Pasikeisti savo būsto langus jau senokai tapo ne tiek mados reikalu, kiek aktualia būtinybe: juk visi norime gyventi šiltai. Žiema – geriausias laikas apsispręsti, nes kaip tik šiuo metu šilumos problema tampa itin aktuali.
Dažniausios pirkėjų klaidos renkantis plastikinius langus
Dera nepamiršti, kad langus gaminančių įmonių konkurencija – milžiniška. Tad daugelis daugiabučių ir privačių namų gyventojų bent kartą per savaitę randa reklaminių lapelių su langų gamintojų reklamomis. Atkreipkite dėmesį: apie pačius langus, jų konstrukcijos ypatybes ir medžiagas, iš kurių jie pagaminti, ten kalbama mažiausiai. Pardavėjai dažnai bando užliūliuoti mus langų kokybės požiūriu visiškai nereikšminga informacija: viliojama mažiausia kaina, nuolaidomis, prizais, gamintojo vardu ir t.t. Jei šalia pasidėsite bent kelis tokius lapelius, su šypsena pastebėsite, kad jie visi labai panašūs – daugelis įmonių dirba pagal tuos pačius principus, taiko tuos pačius rinkodaros triukus. Tačiau šiuo momentu nepadarykite lemtingos klaidos: nusivylę reklaminių lapelių panašumu, nepriimkite sprendimo, kad visi langai yra vienodi, ir nepulkite skambinti tiems, kurių reklaminis lapelis atrodo patraukliausias.
O kur dar pačios staklės, kuriomis montuojami langai, bei personalo kvalifikacija. Tad neimkite telefono ragelio ir neužsisakinėkite langų telefonu. Juk batų ar drabužių telefonu turbūt neužsisakote… Geriau pasitarkite su draugais ir kaimynais, kurie jau pasikeitė langus: kokia įmonė juos montavo, kokia tų langų kokybė, ar nepastebėjo kokio broko, kiek kainavo ir pan. Po tokios apklausos galima vykti į nusižiūrėtos įmonės saloną tartis dėl langų. Žinoma, prieš tai reikia pasisemti nors šiek tiek žinių.
Ką būtina žinoti užsakant langus?
Jeigu užsisakyti langų atvyksite turėdami bent minimalių žinių apie juos, bendraujant su vadybininku jums bus kur kas lengviau formuluoti savo pageidavimus. Taigi, ką būtina žinoti prieš vykstant rinktis langų? ■ Svarbiausia – lango profilis (rėmas). Kuo jis storesnis, tuo geriau: ir pati lango konstrukcija bus tvirtesnė, ir šilumą geriau laikys. Rekomenduojama, kad išorinių sienelių storis būtų bent 3 mm. Nors iš langų specialistų galite išgirsti, esą kuo daugiau kamerų turi lango profilis, tuo geriau langas išlaiko šilumą. Taip, 5 kamerų langas galbūt bus šiltesnis už 2 kamerų, tačiau kiek jis kainuos? Mūsų klimato sąlygomis pakanka 2 kamerų lango su gana storu – 3 mm ir daugiau – profiliu.
Energetinis efektyvumas. Svarbu atkreipti dėmesį į kuo didesnį langų energetinį efektyvumą, išreiškiamą šilumos perdavimo koeficientu Uw. Šio rodiklio (Uw) nustatymo būdai yra griežtai reglamentuoti ES norminių dokumentų. Nepriklausomai nuo pastato orientacijos, aplinkos ar kitų veiksnių langų Uw reikšmė išlieka ta pati visame pasaulyje. Langų energetinio efektyvumo klasifikavimo skalėje reitinguojami visi langai – prasčiausių savybių langai, kurių Uw yra 1,5 W/m2K ir didesnis, yra priskiriami G klasei, o energetiškai efektyviausi langai, kurių Uw yra iki 0,7 W/m2K, yra priskiriami aukščiausiai A++ klasei. Idealiai šiltais galima vadinti A++ ir A+ energetinio efektyvumo langus, kurie statybų pramonėje dažnai vadinami pasyviais.
