Kodėl ne visus elektroninius įrenginius galima gabenti lėktuvu?

Kodėl ne visus elektroninius įrenginius galima gabenti lėktuvu?

Kaip gauti kreditą internetu?
Kaip suorganizuoti linksmas ir originalias vestuves?
Kaip pasidaryti nagų dailę
Kaip apsaugoti augintinius nuo vabzdžių ir kitų vasaros pavojų?
Kiek pakelių cigarečių galima vežti į Angliją

Lėktuvų saugumo reikalavimai tampa vis griežtesni: ribojamas leistinas skysčių kiekis, bagažo svoris, o taip pat elektroninių įrenginių gabenimas tiek rankiniame, tiek registruotame bagaže. Technologijų plėtra ir naujų įrenginių atsiradimas kelia iššūkių aviacijos sektoriui – kiekvienas prietaisas turi atitikti griežtus standartus, kad nebūtų keliamas pavojus skrydžio metu.

Vežantis elektronikos prietaisus su savimi į kelionę svarbu žinoti, kokie yra pagrindiniai saugumo reikalavimai, jų priežastys ir kokius elektroninius įrenginius galima saugiai skraidinti lėktuve.

Kodėl reikalingi saugumo reikalavimai lėktuvuose?

Lėktuvų saugumo standartai yra griežti ne be priežasties – jais siekiama užtikrinti sklandžią skrydžio eigą ir sumažinti bet kokią saugumo pažeidimo riziką. Tarptautinės aviacijos saugumo taisyklės griežtai reglamentuoja elektroninių įrenginių gabenimą, remiantis tokiais standartais kaip Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) Pavojingų krovinių reglamentais, Federalinės aviacijos administracijos (FFA) gairėmis ir Europos aviacijos saugumo agentūros (EASA) reikalavimais.

Vienas iš labiausiai žinomų reikalavimų – kad įrenginiai būtų išjungti arba, jei yra toks funkcionalumas, būtų įjungtas „skrydžio režimas“. Jei tokios funkcijos nėra, norint naudoti įrenginį skrydžio metu derėtų išjungti mobiliuosius duomenis, „Wi-Fi“ ir „Bluetooth“ ryšį.

Telefonų išjungimas arba „skrydžio režimo“ įjungimas skrydžio metu būtinas siekiant sumažinti tikimybę, jog įrenginiai sukels elektromagnetinį trukdį lėktuvo navigacijos sistemoms ar ryšio įrangai. Be to, tai padeda išvengti įrenginių perkaitimo ir galimo užsidegimo, kuris gali sukelti pavojų skrydžio saugumui.

Baterijų rūšys ir pervežimo reikalavimai

Elektroninių prietaisų gabenimo metu didžiausią riziką kelia ličio baterijos, kurios gali perkaisti, užsidegti ar net sprogti, jei yra netinkamai supakuotos ar pažeistos net naudotojui nežinant. Pagal IATA reikalavimus, ličio jonų baterijos iki 100 Wh gali būti vežamos rankiniame bagaže, o baterijos, kurių galia siekia nuo 100 iki 160 Wh, reikalauja oro linijų patvirtinimo – šios baterijos dažniausiai leidžiamos tik rankiniame bagaže, o registruotame jų gabenti negalima. Taip pat svarbu, kad atsarginės baterijos būtų tinkamai izoliuotos nuo trumpųjų jungčių – dažniausiai rekomenduojama apsaugoti jų kontaktus lipnia juosta.

Be ličio jonų baterijų, kita dažnai sutinkama baterijų rūšis yra ličio metalo baterijos, kurios turi griežtus reikalavimus dėl kiekio ir turi būti vežamos tik rankiniame bagaže. Taip pat egzistuoja įkraunamos, pavyzdžiui, kaip nikelio-metalhidrido (NiMH) ar nikelio-kadmio (NiCd) baterijos, kurioms dažnai taikomi mažesni saugumo apribojimai, tačiau daugelyje šiuolaikinių prietaisų dominuoja ličio baterijos dėl jų energijos tankumo ir ilgesnės tarnavimo trukmės.

Kokius įrenginius galima transportuoti lėktuvu?

Asmeniai elektroniniai prietaisai

Net ir laikantis griežtų oro linijų reikalavimu, lėktuvu leidžiama gabenti platų spektrą asmeninių elektroninių prietaisų, kuriuos naudojame kasdien. Dažniausiai keleiviai gabena mobiliuosius telefonus, išmaniuosius laikrodžius, nešiojamus kompiuterius, planšetinius kompiuterius bei fotoaparatus. Dauguma asmeninių elektroninių įrenginių gali būti vežami tiek rankiniame, tiek registruotame bagaže.

