Mokslininkai yra pabrėžę, kad prieš šliužų ėdrumą ir žalingumą augalams nublanksta net kolorado vabalai. Šliužai dažniausiai įsiveisia drėgnuose soduose, dirvose, pievose ir miškuose su gausia ir tankia augmenija. Dieną tūno po lapais ar žemės grumstais, o naktį išlenda maitintis. Kaip apsisaugoti sodą bei daržą nuo šliužų ir sraigių? 16 patarimų JUMS.
1 Alaus arba pieno spąstai. Vienas iš geriausiai žinomų ir veiksmingiausių būdų, kaip sode išnaikinti sraiges yra „alaus spąstai“. Juos pasigaminti išties nesunku. Reikia įkasti aukštą indą ar stiklinę į žemę, paliekant 1-1,2 cm neužkastą virš dirvos, kad į gaudykles neįkristų juodieji vabalai (ang. Beetles), kurie taip pat medžioja sraigių ir šliužų jauniklius. Į stiklinę pripilkite pigaus alaus ar pieno iki pusės. Sraiges ir šliužus traukia šis raugo ir gyžtančio pieno kvapas ir jie apsvaigę prigeria skystyje. Kas kelias dienas reikia vis atnaujinti skystį ir išpilti nugaišusius kenkėjus. Jeigu pastebima, kad šliužai ir sraigės išlipa iš indelio – rekomenduojama pakeisti induką į kitokį. Be to literatūroje taip pat dažnai užsiminama apie medaus ir mielių mišinį, kuris yra užpilamas virintu vandeniu arba sultis ar seną uogienę praskiedus su vandeniu ir įdėjus šaukštelį mielių.
2. Varis – apsauga nuo sraigių iš šliužų. Varinė juostelė plačiai naudojama Vakrų Europoje ir Amerikoje, kaip viena pagrindinių priemonių siekiant apsaugoti pramoninius šiltnamius nuo šiužų ir sraigių. Dėl aktyvios vario ir sraigių gleivių (mukuso) reakcijos, kurios metu sraigiai sukuriamas nemalonus pojutis, tarsi varinė juosta būtų įelektrinta. Varinė juostelė veikia kaip „elektrinis piemuo“ ir sraigės tiesiog per ją neperlipinėja. Tai tikrai efektyvi priemonė siekiant apsaugoti nedidelį plotą nuo šių kenkėjų, tačiau didesniems plotams tai nėra pats ekonomiškiausias pasirinkimas, nors veikia labai gerai. Be to pasižvalgius ir parduotuvėse, kur pardavinėjamos elektros prekės, tikrai galima rasti neblogų variantų.
3. Traiškyti kiaušinių lukštai. Dar vienas daržininkų pakankamai mėgiamas sraigių atbaidymo būdas yra susmulkinti kiaušinių lukštai, kuriais apibarstoma aplink augalus. Jų suskilę kraštai yra smailūs ir aštrūs, todėl sraigės vengia eiti per juos, nes gali smarkiai susižaloti. Be to lukštuose yra apstu kalcio, kuris praturtina dirvą mineralinėmis medžiagomis.
4. Kavos tirščiai. Amerikiečių Agrikultūros departamento duomenimis kava taip pat puikiai veikia atbaidant sraiges ir šliužus. Ją panaudoti galima dviem būdais. Vienas jų – į vandens purkštuvą prisipilt atšalusios kavos ir apipurkšti augalus, lapus, dirvą ir net pačias sraiges. Kitas būdas – apibarstyti dirvą tirščiais ir šalia augalų, kuriuos norite apsaugoti. Kavos tirščiai ne tik repelentas, bet ir puiki trąša. Be to juos labai mėgsta sliekai, kurie papildomai praturtins dirvą humusu.
5. „Auginti“ gyvūnus, kurie ėda sraiges. Labai neblogas būdas sumažinti sraigių populiaciją yra auginti arba prisijaukinti šiek tiek arčiau daržo gyvūnus, kurie jas valgo. Varlės, rupūžės, gandrai ir kiti paukščiai puikiai doroja sraiges ir šliužus. Antys ir vištos taip pat jas mėgsta, tik problema, kad jos taip pat puikiai ištrypia ir sodus, tad su jais reikia šiek tiek atsargiau. Be to Amerikoje labai populiaru nusipirkti juodų vabalų „ang. Beetle“ suaugusių individų nemažą kiekį ir juos paleisti savo teritorijoje. Jie paplinta ir minta būtent sraigių ir šliužų kiaušininiais ir lervomis. Populiacija greitai sumažėja, o išaugusių vabalų kiekį puikiausiai sukontroliuoja sodo paukščiai.
6. Diatomitas (ang. diatomaceous earth). Tai taip pat puikus sprendimas atsikratant sraigių. Tik įsitikinkite, kad perkate ne toksišką ir ne pramoninį diatomitą. Tai natūralios, smulkiai sumaltos mažų jūros organizmų fosilijos ir žuvų kaulai. Jos taip pat, kaip ir kiaušinių lukštai turi aštrius, mikroskopinius kampus, kurie yra kenksmingi sraigių odelei. Diatomitas gali būti laisvai barstomas ant dirvos ir vazonuose. Nors ir puikiai veikia, tačiau vienintelis minusas, tai, kad sudrėkęs praranda savo veikliąsias savybes. Todėl pastoviai reikia papildyti po lietaus ar laistymo.
