Kaip sodinti pomidorus | Pomidorų auginimas

Kaip sodinti pomidorus | Pomidorų auginimas

Kaip suplanuoti sodo darbus metams į priekį
Kaip teisingai tręšti sodą pavasari
Tinkamas Dirvožemio rūgštingumas Ph
Kaip ir kodėl reikia mulčiuoti dirvą
Kaip ir ką tvarkyti sode rudenį

Jei jau savo sode sugalvojote pasisodinti pomidorų, Jums reikia žinoti, kada ir kaip juos pasodinti daržo ar šiltnamio lysvėje. Į atvirą dirvožemį pomidorų daigus galima sodinti gegužės pabaigoje – birželio pradžioje. Šios  skanios daržovės sodinamos į vieną eilę, atstumas nuo vieno daigo iki kito daigo  turėtų būti apie 30 cm. Stambiavaisių pomidorų rūšims reikia sudaryti palankesnes augimo sąlygas nei smulkia-vaisių. Pomidorai nemėgsta rūgštaus dirvožemio, todėl pomidorus reikėtų sodinti į tas anksčiau augintų daržovių vietas, kurios buvo papildytos kalkėmis, pelenais ir dideliu kiekiu komposto arba patreštos.

Pomidorų auginimas

Pomidoru auginimas

Pomidoru auginimas

Į šiltnamį daigai sodinami gegužės 1-10 d. Tai dar vėsus laikotarpis, ypač oras atvėsta naktimis, todėl patartina šiltnamį apdengti dvigubu plėvelės sluoksniu, tarp sluoksnių paliekant 2-3 cm tarpelį. Tokia danga gerai išlaiko aukštesnę temperatūrą, be to, apatinis plėvelės sluoksnis išsilaiko iki rudens. Viršutinis plėvelės sluoksnis nuimamas birželio 1-5 d.
Šiltnamyje, kuriame auginami pomidorai, turi būti įrengtos orlaidės, ne tik iš abiejų šiltnamio pusių, bet ir viršuje, nes pomidorų daigams, ypač derėjimo metu, labai svarbu geras patalpos vėdinimas.

Taip pat skaitykite: Pomidorų ligos

Jei pomidorų daigus perkate

Geriausiai tinka 20-30 centimetrų aukščio augalai, su nepažeistais tamsiai žalios spalvos lapais, kompaktišku neištįsusiu stiebu. Nereikėtų rinktis jau pradėjusių žydėti ar net net megzti vaisius pomidorų. Toks augalas persodintas jau smarkiai nebeaugins lapų ir stiebo, bus silpnesnis, tad ir galutinis derlius mažesnis. Augalas patekęs į palankią terpę (šiltnamį ar daržą) dar nepradėjęs žydėti, pasinaudos proga ir „investuos” į sustiprėjimą, lapijos auginimą. Vėliau tai lems gausesnį žydėjimą, didesnį atsparumą.

Pomidorų daigų sodinimas į dirvą

Kaip_sodinti_pomidorus_1 Pomidorus į daržą reikia sodinti, kai jau praeina šalnos. Jei dirva, į kurią ketinate sodinti, nėra labai derlinga, į iškastą pomidoro šakniai duobutę įberkite porą saujų pūdymo, įpilkite vieną litrą vandens ir tuomet sodinkite. Kai apdedate žeme, aplink kotelį dirvos paviršiuje padarykite įdubimą, kad laistant vanduo nenubėgtų į šalis. Palaistę, apiberkite tą vietą sausomis žemėmis, – tuomet ilgiau išsilaikys drėgmė. Pasodintus daigus patartina iš karto pririšti prie kuoliukų. Toliau augalus galima tręšti azotu, fosforu ir kaliu. Vienstiebiai pomidorai dažniausiai duoda ankstyvą ir gerą derlių. Vienstiebį augalą galima suformuoti nuskabant ir pašalinant pažastinius ūglius. Jei drėgmės nedaug, sausa, pomidorus patartina laistyti gausiai, bet retai. Palaisčius, kaip ir pradžioje, dirvą aplink stiebą mulčiuokite pūdiniu, durpėmis arba tiesiog apkaupkite sausomis žemėmis. Pomidorai dažniausiai prinoksta ne vienu metu, tad skinti juos reikia ne visus iš karto, o kas kiek dienų. Jei ne visi pomidorai nunoksta iki šalnų, net ir žalius juos galima sunokinti sudėjus į dėžes ir laikant gana vėsiai. Vieną nuo kito dėžėse pomidorus atskirkite.

