Ar žindomam kūdikiui reikia duoti vandens

Ar žindomam kūdikiui reikia duoti vandens

Kaip gauti pinigų Jūsų sveikatos priežiūrai
Kmynų arbata | Kmynų nauda sveikatai
Kaip teisingai naudotis soliarumu
Kaip naudoti vaistinį šalaviją
Aviečių arbata – avietės kaip vaistas

Dažnai tėvai susilaukę naujagimio klausia ar reikia žindomam kūdikiui papildomai duoti atsigerti vandens, ypač karštą vasaros dieną, nes tą daryti Joms siūlo jų mamos, močiutės, kaimynės ir kitos tetos, kurios senai jau užauginusios savo vaikus ir jų laikais duodavo vandens.

Pateikiame Žindymo medicinos akademijos, Amerikos pediatrų akademijos, Tarptautinės tarybos sertifikuotų laktacijos konsultantų nuomones ir patarimus šiuo klausimu.

Išimtinai mamos pienu maitinamiems kūdikiams papildomai vandens nereikia – mamos pieną 88 proc. sudaro vanduo, todėl Jūsų kūdikis gauna skysčių tiek, kiek jam reikia. Netgi pirmomis naujagimio dienomis, kuomet jis gauna tik priešpienį, jo visiškai pakanka atsigėrimui ir pavalgymui (kai kūdikis yra žindomas dažnai, pagal poreikį).

Išimtinai mamos pienu maitinamiems kūdikiams nereikia vandens netgi labai karštomis dienomis, jeigu jis yra maitinamas pagal poreikį. Netgi esant labai karštam ir sausam orui, Jūsų kūdikis gauna pakankamai skysčių per Jūsų pieną. Buvo atlikti moksliniai tyrimai, kurie nagrinėjo tik mamos pienu maitinamų kūdikių poreikį vandeniui įvairiose klimato zonose (tiek drėgnoje, tiek sausoje), kurių oro temperatūra svyravo nuo 22 °C iki 41 °C (71.6 – 105.8 °F) ir esant 9 – 96 proc. santykinei drėgmei. Šių tyrimų rezultatai parodė, kad tik mamos pienu maitinami kūdikiai gauna skysčių tiek, kiek jiems jų reikia.

Išimtinai žindomiems kūdikiamns pirmuosius 6 mėnesius visiškai pakanka to vandens, kuris yra mamos piene. 88-89 procentus mamos pieno sudaro vanduo ir valgydamas mamos pieną kūdikis gauna ne tik maisto, bet ir gėrimo.

Žindymo medicinos akademija teigia, kad „papildai pirmomis naujagimio dienomis trukdo normaliam dažnam žindymui. Jei tie papildai yra vanduo ar gliukozės vanduo, tuomet yra didesnė rizika, kad naujagimiui gali būti padidėjęs bilirubino kiekis, taip pat yra rizika didesniam svorio netekimui, ilgesnis buvimas ligoninėje, bei galima vandens intoksikacija“. Anot Amerikos pediatrų akademijos, „papildai (vanduo, gliukozės vanduo, mišinukai ir kiti skysčiai) neturi būti duodami mamos pienu maitinamiems naujagimiams, nebent yra kitoks gydytojų nurodymas, kuomet reikalingas medicininis įsikišimas. Per pirmuosius 6 mėnesius, netgi esant karštam klimatui, mamos pienu maitinamiems kūdikiams vandens ar sulčių papildomai duoti nereikia, tai gali netgi užteršti organizmą ir alergizuoti“.

NAUJAGIMIAMS (YPAČ IKI 4-5 SAVAIČIŲ) VANDUO IR JO PAPILDAI GALI BŪTI RIZIKINGI

  • Naujagimiams iki 2 mėn. neturėtų būti duodama papildomai vandens.
  • Vandens papildai yra siejami su padidėjusiu bilirubino kiekiu (gelta), didesniu svorio kritimu ir ilgesniu būvimu ligoninėje.
  • Per daug vandens gali sąlygoti labai rimtą būklę, vadinamą vandens intoksikacija.
  • Vanduo užpildo vaiko skrandį skysčiu be kalorijų, todėl vanduo prisideda prie naujagimio svorio mažėjimo (ar nepakankamo svorio prieaugio).
  • Kūdikiai, gaunantys vandens, mažiau nori žindyti. Jei kūdikis nėra tiek dažnai žindomas, kiek turėtų būti, tuomet gali užtrukti daugiau laiko, kol pas mamą atsiras pieno, bei gali trukdyti optimaliai pieno gamybai.

KŪDIKIAMS, KURIE PERŽENGĖ NAUJAGIMIO ETAPĄ

  • Per didelis kiekis vandens gali trukdyti žindymui, nes vanduo užpildo kūdikio skrandį ir kūdikis nebenori žįsti arba nori žįsti mažiau. Kūdikio augimui reikia visų mamos piene esančių elementų ir kalorijų – vanduo viso šito neturi.
  • Mamos pienas turi vandens tiek, kiek Jūsų kūdikiui reikia, netgi ypač karštomis dienomis.
  • Kuomet Jūsų 4-6 mėn. kūdikis jau bando mokintis gerti iš puodelio, duoti jam kelis gurkšnius vandens kelis kartus per dieną (ne daugiau nei 2 kartai per 24 valandas) yra normalu ir smagu.
  • Kuomet kūdikis pradeda valgyti kietąjį maistą, galbūt norėsite jam pasiūlyti keletą gurkšnių mamos pieno ar vandens – kai kuriems kūdikiams to reikia, siekiant išvengti vidurių užkietėjimo.
  • Vyresniems kūdikiams ir vaikams tęskite žindymą ir siūlykite vandenį su saiku. Mamos pienas duoda pakankamai daug skysčių, todėl vyresni kūdikiai ir vaikai, kurie yra žindomi be apribojimų, gauna skysčių tiek, kiek jiems reikia. Kitiems gali prireikti vandens, kad išvengti vidurių užkietėjimo.

Taigi, specialistų nuomone, naujagimiams ir kūdikiams, kurie yra maitinami tik mamos pienu, vandens papildomai nereikia. Galbūt Jūsų nuomonė kiek skiriasi, bet svarbu ir įdomu, išgirsti ne vien tik mamų, močiučių ir kitų tetų nuomonę, bet ir kitą pusę.

Dauguma kūdikių lengviausiai išmoksta gerti iš paprasto atviro puodelio ar per šiaudelį. O uždaras gertuvėles būtina labai atidžiai prižiūrėti, kad jose neįsiveistų pelėsis.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0