Starka tikras Lietuviškas alkoholinis gėrimas. Stiprumas dažniausiai svyruoja nuo 30 iki 50 %. Gaminama iš dvigubo ar trigubo varymo (nerektifikuoto) rugių spirito (samanės), išlaikant ąžuolinėse statinėse, į kurias kartais įberiamas nedidelis kiekis obelų lapų ir liepžiedžių. Skoniui pagerinti, kartais naudojamos ąžuolinės statinės, netekusios taninų, t. y. jau naudotos vynui, alui ar konjakui brandinti.
Standartinė tikroji starka
Tvirtą statinę nuo vyno – geriausia nuo vengriško arba maderos – neseniai nupilto, kad nebūtų statinėj pelėsių ir suplėkusio kvapo – apipilniai pripilti grynos degtinės iš rugių. Patikrinus lankų tvirtumą, (būtinai turi būti geležiniai, nes mediniai supus) užkasti statinę giliai į žemę rūsy. Po trijų metų atkasama. Ji turės tokį skonį, kaip 15 metų starka laikyta paprastu būdu. Supiisčius pusę starkos į bonkas, dapilti statinę iš rugių degtine ir vėl užkasti. Po metų ir vėl galima iškasus nupilti pusę į bonkas, o likusią pusę dapilti degtinės. Tuo būdu nuolat turėsime tikrosios .naminės starkos.
Starka per mėnesį laiko.
Pagaminti beržinių anglių, įmant nuvalytų nuo žievės malkų, gesinti uždarytame inde nelaistant vandeniu. Tokių anglių vieną litrą įpilti į dvylikos litrų taplos bonką, užpilti dešimčia litrų 45o rugių degtine, pridėti saują arba net dvi saujas džiovintų beržinių kankorėžių ir visa tai kartu sumaišyti. Bonką stipriai užkimšti, kamštį užpilti parafinu ir pastatyti šiltame kambaryje (ne saulėje) mėnesiui laiko. Po mėnesio laiko atsargiai nupilti nuo anglių. Jeigu ant dugno būtų nevisai gryna degtinė, reikia ją perfiltruoti per filtro popierių. Dapilti bonką naminio vyno viniako ir supilstyti į bonkas
Starka paskubomis.
Sunaudotas arbatžoles – nupiltas, likusias arbatinuke, gerai išdžiovinti. J penkių literių bonką įpilti dvi saujas tokių arbatžolių ir tiek pat paprastų riešutų lukštų. Bonką pripilti 45o rugių degtinės ir laikyti šilumoj tris paras. Po to degtinę nupilti ir įpilti į ją stiklelį geros maderos ir stiklelį tikrojo portero. Supilstyti į bonkas ir stipriai užkimšti. Po savaitės jau galima vartoti. Skonis ir spalva taip užtaisytos degtinės labai panaši į tikrąją starką.
Starka per metus
įsigyti statinaitę nuo porterių dar su pasilikusiomis nuosėdomis ir mielėmis. Žiūrėti, kad porteris būtų nesenai nupiltas, kad mielės nebūtų perimtos pelėsių kvapo. Pripilti beveik pilną 45o rugių degtinės, (bulvių degtinė niekuomet neturės skonio, spalvos ir savitaus starkai kvapo) užkalti stipriai kamštį ir užpilti parafinu. Atydžiai apžiūrėti statinaitę, jeigu kur nors sunktųsi – užtaisyti. Patikrinti ar stiprūs lankai ir užkasti smėlyje rūsy vieniems metams. Po metų supilstyti į bonkas ir turėsime starką, nebesiskiriančią nuo dešimties metų laikytos paprastu būdu.
KOMENTARAI