Kaip išsirinkti tinkamą medieną

Kaip išsirinkti tinkamą medieną

Kaip įmontuoti rozetę
Kaip išsirinkti dažus?
Kaip pačiam pastatyti medinį vaikų žaidimų namelį
Kaip montuoti gipso kartono pertvaras

Statybinė mediena plačiai naudojama sienų, stogo konstrukcijoms, lentoms, balkonams gaminti, karkasinių namų statybai ir kt. Nedžiovinta mediena yra pigesnė, tačiau ji turi nemažai trūkumų, pavyzdžiui, ima mėlynuoti, ją dažniau atakuoja pelėsis, grybeliai, ji gali sulinkti, suskilti, išsikraipyti, tapti mažiau stabili ir nebeatitikti statytojų poreikių. Net ir tinkamą drėgmės lygį pasiekusi natūraliai džiovinta mediena dažniausia neįgyja tokių savybių, kuriomis pasižymi specialiose džiovyklose džiovinta žaliava. Nedžiovintos medienos negalima naudoti gaminant dailylentes ar renkant skydinius modulinius namus.

Mediena specialiose džiovyklose džiovinama ypač aukštoje temperatūroje, taigi panaikinamas grybelis, pelėsis ir bakterijos, žaliavos nebereikia impregnuoti antiseptikais. Ji gali būti kalibruota, obliuota, impregnuota ar apdirbta kitais būdais pagal užsakovų poreikius. Daugiausia Lietuvoje nuperkama džiovintos 16-20 % drėgmės medienos, kuri geba išlaikyti dideles apkrovas, yra ilgaamžė ir tvirta. Statybinės konstrukcijos plačiai gaminamos iš eglės medienos – ji yra atsparesnė sulinkimui, nusėta nedidelėmis, giliai įaugusiomis šakelėmis bei sudaryta iš rišamojo plaušo, kuris suskyla ir linksta po truputį, o ne iškart lūžta.

Medienos ruošimas dažymui ir lakavimui

Mediena – ypatinga natūrali statybinė žaliava, kuri, priklausomai nuo aplinkos, gali trauktis ar plėstis, todėl jos paruošimui reikia skirti nemažai dėmesio. Dažniausiai mediena dažoma, lakuojama arba padengiama dažyvėmis, suteikiančiomis jai tamsų atspalvį, priklausomai nuo rezultatų, kurių tikimasi. Reikėtų įsidėmėti, kad medienos negalima dažyti bet kokiais dažais – jie turėtų būti elastingi ir lengvai praleidžiantys vandens garus. Jei dažai per kieti, jie suskilinėja, iš dažų susidaro pūslelės, kurios galiausiai nukrinta. Atidžiai ir kruopščiai reikėtų nušveisti dažų sluoksnius, o prieš perdažant, paviršių padengti sukibimą gerinančiu gruntu. Sėkmės tikėtis galima tuo atveju, jei naudojami medienai skirti dažai ir atidžiai laikomasi gamintojo rekomendacijų.

Taigi ypatingą dėmesį reikėtų skirti pasirenkant dažus, kuriais bus dažomi langai, durys ir kt. – juos tuo pat metu veikia skirtinga temperatūra, sklindanti ir iš namų vidaus, ir iš lauko. Tačiau kokybiškų dažų pasirinkimas dar negarantuoja sėkmės. Kaip jau minėta anksčiau, mediena neturėtų būti drėgnesnė nei 20 %. Išdžiovinta mediena yra šlifuojama naudojant sausą švitrinį popierių. Šlifavimas skirtas medienos paviršiui išlyginti, o smulkius griovelius sulyginti galima medieną šlifuojant pluošto augimo kryptimi. Medieną padengus vienu sluoksniu dažų ar lako, ir vėl gali pasimatyti maži plaušeliai, taigi juos atsargiai galima dar kartą pašlifuoti.

Įvairios kitos medžiagos leidžia pakeisti natūralios medienos išvaizdą, suteikia jai įvairius efektus. Medienai, priklausomai nuo naudojamų medžiagų, suteikiamas permatomas atspalvis, ji gali būti dirbtinai pasendinama ar atvirkščiai – atnaujinama, tačiau daugeliui įsigijusių medienos aktualu, kaip ją apsaugoti nuo įvairių kenkėjų, puvimo bei ugnies. Medienai pradėjus mėlynuoti, mėlis plisti gali medienos paviršių nudažius ir pačiais brangiausiais ir geriausios kokybės dažais, analogiškai – ir medienos neapsaugojus nuo ją graužiančių, jos struktūrą ardančių kenkėjų.

