Televizorių gamintojai nuolat atnaujina asortimentą, todėl įžengę į buitinės technikos parduotuvę pirkėjai neretai sutrinka dėl pasirinkimo gausos, sakoma „Technoramos” pranešime. Vartotojai pripažįsta, kad daugelis naujos kartos televizoriuose esančių funkcijų eiliniam pirkėjui dar sunkiai suvokiamos. O kokybę iki šiol neretai mėginama pamatuoti pinigais. Buitinės technikos ekspertai perspėja – didžiausias, brangiausias ir daugiausiai funkcijų turintis televizorius gali nuvilti, jei nebus atsižvelgta į pirkėjo poreikius. Kaip geriau suprasti, ko jums tikrai reikia ir ko ieškote?
Renkantis televizorių svarbiausia atminti penkis svarbiausius dalykus – televizoriaus dydį, vaizdo ryškumą, korpuso dizainą, garso švarumą ir papildomas funkcijas (televizoriaus prijungimo) galimybes. Šios savybės lemia ir iš pirmo žvilgsnio vienodų televizorių kainų skirtumus.
Televizoriaus dydis. Kuo didesnis – tuo geresnis! Ne. Ekrano dydis tiesiogiai priklauso nuo to, kokiu atstumu gali žiūrėti televizorių savo namuose. Dažniausiai rekomenduojama žiūrėti esant 2-3 kartus toliau nei TV įstrižainės ilgis. Psichologų teigimu geriausias atstumas yra 3, o TV konsultantų – 2 kartai. Tad jei perki 100 cm įstrižainę, jį žiūrėti reikia esant 200-300 cm atstumu nuo televizoriaus. Atstumas svarbu ne tik dėl sveikatos, bet ir dėl kokybes – žiūrint iš per arti tiesiog matysi blogą vaizdo kokybę.
Televizoriaus dydis ir jūsų kambarys
Paprastai mažesni nei 30 colių (76 cm) televizoriai yra skirti miegamiesiems ar virtuvėms. Svetainėje ar kambaryje kuriame nuolat būname ir praleidžiame vakarus renkamės didesnius televizorius. Lietuviškos svetainės svetainei nelygios (butas, namas, salės ir t.t.), todėl nereikėtų pamiršti įstrižainės ir žiūrėjimo atstumo taisyklės.
Jei ketinate prie televizoriaus prijungti namų kino sistemą, įsitikinkite ar pasirinktas televizorius tinkamas visais akspektais, plius reikėtų palikti nuo sienos keletą centimetrų televizoriaus ventiliacijai. Jei vietos turite daugiau, gal būt įsigysite televizoriaus stalelį, kuriuose sukomplektuotos vietos būna televizoriaus priedams: media dvd grotuvams, vieta laidams, jungčių blokai.
Vaizdo kokybę, t.y., ryškumą bei charakteristikas (rodomų objektų tolygumą, simetriją, linijų tiesumą ir pan.) galima įvertinti pastebėjus, ar tie patys objektai skirtingose ekrano vietose atrodo vienodai. Pavyzdžiui, parduotuvėje televizoriaus ekrane įsidėmėkite kurį nors judantį automobilį ir stebėkite, ar jam judant keičiasi jo gabaritai. Geometrinius netikslumus vizualiai galima patikrinti televizoriaus ekrane įsižiūrėjus į, pvz., lėtai judančio stačiakampio pastato kontūrus: ar jie visuomet išlieka idealiai vertikalūs/horizontalūs? Spalvų švarumas tikrinamas žiūrint į didelį vienspalvį objektą (pvz., reklamos metu arba įjungus „teletekstą“) – ant objekto neturi matytis jokios dėmės.
Ekranų tipai: LCD, Plazminiai ir LED
Plazminis televizorius. Plazminiai televizoriai yra plokščiaekraniai (CRT išgaubti) televizoriai, kuriuose naudojama laidžioji plazma sukurti spalvotą šviesą. Plazmos dujos kiekviename papildomame pikselyje reaguoja su fosforu ir skleidžia ryškias spalvas bei išskirtinai aiškų vaizdą. Ši technologija sugeneruoja savo šviesą ir užtikrina išskirtinį kontrastingumo santykį bei tolygesnį, ryškesnį, „high-motion“ vaizdą. Tai viena iš priežasčių, kodėl, kai kurie naudotojai renkasi plazminius televizorius žiūrėti sporto įvykius ir veiksmo filmus. Plazminiai televizoriai taip pat žinomi kaip perteikiantys gilią ir sodrią juodą spalvą, tiksliai atkartojantys spalvas, todėl ypač tinkami žiūrėti filmus, kai juose dominuoja tamsios scenos.
Dėl kelių priežasčių daugelis ekspertų nurodo, kad plazminiai televizoriai yra geresnis pasirinkimas namų kino aplinkai, nes pirmiausia jie geriau veikia skirtingo valdomo apšvietimo aplinkose, pvz.: namų kino patalpose. Antra plazminių televizorių matomumo kampas yra šiek tiek platesnis nei skystųjų kristalų televizorių (LCD), todėl nesvarbu, kur sėdite patalpoje, galite mėgautis tiksliu ir ryškiu vaizdu.
O minusų taip pat yra. Pirmiausia tai elektros energijos sunaudojimas, bei ribota eksplotacija iki 10 metų. Pasirodžius šiai technologijai buvo kalbama tik apie 5 metus. Laikui bėgant gali atsirasti juodų dėmelių – dėl nebeaktyvios ir užgesusios plazmos. Kitas minusas, plazma įsimena vaizdą, todėl ilgai žiūrėjus vieną televizijos kanalą, šios logo perjungus gali matytis ir nedingti kelias valandas.
Skystųjų kristalų televizorius arba LCD technologija. LCD televizoriai yra skaitmeniniai su fiksuotų pikselių struktūra. Kiekvienas pikselis turi tris papildomus raudonos, žalios ir mėlynos spalvos pikselius. Vaizdas plokščiame LCD ekrane sukuriamas fono apšvietimu už ekrano. Vaizdas sklinda per poliarizuojantį filtrą, ir kiekvieno papildomo pikselio maži kristalai sukuria skirtingo lygio ryškumą.
Vienas iš LCD ekranų privalumų yra platus jų dydžių pasirinkimas (nuo 15 iki 55 colių įstrižainės). Mažesnieji LCD televizoriai siūlomi kaip 4:3 ir plačiaekranio vaizdo santykio variantai.
LED technologija – vaizdo kokybės ir ypač plono dizaino revoliucija, ateities technologija, kuri vis dar kuriami ir tobulinama. Prieš metus CES parodoje buvo pristatyti OLED ekranai, bet šie kol kas dar labai brangus ir Lietuvos rinkai nepristatomi. LED tipo ekranai skirstomi į pilnai padengtu LED ir dalinai: Edge-lit ir Full Array. Edge-lit apšviečia kraštus, todėl LED TV būna labai ploni, o viską apšviečiantis Full Array pastorėja ~ 5cm, bet teoriškai yra daug galingesni ir aišku brangesni.
Vaizdo kontrastai, žymimi aprašymuose daug didesni skaičiais, bet gamintojai juos taip iškraipo, kad į juos geriau ir nežiūrėti. Visi rašo dinaminį kontrastą, ir patį maksimaliausią, todėl tais skaičiukai geriau nesivadovauti, o žiūrėti sava akimi, jei perkate parduotuvėje. Philips, LG gamintojai televizorių specifikacijose dažnai nurodo tikruosius skaičius – “statinį kontrastą”, bet tampa ne tokiais patraukliais vartotojui, kai kiti rašo dinaminį 3 – 10 kartų didesnį. Vaizdo kontrasto santykis nuo 2 000 000:1 iki 8 000 000:1 – būdingas tik LED televizoriams.
Naujausia LED foninio apšvietimo technologija leidžia perteikti šiuo metu skaidriausią, ryškiausios juodos ir realistiškiausių spalvų vaizdą. LED užtikrina ypatingai sodrią juodą spalvą, o balti vaizdo plotai yra aiškūs ir puikiai įžiūrimi. Kai kuriuose televizoriuose galime rasti atskirų LED segmentų, kurie esant tamsioms scenoms užgęsta. LED fono apšvietimas leidžia pagaminti ypač ploną televizorių, kurį galima kabinti ant sienos kaip paveikslą. LCD ekranai taip pat kabinami ant sienos, tik šie yra 5 – 8 cm pločio.
Korpuso dizainas – ne ką mažesnės svarbos reikalas, į kurį būtina atkreipti dėmesį. Nes televizorius – dar ir interjero dalis, todėl privalo gerai derintis su likusiais baldais ar patalpų stilistika. Kad ir koks bus televizoriaus dizainas – klasikinis, elegantiškas, šiuolaikinis, ekstravagantiškas ar išimtinis, – ne visi modeliai gali tikti prie aplinkos, kita vertus – televizorius gali būti kambario puošmena pats iš savęs…. Pavyzdžiui, naujausios “Philips” “Cineos” serijos televizoriai yra gaminami su plačiais rėmais, atitinkančiais kabinamų paveikslų proporcijas, nes šie televizoriai šiais laikais pakeičia net ant sienos kabančius paveikslus… Jei norite, kad Jūsų būstas atrodytų stilingai, parduotuvėje iškart sukite prie “plokščiųjų televizorių”. Jie gali būti kabinami ant sienos, taip turėsite laisvę žiūrėti jį iš kur tik norite. Be to, plokščias ekranas ne tik visada atrodys gerai, bet ir turės keletą pranašumų prieš kineskopinius televizorius: geresnę vaizdo geometriją (plokščias vaizdas yra labiau tinkamas žmogaus akiai); plokščias paviršius neatspindi šviesos atšvaitų iš kitų šviesos šaltinių (pvz., lempos); didesnį žiūrėjimo kampas.
HD
Dažnai klausiama, kas yra ant naujausių televizorių dedamos raidės HD, ar kuo geresni televizoriai su “HD Ready” įranga? Lietuvai neturint skaitmeninės televizijos transliacijos formato, ir nesigilinant į technologinius niuansus, tereikia atminti, kad po kelių metų vaizdas bus kitoks būtent dėl HD. Tad jei tikite technologijų ateitimi ir tikitės nekeisti televizoriaus dar kelerius metus, ieškokite užrašo HD.
Raiškiosios televizijos pasaulyje galima rinktis iš dviejų galimybių: televizorių su įmontuotu skaitmeniniu derintuvu (HDTV) ir televizorius (HD monitorius) su atskirai prie jų naudojamais skaitmeniniais derintuvais. HD monitoriai ir HD televizoriai siūlo aukščiausio lygio skaitmeninės televizijos vaizdą ir garsą, maždaug penkis kartus detalesnį vaizdą nei analoginėje televizijoje.
Skaitmeninio televizoriaus vaizdas kur kas didesnės skyros nei analoginio. Beveik visi skaitmeniniai televizoriai gali rodyti progresyvaus nuskaitymo DVD (480p) ir HDTV (dažniausiai 1080i) visa skyra, o analoginiai televizoriai to pasiūlyti negali. Turėdami skaitmeninį televizorių mėgausitės puikia vaizdo kokybe ir patirsite tikrąjį pramogų malonumą namuose.
KOMENTARAI