Skausmas ir po kurio laiko iškritę dantys – tai ne vien ėduonies padarinys. Labai daug problemų burnos viduje gali kilti dėl dantenų ligų. Kaip tai pasireiškia? Kaip žinoti, kada vertėtų rimtai sunerimti ir kaip greitai galima pašalinti problemą? Plačiau – straipsnyje.
Kraujas valantis dantis ir dantų laisvumas
Nors valydamasis dantis ne vienas žmogus pastebi dantų pastą šiek tiek rausvos spalvos, ne visi į tai kreipia pakankamai dėmesio. Iš tiesų, tai – kraujas, pirmas ženklas, kad jūsų dantenos pradėjo kraujuoti ir jų būklė suprastėjo. Ir tai tikrai nereiškia, kad kaltas žmogaus pasirinktas dantų šepetėlis. Prie kraujuojančių dantenų taip pat prisideda ir kiti simptomai, pavyzdžiui, blogas, kartais net aitrus burnos kvapas, pasikeitusi seilių konsistencija (jos tampa tąsesnės). Visa tai – gingvito pradžia, paprastesniais žodžiais tariant – dantenų uždegimas.
Uždegimui plintant didėja ir skausmas, ligos požymių atsiranda dar daugiau
Ilgainiui delsiant vykti pas medikus, gali prasidėti ir kur kas rimtesnės problemos: prasideda dantenų kišenių formavimasis, jos atsiskiria nuo dantų, silpnėja raumenys, laikantys dantis. Natūralu, kad atsivėrusiuose tarpuose ima kauptis maisto likučiai, kuriuos sunku būna pašalinti. Užsilikę plyšiuose jie pradeda irti, ten kaupiasi bakterijos ir galiausiai uždegimas virsta į ypač rimtą infekciją. Valgant karštą ar šaltą, rūgštų maistą jaučiamas didelis diskomfortas – dantis mausti gali nuo menkiausio prisilietimo. Nesustabdant tokių problemų viskas gali pasibaigti dantų praradimu.
Kaip žinoti, kada dantenose kilo uždegimas?
- Valantis dantis jos kraujuoja;
- Dantis skauda nuo kiekvieno prisilietimo;
- Skauda valgyti karštą ar šaltą maistą;
- Dantenos paraudusios ir paburkusios;
- Dantenos yra minkštesnės negu įprastai;
- Ant dantenų galima pastebėti tamsias dėmes.
Užkirskite kelią problemai
Su šia problema susiduria daugelis net ir jaunų žmonių. Odontologų pateikiama statistika nemaloniai nustebina – 80-90 proc. žmonių kenčia dantenų skausmą. Tačiau kaip ir visos problemos, dantenų uždegimo galima išvengti, tereikia laiku susirūpinti.
Ką daryti?
- Dantis valyti ypač atsakingai (tiek švelniu dantų šepetėliu, tiek dantų siūlu);
- Kaip įmanoma greičiau vykite pas odontologą, kad jums atliktų dantų akmenų valymą.
- Atsargiai, tačiau stenkitės valgyti ir kieto maisto. Taip stiprinsite raumenis, dantenos bus ne tokios pažeistos.
- Po valgio išskalaukite burną vandeniu, o reguliariai skalaukite dantenas žolelių nuovirais. Tam ypač tinka ramunėlės, šalavijai, ąžuolo žievė.
KOMENTARAI