Pomidorų daigai sodinami bent 5 centimetrais giliau, nei augo vazonuose, užkastas stiebas leis papildomas šaknis. Kuo aukštesnis augalas, tuo giliau įkasti jį galite. Kai kurie augintojai net guldo stiebą, kad kuo daugiau jo atsidurtų po žeme. Kelių dienų bėgyje viršžeminis stiebas pradeda riestis į viršų ir po kurio laiko auga taip pat stačiai, kaip ir vertikaliai įkasti kaimynai. Esant reikalui galima nuskinti kelis tikruosius lapus. Jei pomidoras jau žydi, nuskinkite žiedus. Prieš išimant sodinukus iš vazonų, juos būtina palaistyti, tam kad sukibtų žemės ir šaknų gumulas. Duobę sodinimui reikia palaistyti, pripildyti pagerintu dirvožemiu, įmaišyti organikos (lapų, komposto, durpių, mėšlo). Užkasus daigus, vėl palaistykite juos, kad dirvožemio dalelės išsibėgiotų po sodinimo metu susidariusius oro tarpus. Ant viršaus galima pridėti sausos žemės, kad džiūvant drėgnajam sluoksniui nesusidarytų pluta. Daug privalumų duoda mulčas – jis gerai sulaiko drėgmę, neleidžia dirvos paviršiui susiplūkti, trukdo augti piktžolėms.

Taip pat skaitykite: Kaip konservuoti pomidorus

Pomidorų pririšimas kuoliukais

elementariausias, bet turbūt daugiausiai pastangų reikalaujantis būdas. Kuolus reikėtų kalti netrukus po daigų sodinimo, vėliau šaknys bus per daug išsikerojusios, didelė tikimybė jas pažeisti. Aukštis priklauso nuo norimos paremti pomidorų veislės ir gali būti apie 1,8 metro. Reikia turėti galvoje, kad dalis kuolo bus sukalta į žemę. Jei norite ramsčius naudoti kelis sezonus, pasirinkite irimui atsparią medieną ar plastiką. Stiebas rišamas prie kuolo maždaug kas 30 centimetrų. Rišimui galima naudoti virvę, tačiau labiau pageidautinos platesnės juostos, jos mažiau žeidžia stiebą. Augalui augant, gali tekti jį perrišti kelis kartus.

Pomidorų laistymas

Augalus palaisčius, po dviejų valandų reikia atidaryti šiltnamio orlaidės ir duris, kad sumažėtų oro drėgnumas. Šiltnamį
būtina vėdinti – ypač augalams žydint. Atidaromos ir viršutinės orlaidės, kad ant plėvelės nesusirinktų vandens lašelių. Jeigu šiltnamyje drėgna, pomidorų vaisiuose susidaro mažiau sausųjų medžiagų ir cukraus, jie tampa rūgštūs ir vandeningi, mažiau mėsingi. Todėl laistyti reikia taip, kad išaugtų geras derlius ir geros kokybės vaisiai.
Pomidorai nemėgsta ilgalaikio oro vėsumo ir drėgnumo – nukrenta žiedai ir vaisių užuomazgos. Iki žydėjimo augalai laistomi kas 5-6 dienas po 4-5 l/m2, žydint ir mezgant vaisius – po 10-15 l/m2. Vanduo turi būti 22-25 °C temperatūros.

Daugiau apie pomidorų auginimą

KOMENTARAI

WORDPRESS: 2
  • komentaras-avataras
    Danutė Prieš 9 metai

    Kurių rūsių pomidorai tinkamiausi sodinti šiltnamyje?

  • komentaras-avataras
    Sodinimas Prieš 5 metai

    Mano sėja ar daigų sodinimas niekada nepriklauso nuo mėnulio fazių. Yra daržininkų, kurie tiki magiška dangaus kūnų galia, bet aš paprastai tą darau, kada jaučiu vidinį norą tuo užsiimti. Derlius dar niekada nenuvylė.