Tad medieną reikėtų ruošti pagal profesionalų rekomendacijas – šiuo atveju paviršių padengti specialiais impregnantais, kurie žaliavą tarsi užkonservuoja. Lauko baldams, langams, durims ir kt. naudojami giliai į paviršių įsiskverbiantys ir optimaliai medieną apsaugantys impregnantai. Norint vienu šūviu nušauti du zuikius, galima panaudoti specialias imprenguojančias dažyves, kurios apsaugo nuo įvairių aplinkos veiksnių ir medienai suteikia tam tikrą atspalvį. Nuo ugnies medieną saugo specialus lakas, neleidžiantis plisti liepsnai: juo dengti galima visus medinius paviršius.

  Kaip statybinė medžiaga dažniausiai naudojama spygliuočių mediena. Lapuočių mediena, kitaip nei spygliuočių, dažniausiai naudojama apdailos, patalpų interjero detalėms.

Medis – augalas, užaugantis daugiau kaip iki 2 m. Medis atpažįstamas pagal lajos formą, lapų formą, žiedus, vaisius, žievės išvaizdą ir spalvą.

Medžio, supjauto tašais ar lentomis, rūšis dažniausiai nustatoma iš patirties pagal medžio spalvą, tekstūrą ir šakas. Suabejojus medžio rūšį galima tiksliai nustatyti, apžiūrėjus pro lupą arba mikroskopą.

SPYGLIUOČIŲ MEDIENA

PAPRASTOJI EGLĖ –visžalis, iki 50 m aukščio medis. Laja kūgiška. Lietuvoje užima daugiau kaip 20% visų miškų ploto. Sibirinė eglė artima paprastajai eglei. Mediena šviesi, naudojama popieriaus, celiuliozės pramonėje, statybose, baldų, gamyboje.Mediena labai minkšta, lengva, sakinga, džiūdama mažai traukiasi, lengvai pjaunama, šakota, todėl sunkiai obliuojama. Naudojama konstrukcijoms, vidaus ir išorės apdailai, klojiniams, karkaso elementams.

PUŠIS-Užauga iki 40 m aukščio. Mėgsta šviesias vietas. Kamienas tiesus, pušynai užima daugiau kaip 41% miškų ploto. Mediena minkšta, lengva, sakinga, džiūdama mažai traukiasi, lengvai apdorojama, lanksti, nejautri drėgmei. Naudojama konstrukcijoms, vidaus ir išorės apdailai, karkaso elementams, langų ir durų gamybai, grindims ir terasoms.

MAUMEDIS:

Tai stambūs, netaisyklingo šakojimosi medžiai Mediena vidutiniškai kieta, vidutiniškai sunki, sakinga, vidutiniškai traukiasi džiūdama, ilgaamžė, atspari atmosferiniams pokyčiams. Naudojama išorės apdailai, drėgnoms patalpoms, terasoms, tvoroms.

Lapuočių mediena:

BERžAS-Mediena minkšta, vidutiniškai sunki, tvirta ir elastinga, džiiūdama labai

išsikreipia, sunkiai skaldoma, lengvai apdorojama, neatspari atmosferiniams poveikiams.

Beržų mediena naudojama baldams, fanerai, vidaus apdailai.

ĄžUOLAS-Aukštis iki 40 m. Skersmuo iki 2 m Ą-uolynai sudaro 1,5% visų miškų

ploto.Mediena labai kieta, sunki, tanki, tvirta, bet elastinga, turi rauginių

med-iagų ir todėl ilgaamžė, mažai traukiasi, lengvai apdorojama,beicuojama. Mediena naudojama baldams, durims, vidaus ir išorės apdailai, parketui gaminti.

UOSIS-Mediena balsva, labai kieta, patvari, sunki, klampi, labai elastinga, mažai skali, sunkiai apdorojama, mažai traukiasi, nejautri drėgmei. Mediena naudojama baldų, durų, parketo, vidaus apdailai.

JUODALKSNIS-Mediena rausva, minkšta, lengva, tvirta, labai elastinga, skali, lengvai

apdorojama, nejautri drėgmei, labai patvari vandenyje, ilgai nepūva.Naudojama fanerai, tarai, baldams, vidaus apdailai.

LIEPA-Mediena labai minkšta, tanki, skali, lengvai apdorojama, nestabili,

neilgaamžė.Naudojama vidaus apdailai, pirtims.

DREBULĖ-Mediena lengva, minkšta, atspari drėgmei. naudojama pirtims, išorės apdailai, stogų skiedroms

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0