Kaip išsirinkti gartraukį

Kaip išsirinkti gartraukį

Kaip pasirūpinti savo verslo įvaizdžiu
Kaip išsirinkti droną
Kaip išsirinkti naują butą
Kaip auginti ir prižiūrėti graikinius riešutus
Kaip išsirinkti dažus?

Virtuvė viena iš svarbiausių vietų namuose, joje praleidžiame daugiausiai laiko: gamindami, bendraudami, valgydami, tad mums turi būti labai svarbu, kad šioje vietoje būtų malonus mikroklimatas , bei nebūtų pašalinių kvapų. Gartraukis naudingas tuo, kad ne tik valo orą, tačiau ir sugeria gaminamo maisto kvapus. Ir nors, atrodytų, standartiniai gartraukiai teturi kelias galios pakopas bei apšvietimą, pradėjus rinktis, pastebima, kad egzistuoja gana nemažai pasirinkimo kriterijų ir žinotinų aspektų.  tad kaip gi  išsirinkti gerą gartraukį?

Gartraukiai būna dviejų tipų – pakabinami arba įmontuojami į baldus. Įmontuojami gartraukiai dažniausiai pasirenkami tada, kai norima sutaupyti vietos, o pakabinami montuojami didesnėse virtuvėse.

Virtuviniai gartraukiai su garais ir kvapais gali kovoti dviem būdais: tiesiog sutraukti orą ir išleisti jį tiesiai į ventiliacijos angą, arba tą orą recirkuliuoti – perleisti per aktyvintos anglies filtrą ir grąžinti atgal. Nežinote kokį variantą pasirinkti? Siūlome įvertinti abu.

Du gartraukių tipai: ištraukiantys orą ir jį recirkuliuojantys

Gartraukiai, išleidžiantys orą tiesiai į lauką per ventialiacijos angą, turi ir pliusų, ir minusų. Pagrindinis privalumas – mažesnis filtrų užsiteršimas. Tačiau tokio gartraukio įrengimas sudėtingesnis, nes reikia nutiesti specialius vamzdžius, į kuriuos patekę surinkti garai keliaus iki ventialiacijos angos ir galiausiai bus išmesti į lauką. O kiekvienas vamzdžio metras ar 90 laipsnių posūkis sumažina garų ištraukimą maždaug 20-50 m³/h.

Recirkuliacijos režimu veikiančius gartraukius įsirengti kur kas paprasčiau, nes jiems nereikia specialių vamzdžių, pro kuriuos oras būtų pašalintas į lauką. Sutrauktas oras praeina po specialius filtrus, kuriuose yra išvalomas ir tuomet tas pats, tik jau švarus oras sugrąžinamas atgal į patalpą. Žinoma, nusprendę įsirengti būtent tokį gartraukį, turėkite omenyje, kad filtrai – ne amžini, todėl juos teks keisti.

Gartraukių filtrai: riebalų ir kvapų sugėrimui

Šiuolaikiniai filtrai ne tik valo orą, bet ir apsaugo gartraukio variklį, prailgindami jo gyvenimą 80-90%. Iš esmės filtrus galima išskirstyti į du tipus: riebalų ir aktyvintos anglies.

Riebalus sugeriantys filtrai dažniausiai būna metaliniai, kiek rečiau – akriliniai.

  • Akrilinis filtras sugeria riebalų daleles, tačiau toks filtras turi ribotą galiojimo laiką, todėl jį reikės reguliariai keisti, maždaug kas 2-3 mėnesius.
  • Metalinis filtras pagamintas iš kelių sluoksnių aliuminio arba plieno tinklelių, efektyviai sulaikančių riebalus. Šio filtro privalumas – galimybė jį išvalyti. Užsikimšusį aliuminio filtrą kartą per mėnesį galima tiesiog išimti, nuplauti ir naudoti toliau.

Anglies filtrai gartraukiuose

Anglies filtrai skirti ne riebalų, o kvapų pašalinimui, todėl iš esmės jie reikalingi tik recirkuliacijos režimu dirbantiems gartraukiams, kuriuose sutrauktas oras praeina būtent pro anglies filtrą, yra pilnai išvalomas ir sugrąžinamas atgal į patalpą.

Tokie filtrai gaminami iš aktyvuotos arba chemiškai apdorotos anglies. Priklausomai nuo to, filtras gali būti arba kasetinio, arba granulinio pavidalo. Dar vienas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, tai anglies filtro galiojimo laikas: vieni iš jų būna vienkartiniai ir privalo būti reguliariai keičiami, o kitus, kaip ir metalinius riebalų filtrus, galima išplauti ir naudoti toliau. Tiesa, pastarasis variantas naudojamas rečiau, nes po kelių plovimų filtrą vis tiek tenka keisti nauju.

Gartraukiai taip pat yra skirstomi pagal variklio tipą. „Varikliai gali būti turbininiai arba ventiliatoriniai. Jų detalės dažniausiai yra plastikinės, nors kai kurios firmos deda metalines detales, kurios, žinoma, atitinkamai ir kainuoja. Gartraukiai vizualiai gali atrodyti vienodai, tačiau kokybę išduos kaina. Turbininiai varikliai yra galingesni bei tylesni, bet ir brangesni, – teigia R. Navickas.