Elektroninės cigaretės ir kaitinamojo tabako įrenginiai

Asmeniniai prietaisai, kuriuose yra ličio baterijos, tokie kaip nešiojami įkrovikliai, elektroninės cigaretės ir kaitinamieji tabako įrenginiai, privalo būti vežami tik rankiniame bagaže, kadangi jų gabenimas registruotame bagaže kelia didesnę perkaitimo riziką. Svarbu prisiminti, kad nors ir kaitinamasis įrenginys ar elektroninė cigaretė gali būti gabenami lėktuve, jų rūkymas yra griežtai draudžiamas tiek lėktuvo salone, tiek jame esančiuose tualetuose.

Nepaisant bendrų nurodymų, reikalavimai gali skirtis, todėl svarbu pasitikrinti konkrečių oro linijų taisykles, kad įsitikintumėte, jog jūsų įrenginiai gali būti gabenami skrydžio metu.

Elektriniai buities prietaisai

Paprastai tokie prietaisai, kaip prailgintuvai, plaukų džiovintuvai, tiesinimo ar garbanojimo žnyplės ir kiti buitiniai prietaisai yra leistini tiek rankiniame, tiek registruotame bagaže, nes jie neturi įmontuotų ličio baterijų ir nėra laikomi pavojingų medžiagų šaltiniais.

 

Nors specialių tarptautinių reikalavimų prietaisams su laidais nėra, rekomenduojama juos laikyti pakuotėje, apsaugančioje nuo mechaninių pažeidimų, ypač vežant registruotame bagaže. Taip pat verta patikrinti oro linijų taisykles, nes kai kurios bendrovės gali turėti savo specifinius reikalavimus aukštos galios prietaisų gabenimui.

Įrenginių užsidegimo rizika ir prevencijos priemonės

Įrenginių perkaitimo pavojus kyla, kai prietaisai nuolat ieško ryšio, prie kurio gali prisijungti, ilgą laiką veikia aukštoje temperatūroje arba netinkamo vėdinimo sąlygomis. Siekiant išvengti įrenginio perkaitimo, būtina paisyti reikalavimo įjungti „skrydžio režimą“ telefone arba išjungti mobiliuosius duomenis, „Wi-Fi“ ir „Bluetooth“ ryšį bent pakilimo ir nusileidimo metu.

Jei jūsų įrenginys pradeda pernelyg greitai šilti, pasireiškia įspėjamieji ženklai – įrenginio veikimas tampa nestabilus, jis gali išjungti, jo korpusas gali tapti nepatogiai karštas ar net pasirodyti dūmai – tai reiškia, kad įrenginys galimai perkaista ir būtina apie tai informuoti skrydžio palydovus.

Taip pat, kylant ir leidžiantis nederėtų naudoti išorinės baterijos krovimo kitų įkrovimo šaltinių. Jei jūsų įrenginys yra kraunamas skrydžio metu, svarbu stebėti jo temperatūrą ir jei įrenginys per daug įkaista, nedelsiant nutraukti krovimą ir pranešti lėktuvo personalui.

Pasiruošimas kelionei su elektroniniais prietaisais

Keleiviams svarbu iš anksto pasiruošti kelionei ir susipažinti su galiojančiais saugumo reikalavimais. Rekomenduojama prieš skrydį patikrinti įrenginių specifikacijas, ypač jei juose naudojamos naujos technologijos ar dar niekada negabenote tokio įrenginio lėktuvu.

Siekiant išvengti galimų nepatogumų oro uoste, suplanavus, kokie įrenginiai keliaus kartu su jumis, rekomenduojama pasitikrinti naujausią informaciją internete dėl jų gabenimo. Taip pat, siekiant išvengti daiktų perdėliojimo oro uoste, geriausia iš anksto suskirstyti įrenginius, kurie gali keliauti registruotame bagaže, o kurie turės būti gabenami rankiniame bagaže lėktuvo salone.

Vis dėlto, jei kyla abejonių, verta pasitarti su avialinijų atstovais ar oro uosto darbuotojais – jie padės užtikrinti saugią ir patogią kelionę lėktuvu tiek jums, tiek kitiems keliautojams.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0