Kokie maksimalūs gabaritai leidžiami varstomai daliai? Šiuo klausimu galima sužinoti kokio stabilumo yra siūloma profilių sistema. Tiesa, šiuos skaičius galima iš piršto laužti arba gaminti visai ne iš tokių profilių, apie kurių gerumą įrodinėjama pirkėjui. Tai priklauso nuo to, ar firma dirba siekdama gerovės tik sau, ar tiki, kad gerą daiktą nusipirkęs klientas bus patenkintas ne tik pirmą žiemą, bet ir dar daugelį metų. Neverta pasitikėti savo „įžvalgumu”, nes tie skirtumai užbaigtame lange net patyrusiam profesionalui dažnai nepastebimi. Čia ir atsiranda svarbiausias pirkimo proceso veiksnys – pirkėjo pasitikėjimas pardavėju, jo profesionalumu ir sąžiningumu.
Apie stiklus: Kokie stiklo šilumos ir garso izoliacijos rodikliai? Šioje vietoje reikia pastebėti vieną klaidą, kurią daro dauguma pirkėjų. Praktiškai visi siekia kuo geresnės garso izoliacijos. Tai yra normalu ir gerai. Tačiau daugelis pamiršta, kad kambarį, kuriame sudėti, pavyzdžiui, ypatingai gerų garso izoliavimo charakteristikų langai, kažkokiu būdu reikės vėdinti, ventiliuoti. Jei šis klausimas yra išspręstas, tuomet viskas tvarkoje, tačiau jei ne – langai turės būti praviri tiek žiemą, tiek vasarą, o visos garso izoliacijos charakteristikos neteks prasmės.
Apie vėdinimo sistemą: Koks vėdinimo grotelių oro pralaidumas? Kokia galimybė groteles išvalyti eksploatacijos metu? Kaip grotelės apsaugotos, kad žiemą neapšaltų? Turėdami pakankamai aiškią ir tikslią užduotį bei atsakymus į rūpimus klausimus, galėsite lengviau palyginti ir skirtingų gamintojų kainas.
Lango apkaustai – labai svarbi „smulkmena”. Jie lemia konstrukcijos saugumą, varstymo patogumą ir galiausiai paties lango ilgaamžiškumą. Todėl renkantis apkaustus būtinai reikia atkreipti dėmesį į jų apsaugą nuo įsilaužimo. Apkaustai turi turėti vadinamuosius „grybukus”, mat jie neleidžia iš lauko pusės laužtuvu iškelti varčios. Pasidomėkite, ar yra varčios pakėlimo mechanizmas, neleidžiantis ilgainiui nusėsti lango varstomajai daliai (tai ypač aktualu didesniems langams ir balkono durims).
Atidumas montuojant Užsisakyti tinkamus langus – tik pusė darbo. Prieš keičiant senus langus būtinai pasidomėkite, kokiomis (kokios kilmės) medžiagomis – vokiškomis, lenkiškomis ar šveicariškomis – ir kokia technologija bus montuojami naujieji langai. Pavyzdžiui, ar jie bus montuojami naudojant varžtus ir plastikines atramines trinkeles, ar tik tvirtinami metaliniais kaiščiais (pastarieji ir užtikrina lango laisvumą). Taip pat derėtų pasidofnėti, ar montuojant ertmės užpildomos pakankamu kiekiu putų, ar naudojama pakankamai varžtų ar kaiščių. Būtinai pasidomėkite ir tuo, ar montavimo darbų kaina įtraukta į darbų sąmatą bei sąskaitą. Jei ne, ne tik papildomai už tai sumokėsite, bet ir prarasite garantiją montavimo defektams, gal net ir pačiam langui. Ne mažiau svarbi ir palangė. Dar tuomet, kai užsisakinėjate langą, su įmonės atstovu būtinai aptarkite jos parametrus: ar palangė bus impregnuota, laminuota iš vienos ar abiejų pusių, koks laminato storis (jis būna nuo 0,3 iki 0,6 mm), ar padengta apsauginiu – atspariu karščiui, drėgmei ar brėžiams – sluoksniu, ar lengvai valomas palangės paviršius? Antraip po pirmo pomidorų ir agurkų daigų auginimo ant palangės sezono laminatas gali pradėti raitytis kaip sudrėkęs laikraštis. Ir jokia įmonė nepakeis jos nemokamai: jūs patys tokią išsirinkote.
KOMENTARAI
Kuo skiriasi ir ką patartumėte perkant plastiko langų sistemas ar aliumines langų sistemas?