Triukšmo lygis. Jis matuojamas decibelais ir yra tiesiogiai susijęs su paties gartraukio galingumu – paprastai kuo galingesnis gartraukis, tuo didesnį garsą jis sukelia. R. Navicko teigimu, 50 db triukšmą keliantį gartraukį jau galima laikyti garsiu, tuo tarpu 45 db gartraukis jau yra santykinai tylus. Rinkoje egzistuoja ir gartraukių, kurie kelia vos 42 db garsą, tačiau jie kainuoja brangiau. Norintiems mažiau triukšmo, M. Bansevičius pataria rinktis gartraukį su išoriniu varikliu ir montuoti jį prie nurodyto diametro ortakio – jeigu gartraukio pajungimo diametras yra 150 mm, jį prie atitinkamo skersmens ortakio reikėtų ir montuoti.

Ištraukiantis (kamininis) gartraukis

Kamininiai gartraukiai tai patys populiariausi Lietuvos parduotuvėse. Jų veikimo principas yra gana paprastas: visi kvapai, riebalai per kaminą yra išmetami į išorę. Šio tipo gartraukis yra sujungtas su ventiliacijos sistema.

Kamininių gartraukių pagrindinės ypatybės:

  • ištrauktas oras yra išmetamas į išorę;
  • pigus eksploatavimas;
  • toje vietoje, kurioje norime pakabinti gartraukį, būtinai turi būti ventiliacijos anga, taigi galimi montavimo sunkumai;
  • reikia turėti papildomą ventiliacijos angą – jeigu negalima prie jos montuoti, būtina virtuvės patalpas dažnai vėdinti. Jeigu įmanoma, prižiūrėti, kad nebūtų spaudimų skirtumo.

Įsiurbiantis gartraukis

Šiuo atveju oras yra valomas filtrais su aktyviąja anglimi. Oras nėra išmetamas lauk, o cirkuliuoja virtuvėje. Filtrus reikia keisti.

Įsiurbiančių gartraukių pagrindinės ypatybės:

  • toks gartraukis gali būti įmontuotas bet kokioje virtuvėje;
  • reikia turėti anglies filtrą, kurį dažniausiai reikia nusipirkti atskirai;
  • filtrai turi būti nuolat keičiami, dėl to padidėja eksploatavimo išlaidos;
  • mažiau efektyvūs negu kamininiai gartraukiai;
  • anglies filtras nesugeria cigarečių dūmų.

Koks turi būti gartraukio diametras?

Gartraukio diametras parenkamas pagal viryklę ir virtuvę. Jo diametras turi būti toks kaip viryklės, o geriausia – šiek tiek didesnis. Taip jis surinks visus nešvarumus žemiausiame lygyje.

Kokiame aukštyje kabinti gartraukį?

Standartiškai nuo viryklės iki gartraukio turi būti 70 cm. Montuojant geriausia atsižvelgti į gamintojo pasiūlymus ir patarimus. Tai svarbu siekiant didžiausio darbo našumo.

Kokius filtrus privalo turėti gartraukis?

Filtrai gali būti aliumininiai, akriliniai ir plieniniai. Tokius filtrus galima naudoti praktiškai visuose gartraukiuose. Svarbi sąlyga – jie turi sugerti riebalus. Daug gartraukių turi anglies filtrus, kurie sugeria nemalonius kvapus.

Kaip dažnai reikia keisti filtrus?

Riebalus sugeriančius filtrus reikia keisti kas kelis mėnesius. Anglies filtrus – kas tris mėnesius. Yra filtrų, kuriuos galima keisti kas dvejus metus, taip pat yra plaunamų filtrų. Konkretų filtrų keitimo laiką nustato gamintojas ir reikia atsižvelgti į jo pasiūlymus.  Apie poreikį pakeisti filtrą gali pranešti ir pati įranga – tai įmanoma šiuolaikiniuose modeliuose.

Iš ko turi būti pagamintas gartraukis?

Gartraukis, kaip ir visa kita virtuvės įranga, turi būti atsparus šilumos poveikiui. Dažniausiai jie gaminami iš nerūdijančios skardos, gali būti stiklo ar medžio elementų.

Žodynėlis

Gartraukių darbo našumas – matuojamas kubiniais metrais per valandą; rodo, kiek nešvarumų gali pašalinti per valandą.

Variklių skaičius – kiek variklių turi gartraukis.

Gartraukio diametras – kokia yra išmetimo anga.

Triukšmo lygis – triukšmas, kuris girdimas gartraukio darbo metu; matuojamas decibelais.

Darbo būdas – nešvarumų išmetimo būdas: į išorę arba cirkuliuoja vidaus sistemoje.

Apšvietimas – kokios lempos ir kiek jų yra gartraukyje.

Gartraukio dydis – aukštis x plotis x gylis (A x P x G).

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0