7. Kitos taip pat populiarios medžiagos sraigių atbaidymui ir daržo apsaugai. Sąrašas priemonių ir išties netrumpas, tačiau dažniausiai minimas maltas imbieras, medžio pelenai, ar citrusinių vaisių užpilas ar džiovintos žievelės. Be to jos nemėgsta plaukų ar į juos panašių medžiagų (pvz: senų siūlų veltinio). Taip pat vienas efektyvus ir paprastas būdas yra atsikėlus anksti ryte praeiti per daržą ir tiesiog surinkti sraiges į kibirą. Jas arba sunaikinti arba nunešti kur nors į palaukę ir paleisti. Nunešimas net ir 10 metrų atstumas yra toks pat veiksminga, kaip sraigių naikinimas.
8. Pakeisti sodo laistymo grafiką. Sraigės ir šliužai renkasi drėgną dirvą, per kurią jiems yra daug lengviau šliaužti. Paprasčiausiai laistydami augalus ir daržą iš ryto, suteiksite daugiau laiko drėgmei susigerti ir nugaruoti, taip atėjus nakčiai (kai jie yra aktyviausi) jie galės apeiti mažesnį plotą ir padaryti mažiau žalos. Sausas dirvos paviršius sumažina sraigių ir šliužų daromą žalą net iki 70%.
9. Dažnas dirvos purenimas. Dažnai purenant dirvą darže ir aplink augalus, bei gėlynus, – sunaikina žemėje užkastus sraigių kiaušininius, bei jie tampa prieinami kitiems vabalams, kurie jais maitinasi. Taip ženkliai sumažinsite kenkėjų populiaciją.
10. Jokių šiukšlių prie augalų. Sraigės ir šliužai mėgsta slėptis po visokiomis šiukšlėmis, nukritusiais lapais ir kitokiais lengvais daiktais, po kuriais jie jaučiasi saugesni, jų nealina saulė ir gali laisvai net ir dienos metu kramsnoti jūsų augalus. Pašalinkite visas šiukšles aplink augalus, taip užsitikrinsite, kad snaigės nesugalvos apsigyventi šalia jūsų augalų. Taip pat ypatingai šiuo metu dažnai mėgiamame žolės mulče, šiltnamyje, – šliužai įsikuria sau tikrą rojų. Tad jei pastebėjote, kad augalus pradėjo kažkas graužti po nakties – būtinai surinkite šiltnamyje esantį nupjautos žolės mulčą ir sudėkite jį į šiukšlių maišus, bei stipriai užriškite. Palikite jį per vasarą kur nors kiemo gale, kur juodi maišai gautų saulės. Taip ne tik rankiniu būdu pašalinsite didelį kiekį šliužų, bet ir ant rudens turėsite puikaus komposto.
11. Naudokite landšafto priemones, tokias kaip stambios medinės drožlės ar dekoratyviniai akmenukai. Didelė dalis landšaftingo priemonių yra gan aštraus ar grublėto paviršiaus ir greitai nudžiūsta, todėl sraigėms ir šliužai jų privengia.
12. Auginti augalus, kurie atbaido sraiges. Tam tikros gėlės, augalai ir prieskoniai turi sraiges atbaidančių savybių, todėl gyvenant drėgnose vietovėse ar ten, kur šių kenkėjų yra gausu, rekomenduojama auginti frezijas, viendienes, azalijas, rusmenes, paprastąsias bitkrėsles ir hibiskusus. O iš prieskonių, padeda mėta, rozmarinai, bazilikai, pankoliai ir petražolės.
13. Sraigių medžioklė. Nors ir pakankamai daug laiko kainuojantis, tačiau negalo efektyvus metodas. Geriausias metas tai padaryti yra ankstyvas rytas arba vėlyvas vakaras, nes sraigės būna labiausiai aktyvios. Yra du pagrindiniai būdai. Pirmas – pajungti visą šeimą ir su prožektoriais praeiti per kiemą ir surinkti sraiges į kibirą. Jas arba užmušti iškart arba nunešti gerokai toliau nuo kiemo. Antras, būtas yra padėti kelis apverstus keramikinius vazonus kieme ir prie daržo. Sraigės per naktį sulys po jais ir ankstyvą ryte vis praeikite ir surinkite jas bei pašalinkite.
14. Pesticidai – Metaldehidas. Metaldehidas yra natūrali priemonė naikinant sraiges, šliužus ir kitus kenkėjus sode. Jis yra labai veiksmingas, tačiau taip pat žalingas šunims, katėms ir vaikams. Todėl nerekomenduojama jį naudoti ne komerciniuose soduose ir ūkiuose.
15. Pesticidai – Geležies fosfatas. Geležies fosfatas yra moliuskucidas naudojamas būtent sraigių ir šliužų naikinimui. Jis yra pagrindinis ingridientas parduotuvėse randamuose preparatuose, tokiuose kaip „Sluggo Plus“. Jis yra kenksmingas tik šliužams ir sraigėms, todėl yra daug geresnis pasirinkimas, tiems kurie augina vaikus ir gyvūnus.
16. Česnako užpilas. Nuo seno yra žinomas šimtas-vienas česnako panaudojimo būdas. Šiuo atveju ne išimtis. Česnako užpilas yra puiki priemonė sode ir darže ne tik nuo šliužų ar sraigių, bet ir nuo kitų ropojančių ir skraidančių kenkėjų, bei ligų. Pasidaryti užpilą tikrai nesunku. Sutraiškyti česnaką, sumaišyti su vandeniu ir leisti bent 10 h. pasimarinuoti. Tada nukošus vandenį, jį susipilti į purkštuvą ir pirmyn į šiltamį ar daržą. Natūralus, pigus ir efektyvus būdas.
KOMENTARAI