Kaip gydyti naujagimio prakaitinę

Kaip gydyti naujagimio prakaitinę

Kaip pasidaryti aitvarą
Kaip pagaminti sveikus bananų traškučius vaikams
Esveikata – Kaip prisijungti? | Covid-19 galimybių pasas
Ar žindomam kūdikiui reikia duoti vandens
Vaikai baiminasi knygų? Tereikia atrasti mėgstamą žanrą

Vasara puikus metas auginti vaikus, oras gražus, šiltas. Saulė šviečia, taip ir norisi išvesti vaikus ir naujagymius į parką ar prie vandens telkinio. Tačiau su vasara dažniausiai atkeliauja ir kitos bėdos esant santykiniai šiltam orui. Ypatingai tai pasireiškia šią vasarą, per itin didelius karščius – tai visiems žinoma naujagymių prakaitinė.

Kas yra prakaitinė?

Prakaitinė yra odos bėrimas, atsirandantis dėl prakaito liaukų blokavimo.

Prakaitinės bėrimas gali būti įvairus – nuo rausvų dėmelių, smulkių rausvų ar balkšvų spuogelių iki vandeningų pūslelių.

Paprastai šis bėrimas būna vietose, kur susidaro raukšlės ar kur drabužėliai glaudžiai liečiasi prie kūnelio: kaklo, nugaros, krūtinės, pilvo srityje, tačiau gali būti ir tarpkojo srityje, ant užpakaliuko, galvos (ypač jei vaikui dedama kepurėlė).

Prakaitinio bėrimo vietas gali niežėti, jos gali būti jautrios prisilietimams, tačiau skausmingos būna retai. Apskritai, prakaitinė nėra pavojinga, tačiau šis bėrimas parodo, kad kūdikis perkaista – ir tai nėra gerai, nes padidėja šilumos smūgio rizika.

Prakaitinės priežastys

Pagrindinė prakaitinio bėrimo priežastis – kūno perkaitimas dėl to, kad prakaitas negali pasišalinti iš organizmo ir taip jį atvėsinti.

Prakaitinė dažnesnė karštuoju metų laiku, ypač jei oro drėgnumas yra didelis, tačiau ir šaltuoju metų laiku šis odos bėrimas nėra retenybė.

Nors prakaitinės bėrimas gali pasitaikyti bet kam, kūdikius ir mažus vaikus jis kamuoja dažniau nei suaugusius.

Kūdikių ir mažų vaikų prakaito liaukos nėra pilnai susiformavusios, todėl mažylio organizmui sunkiau atvėsinti prakaituojant: prakaitas užsilaiko odelėje ir dėl to atsiranda bėrimas.

Kaip išvengti prakaitinės ir ją gydyti

Svarbiausia taisyklė norint išvengti prakaitinės – neprirengti vaiko per daug ir neleisti jam perkaisti, rengti natūralaus pluošto, orui laidžiais drabužėliais. Kambario temperatūra turėtų būti ne per aukšta.

Šiltuoju metų laiku reikėtų, kad mažylis būtų pavėsyje. Jei lauke labai karšta, atvėsinti mažylį galima ir maudant vėsiose vonelėse ar įsupant į drėgną paklodę.  Sveiką kūdikį būtina maudyti kasdien.  „Jei kūdikį vargina prakaitinė, jį reikėtų maudyti kasdien, įpilant į vonią pavyzdžiui, ramunėlių, lakišiaus, ąžuolo žievės vaistažolių mišinio”, – pataria naujagimių gydytoja Lilija Banėnienė.
Po maudynių kūdikio odelę labai atidžiai nusausinkite, ypač raukšles. Galite naudoti aliejų, tačiau būkite itin atidūs – oda pasidaro slidi, ir kūdikis gali išslysti iš rankų. Odos rankšluosčiu netrinkite, nusausinkite priglausdami rankšluosčiu.

Bėrimo vietos nereikia tepti jokiais losjonais, kremais ar aliejais. Jei pastebėsite, kad kūdikiui bėrimo vietas niežti, užmaukite pirštinėles, kad nenusidraskytų. Galite jas pabarstyti pataisų sporomis.

Saikingos saulės vonios yra būtinas odos higienos elementas, svarbi profilaktinė priemonė nuo prakaitinio bėrimo ir iššutimų. Vystydami kūdikį leiskite jam pabūti nuogam – tegul pasimuisto, pakrykštauja, tai ne tik geros emocijos, bet normalizuojasi prakaito liaukų veikla, oda geriau kvėpuoja. Labai efektyvios oro vonios, trunkančios 10–15 min. Vasarą jas galima daryti atvirame lauke. Paguldykite kūdikį sode medžių pavėsyje, verandoje ar po tentu. Svarbu vengti tiesioginių saulės spindulių. Rudeniop, be abejo, reikės apsieiti be saulės vonių, bet oro vonias galima puikiai atlikti ir kambaryje.

Prakaitinės bėrimas – jei imamasi atitinkamų priemonių – paprastai pranyksta savaime per porą dienų, tačiau jei atvejis itin komplikuotas, gali prireikti medikamentinio gydymo.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: