...

Kaip sodinti vaismedžius

Kaip sodinti vaismedžius

Kaip sodinti, auginti ir panaudoti špinatus
Kaip auginti ir prižiūrėti česnakus
Kaip sodinti ir auginti sausmedžius
Kaip ir ką sodinti 2015 metais
Kaip auginti ir panaudoti rozmariną

Kiekvienas sodininkas nori, jog jo prižiūrima erdvė būtų ne tik miela akiai, tačiau taip pat duotų ir mėgiamų gėrybių. Kars nuo karto galima pastebėti, kaip sodininkai laukia autobusų stotelėse pilnais maišais sodinukų ir nevengia puikuotis, kurio „geresni”. Žinoma, gerumas nėra rodiklis, viskas priklauso nuo to, ar žinote kaip ir kada sodinti

Kada sodinti?

Sodinukus dera sodinti rudenį, bet tik tada, kai ima kristi lapai. Tai rodiklis, jog vaismedžiai jau nebeauga. Sodinimas gali ilgiausiai trukti tol, kol liks ~ 3 savaitės iki pastovių šalčių. Jei vadovausitės šiuo patarimu, jūsų sodinukai prigis ir puoš jūsų sodą. Geriausias sodinimo laikas rudenį — spalio 5-10 dienomis. Žinoma, tai gali keistis dėl oro sąlygų.

Žinoma, galima sodinti ir pavasarį, tačiau šiuo atveju reikia pasiskubinti. Medžius ir vaiskrūmius reikia sodinti augalų ramybės periodo metu, kai pumpurai dar nėra neišbrinkę. Pradėkite sodinti iš karto, kai tik žemė atšils, iš karto pradėkite sodinti. Geriausias sodinimas rudenį — spalio 5-10 dienomis. Žinoma, priklausomai nuo oro gali būti išimčių, todėl kalendorinis laikas turi būti vidutinis.

kaip-sodinti-vaismedzius1

Kaip išsirinkti sodinukus?

Pirkdami sodinukus, atkreipkite dėmesį į jų kokybę. Apžiūrėkite, ar gerai išsivystę augalo šaknys, ar nėra taip vadinamų auglių, įvertinkite kamieną bei išsišakojimą. Rekomenduoja rinktis tik stiprius augalus, mat įsigijus silpną sodinuką, jo priežiūrai turėsite skirti daug laiko bei pastangų. Visa tai gali nepasiteisinti ir sodinukai gali vis vien neprigyti.

Prieš imantis sodinimo darbų, dar kartą apžiūrėkite sodinukų šaknis, jei dalis smulkiųjų šaknų sulaužyta – nupjaukite nereikalingą dalį iki sveikos vietos. Pjūvis turi būti lygus, kad žaizda būtų kuo mažesnė. Žinoma, nepulkite pjaustyti šaknų be reikalo. Nepamirškite, jog šaknų sistema yra svarbi augalo prigijimui.

Rekomenduojamas atstumas tarp medžių:

Obelis ir kriaušė

Tarp eilių:3-3,5 m; 4-5 m

Eilėje:2,5 m; 3-3,5 m; 5-6 m

Slyva

Tarp eilių: 4 m

Eilėje: 3 m

Vyšnia

Tarp eilių: 4 m

Eilėje: 3 m

Sodinimo gylis

Daugelis žmonių duobę augalui kasa sodinimo dieną arba išvakarėse. Tai nėra geras pasirinkimas. Tokiu atveju dirva greitai nusės, o sodinuko šakninis kaklelis bus pernelyg gilus. Įgilintam medžiui gali pakenkti šalčiai, nudegimai, vėžys ir lapų dėmės. Įgilintos vyšnios ir slyvos tokio sodinimo metu suserga pavojinga liga — lipais. Sergančių medžių lapai vystosi smulkūs, dalis šakų nudžiūsta ir derlius būna silpnas.

kaip-sodinti-vaismedzius2

 

Kaip laistyti sodinukus?

Pasodintą augalą tuojau pat palaistykite. Geriausia — du kartus. Tokiu atveju drėgmė tolygiai prasiskverbs į šaknis. Nepamirškite laistyti tolygiai. Vieno sodinuko palaistymui reikia panaudoti ~2 kibirus vandens. Palaisčius sodinuką, kojomis palyginkite žemę aplink medį ir uždenkite ją nedideliu komposto, durpių ar net senų lapų sluoksniu. Mulčiavimas padės lengviau susidaryti dirvožemio plutelei.Neretai sodininkai daro vieną klaidą: lietingą rudenį nelaisto sodinukų, nes jų nuomone dirva ir taip drėgna. Visgi laistyti reikia, tuomet medelis geriau prigis.Jeigu sodinate rudenį, apkaupkite medį dirva (~ 25-30 cm). Apkaupimas apsaugos šaknis nuo šalčio, o atėjus pavasariui jums tereiks nuimti apkaupimą ir išlyginti žemę.

Kaip pririšti augalus?

Medelio pririšimas prie kuolo yra taip pat labai svarbus aspektas. Jaunus medžius po sodinimo jau siūbuoja vėjas, taip plėšomos šaknys, o sodinukas linksta. Visa tai gali lemti neprigijimą, tad nepamirškite pririšti savo naujojo sodinuko. Kuolas turėtų būti neaukštas (viršūnė negali liesti kamieno). Dvejose vietose stipriai pririškite kamieną minkštu pluoštu: 20 cm aukštyje nuo dirvos paviršiaus ir maždaug metru aukščiau.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0