Kaip sodinti tujas

Kaip sodinti tujas

Kodėl Sukasi Pomidorų Lapai
Kaip auginti ir prižiūrėti graikinius riešutus
Kaip auginti bijūnus (pinavijus)
Sodo darbai Balandžio mėn.
Kaip auginti ir prižiūrėti slyvas

Tuja  visiems įprastas dar nuo tarybinių laikų augalas, dar nuo tų laikų, kai didelio augalų pasirinkimo ir nebuvo. Tujos buvo sodinamos beveik kiekvienoje sodyboje ir kapinėse ir vertinamos už savo nereiklumą bei nesudėtingą priežiūrą. Tujos džiugina jų taisyklinga forma, kiaurus metus žalia tanki laja, malonus kvapas. Šiais laikais tujos puikus augalas norinti sukurti vešlias gyvatores, ar apsisaugoti nuo vėjo.  TUJOS – (lot. Thuja, angl. Thuja, vok. Lebensbäume) – kiparisinių (Cupressaceae) šeimos augalų gentis. Genties pavadinimas manoma, kad, kilęs iš graikų k. žodžio thuia – maloniai kvepianti mediena. Priskiriama prie dekoratyvinių spygliuočių.  Tujos gali užaugti net iki 25 m aukščio, išgyvena 100 ir daugiau metų, tačiau laikui bėgant darosi ne itin dekoratyvios, tiesiog bėgant metams tujos retėja.

Tujų sodinimas

Tujos sodinamos pavasarį
Sodinant tujų gyvatvorę, jos tankumas parenkamas pagal sodinukų aukštį. Pvz. 1 bėginiam metrui gyvatvorės reikės 3 vnt. 100 cm aukščio  tujų. Jei sodinukai didesni – jų užteks mažiau.

Prieš pat sodinimą visada pagalvokite apie jūsų aplinkos vaizdą ateityje. Jei ruošiatės sodinti gyvatvorę tuomet turite apsispręsti ar sodinti viena ar dviem eilėmis. Nepadauginkite tujų, nes po 10-15 metų dvejomis eilėmis sodinamos tujos pasidarys labai tankios, pasidarys sunku genėti ir išlaikyti jų formą. Nuo tvoros tujas reikia atitraukti apie 50 cm. Tujos sodinamos kas 50-70 cm.

Iš lysvių paimtos tujos sodinamos vasaros pabaigoje – ankstyvą rudenį, o iš vazonų bet kuriuo sezono metu. Jei sodinate nederlingoje žemėje iškaskite didelę duobę ir pripilkite į ją derlingos žemės, jei tuja silpna galite įkaltį kuolą, kuris prilaikys tują. Nepamirškite įdėti organinių trąšų, durpių ar kitos organikos. Saugokite tujų šakneles nuo perdžiuvimo. Jei sodinate 2 eiles, tuomet tarpai turi būti 2 metrai, to daryti nepatarčiau, nes laikui bėgant tujos augs, reiks genėti ir reikės įdėti daug darbo.

Imant tujas iš vazonų stenkitės nekratyti, geriausia sodinti su visu vazono turiniu. Sodinti į tokį gilį kokiame augo prieš tai. Nesodinkite giliai. Aplink tujas suformuojame atitvarą, jog neišbėgtų liejamas vanduo. Žemė aplink išvaloma, patrypiama. Pamulčiuojame kompostu ar durpėmis. Gausiai palaistome, jei oras sausas ir be lietaus nepamirštame laistyti. Prieš pat žiemos šalčius taip pat gausiau laistykite. Norint pagerint žemę geriausia nusipirkt  biohumuso į kurį įeina durpė, nuo grybų likęs substratas,ir sliekų biohumusas. Jei dirvos pagerinimui naudojamas mešlas, jis BUTINAI turi buti perpuvęs, šviežiu tik nudeginamos šaknys.

Rudenį sodintus spygliuočius iki užšąlant (nesvarbu, koks oras) reikia nuolat gausiai laistyti. Tada jie geriau žiemoja (žiemą dalį drėgmės spygliai išgarina).
trujos-1

Tujų priežiūra

Specialistė atkreipia dėmesį, kad negalima tręšti tujų sodinimo metu arba tų, kurios dar neprigijo. Sodinimo metu ir pirmaisiais metais galima naudoti tik specialias įsišaknijimą skatinančias priemones, bet ne trąšas.

Tujos apskritai nereiklios, jos jautresnės tik pirmaisiais ir antraisiais metais po pasodinimo, ypač jei sodintos ne visai mažos, o 1-1,5 m aukščio. Kol dar nevisiškai prigijusios, joms ypač reikalinga drėgmė. Kadangi tujų šaknys paviršinės, jei trūksta vandens, tuoj pradeda ruduoti.

Tik pasodinus, galima iškart apkarpyti. Kadangi šaknų masė mažesnė nei laja, atitinkamai galima ir viršutinę dalį sumažinti. Augalas daugiau jėgų skirs įsišaknyti ir geriau prigis.

Tujų genėjimas – pavasario darbas. Negailėkite pakirpti, nes gražiau sutankėja. Kuo stipriau nugenėsite, tuo geriau išsišakos. Genėti galima ir ištisą sezoną, išskyrus šaltuoju metu laiku, nes jaunesnės tujos gali pašalti.

Neradai ko ieškojai?

KOMENTARAI

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar
    Izolija 4 m. ago

    Aciu Jums uz idomius straipsnius

  • comment-avatar
    Vivi 1 m. ago

    Norintiems įsigyti tujų žemaitijos regione, kviečiu pasidomėti pas Vytautą.