuplaukite.

Pleiskanas naikinanti kaukė

  • Sumaišykite 15 ml varnalėšų aliejaus ir 7-8 lašus rozmarinų aliejaus, gautą masę įmasažuokite į galvos odą. Tuomet apvyniokite plaukus rankšluosčiu, praėjus valandai išplaukite galvą. Procedūrą kartokite tol, kol pleiskanos visiškai pradings.

Rozmarinų eterinio aliejaus panaudojimas

Atminties gerinimui: sumaišykite 3 lašus rozmarinų eterinio aliejaus su ½ v. š. kokosų aliejaus ir įtrinkite jį po ausimis. Arba garinkite 1 valandą eterinių aliejų garintuve.

Plaukų apimties didinimui, augimo skatinimui: išplovus galvą šampūnu, užlašinkite 5 lašus rozmarinų eterinio aliejaus ant galvos odos, gerai įmasažuokite.

Prostatos gydymui: sumaišykite 2 lašus rozmarinų eterinio aliejaus su ½ v. š. bazinio (alyvuogių, kokosų, sezamų, abrikosų kauliukų, makadamijos, avokadų, kt.) aliejaus ir įtrinkite odą po sėklidėmis.

Skausmo mažinimui: sumaišykite 2 lašus rozmarinų eterinio aliejaus su 2 lašais pipirmėčių eterinio aliejaus ir 1 v. š. kokosų aliejaus ir įtrinkite skaudančius raumenis ar sąnarius.

Tulžies pūslės veiklos gerinimui: sumaišykite 3 lašus rozmarinų eterinio aliejaus su 2 lašais šlamučių aliejaus, 2 lašais kiparisų aliejaus ir ½ v. š. bazinio aliejaus. Įtrinkite skaudančią vietą.

Pastaba: rozmarinų eterinis aliejus nerekomenduojamas jaunesniems nei 4 metų vaikams. Dėl bet kokio eterinių aliejų naudojimo vaikams, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Rozmarinas virtuvėje

Pažymėtina, jog rozmarino preparatus į vidų vartoti reikia atsargiai, nes per didelės preparatų dozės gali būti net mirtinos. Be to, negalima rozmarino preparatų vartoti nėščioms moterims (gali sukelti gimdos raumenų spazmus), taip pat draudžiama gerti eterinį aliejų, nes jis gali stipriai suerzinti gleivines.

Rozmarinų arbata – itin populiarus gėrimas Viduržemio jūros regione. Paprastai ją ruošiama dviem būdais – su medumi arba su pienu. Žemiau pateikiame rozmarinų arbatos receptus.

Rozmarinų arbata su medumi

Sudedamosios dalys:

  • 3 a. š. medaus
  • 1-2 šakelės šviežio rozmarino arba 1-1,5 a. š. džiovinto rozmarino
  • 2 puodeliai verdančio vandens

Paruošimas:

  • Susmulkinkite rozmarino šakeles.
  • Užvirę vandenį nedideliame puode, sudėkite smulkintus rozmarinus ir pavirkite 1-3 minutes. Palikite 5 minutėms pastovėti.
  • Į šiek tiek pravėsusią rozmarino arbatą įdėkite medų. Skanaus!

Rozmarino arbata su pienu

Sudedamosios dalys:

  • 1 puodelis pieno
  • 1 šakelė šviežio rozmarino arba 1 a. š. džiovinto
  • 1 a. š. medaus

Paruošimas:

  • Suplėšykite rozmariną mažesnėmis šakelėmis
  • Užvirkite pieną ir sudėkite į jį rozmarino šakeles. Sumažinkite ugnį ir pavirkite 5 minutes nuolat maišydami. Išjungę, palikite dar 5 minutės pastovėti.
  • Į pravėsusią rozmarino arbatą, įdėkite medaus. Skanaus!

Nors rozmarinai naudingi ne tik grožiui, bet ir sveikatai, juos vartoti reikėtų atsargiai. Jei kenčiate nuo epilepsijos, hipertenzijos ar laukiatės, prieš imdamiesi rozmarino pasikonsultuokite su gydytoju.

4.4
BENDRAS REZULTATAS
Populiarumas
8 naudotojas balsai x 4.4

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0