Kaip ir kodėl reikia mulčiuoti dirvą

Kaip ir kodėl reikia mulčiuoti dirvą

Kaip pasidaryti pakeltas daržovių lysves
Kaip ir ką sodinti 2015 metais
Kaip sodinti ir auginti šilauoges
Kaip ir ką tvarkyti sode rudenį
Kaip sodinti pomidorus | Pomidorų auginimas

Mulčas – ant dirvos paviršiaus paskleistas tam tikros medžiagos sluoksnis. Mulčo paskleidimas vadinamas mulčiavimu. Tai daroma siekiant išsaugoti dirvos drėgmę, padidinti jos derlingumą, sustabdyti piktžolių augimą, mažinti eroziją arba dėl estetinių mulčo savybių.

Kaip mulčas dažniausiai naudojamos organinės medžiagos: medžio drožlės, skiedros, žievė, lapai, javų šiaudai. Tačiau kartais pasitelkiamas ir žvirgždas, kartonas. Auginant kai kurias daržoves ar uoginius augalus kaip mulčas naudojama plastikinė plėvelė, kurioje iškerpama anga kiekvienam augalui.

Mulčiuojama paprastai pavasarį. Organinis mulčas, kuris palaipsniui yra, turi būti nuolat atnaujinamas. Mulčo sluoksnis padeda dirvoje sulaikyti drėgmę, sukaupia iškrentančią rasą, išlygina temperatūrų skirtumus, trukdo sudygti ir augti nepageidaujamų augalų sėkloms.

Mulčias atlieka daug funkcijų:

  • leidžia džiaugtis tvarkingais želdiniais;
  • sutaupo daug laiko;
  • neleidžia plisti piktžolėms;
  • teigiamai veikia augalų šaknų sistemą;
  • puikiai laikosi drėgmė, todėl nereikia dažnai laistyti;
  • pūdamas mulčias praturtina dirvožemį humusu;
  • galima naudoti gaminant substratą, rūgščią dirvą mėgstantiems augalams;
  • padeda greičiau ir sėkmingiau prigyti naujai pasodintiems augalams.

Dirvos mulčiavimas – nuo seno daržininkystėje naudojamas agrotech-ninis metodas, trukdantis veistis piktžolėms, saugantis dirvą nuo išdžiuvimo ir šalnų, o kartu papuošiantis gėlyną ar alpinariumą. Mulčias būna organinės kilmės (šviežiai nupjauta žolė, nukritę lapai, medžių žievės, spygliai, šiaudai, durpės, riešutų kevalai ir kt.) ir neorganinių medžiagų (skalda, žvyras ir kt.).

[info] Prieš mulčiuojant reikia išravėti piktžoles, supurenti, palaistyti. Rekomenduojama mulčiuoti augalus 5 – 10 cm sluoksniu, takams reiktų apie 10 cm, vaikų aikštelėms – 10 – 15 cm.[/info]

Pavyzdžiui, dekoratyvinės medžių drožlės – organinis mulčias (kaip ir spygliai, sausi lapai, kavos pupelių kevalai ar durpės). Jis ne tik naudingas augalams, bet ir atlieka dekoratyvinę funkciją: papildo aplinką spalva, suteikia originalumo sodo ar daržo eksterjerui. Taip pat drožlės palaiko dirvos drėgmę, sumažina jos temperatūros svyravimą (žiemą augalų šaknis šildo, o vasarą neleidžia perdžiūti), saugo nuo sėklomis plintančių augalų, puvinių ir pan. Dekoratyvinių medžių drožlių galite berti ne tik aplink vaiskrūmius, medelius, dekoratyvinius krūmus, bet ir į gėlių vazonus. Atminkite, kad per didelis mulčio kiekis gali pakenkti augalams -jo storis turėtų būti 5-10 cm. Organinis mulčias suaktyvina bakterijų veiklą ir sumažina azoto kiekį, todėl mulčiuojant augalus retkarčiais reikia papildomai patręšti azotinėmis trąšomis.

Mulčias gali pakeisti agrocheminę dirvos sudėtį, jos rūgštingumą. Spygliai, žievė, rūgščios durpės rūgština. Kalkinga skalda ir žvyras tinka alpinariumams, kur paprastai sodinami šarminę terpę mėgstantys augalai.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0