Kaip kiekvienam žmogui ar gyvūnui reikia maistinių medžiagų taip ir augalams. Žmonės tai gauna su maistu, o va augalai gauna iš žemės, tačiau kuo ilgiau augalas auga toje pačioje vietoje, tuo mažiau ten lieka maistingų medžiagų jam augti, todėl augalus reikia tręšti. Kaip ir kada geriausiai tręšti augalus, veją ir spygliuočius, aptarsime šiame straipsnyje.
Suaugusių vaismedžių trešimas
Ankstyvą pavasarį, kada žemė dar yra įšalusi, bet ledas ir sniegas jau pradeda atitirpti, reikia tolygiai ant viso dirvos ploto išbarstyti azotines trąšas: 1 kvadratiniam metrui reikia: 15 – 20 g amonio salietros, arba 10 – 15 g karbamido, arba 25 – 30 g amonio sulfato.
Jei sodas laistomas reguliariai, azotinėmis trąšomis tręšiama du-tris kartus. Pirmasis kartas – ankstyvu pavasarį, kaip pagrindinės trąšos atšylančiam dirvožemiui; antras ir trečias kartas – kaip skystas papildomas tręšimas (skiedinio koncentracija ne daugiau 2 proc.) arba sausai į drėgną dirvą arba prieš laistant.
Reikia atminti kad mėšlas, kompostai, fosforinės ir kalio trąšos po vaisiniais augalais ir uogomis dedamos į pagrindinės šaknų masės išsidėstymo zoną rudenį prieš giliai perkasant dirvą. Tačiau jei dėl kokių nors priežasčių rudenį patręšta nebuvo, reikia patręšti pavasarį.
Vejos tręšimas
Kaip ir kitus augalus tai ir veją reikia tręšti, ne tik kad ji būtų žalia ir tanki, bet tai ir geriausia priemonė prieš samanas, nes jos mėgsta mažai patręstą dirvą. Jei neturi laiko dažnai pjauti žolę, naudokite organines trąšas (granuliuotas gyvulines trąšas). Žolė augs šiek tiek lėčiau, tačiau geriau su organinėmis trąšomis, nei su dirbtinėmis (NPK).
Naudokite 10 kg /100 m2. šias trąšas reikia berti tada, kai žolė pradeda dygti, t. y. kovo arba gegužės mėnesį, tręšti dažniausiai pakanka vieną kartą per metus. Jei pasirenkate NPK vejos trąšas, tręškite kovo pradžioje 2,5 kg/100 m2 kiekiu. Tokį patį kiekį sėkite birželį ir rugsėjį. Nepamirškite, kad nors ant pakuotės gali būti nurodytas tręšimas visus metus, tai nereiškia, kad trąšas galima naudoti visus metus.
Spygliuočių tręšimas
Spygliuočių priežiūra prasideda tuomet, kada ateina pavasaris ir augalai pradeda vegetuoti, augti. Mūsų Lietuvos klimatinėmis sąlygomis augalų vegetacija prasideda balandžio gale. Todėl labai svarbu augalus aprūpinti reikiamomis maisto medžiagomis. Tai galima padaryti juos patręšiant.
Visų trąšų pagrindą sudaro trys elementai: azotas (N), fosforas(P), kalis (K)
Azotas (N), tai vienas iš svarbesnių elementų, kuris dekoratyviniams augalams padeda gerai augti ir vystytis. Nenaudojant azoto augalai blogai augs ir vystysis, gali įgauti rusvą atspalvį.
Fosforas(P), tai elementas kuris labai reikalingas ir naudingas augalų šaknų sistemos vystymui. Juk patys puikiausiai suprantame, kad kuo geresnė ir didesnė dekoratyvinių augalų šaknų sistema, tuo jie greičiau augs, gražiau ir vešliau atrodys.
Kalis (K), tai elementas, kuris yra atsakingas už maistinių medžiagų transportavimą ir sintetinimą pačiame augale ir augalo ląstelėje. Jeigu spygliuočiai mažai gautų ar visiškai negautų kalio, augalo šakelių kraštai būtų nurudavę, pageltę. Augalas silpnai augintų naujas šakeles ar lapelius.
Tokiems spygliuočiams kaip smaragdinės tujos, kalniniai kadagiai, piramidinės tujos, šliaužiantys kadagiai, uoliniai kadagiai, kalninės pušys, gyvatvorinės tujos, visos kiparisinių augalų šeimos ir augalams, turintiems labai ryškius spalvotus atspalvius rekomenduoju naudoti tirpias vandenyje trąšas su mikroelementais. Atkreipkite dėmesį į tai, kad Jūsų perkamos trąšos būtų be chloro. Mikroelementines trąšas sudaro tokie junginiai kaip boras, varis, cinkas, geležis, molibdenas, manganas ir kt. Trąšos su mikroelementais padeda atsigauti dekoratyviniams augalams po žiemos šalčių ar pavasarinių šalnų, skatina augalo medžiagų pasisavinimo procesus, apsaugo nuo įvairių sporinių ligų. Naudojant mikroelementus rudenį skatinami augalo medėjimo procesai. Laiku sumedėjusios dekoratyvinio augalo šakelės nebijo žiemos speigų, tampa tvirtos.
Pavasarį pradėti tręšti augalus mikroelementinėmis trąšomis rekomenduoju balandžio gale, nes tuomet prasideda augalų vegetacija.Įvairių tujų vegetacija prasideda šiek tiek anksčiau. Kadagių, kalninių pušų, įvairių šliaužiančių kadagių, eglaičių, konikų vegetacija prasideda šiek tiek vėliau.
KOMENTARAI