Pirmiausia ką reikia žinoti apie keramines plyteles:
Keraminės plytelės, tiek pagal gaminimo technologiją, tiek pagal absorbcijos laipsnį, yra skirstomos į tris grupes.
Pagal pirmąjį kriterijų – gaminimo būdą – skiriame šias plytelių kategorijas:
A grupė – plytelės, gaminamos tempimo metodu, t.y. išspaudžiant plastinį masės juostą iš specialaus preso ir pjaustant ją į atitinkamo ilgio gabalėlius, B grupė – plytelės, lyginamos sausai, gaminamos iš miltelių arba smulkių granulių matricose – po didesniu slėgiu; C grupė – plytelės, liejamos formose (šiuo metu labai retai gaminamos).
Vandens absorbcija – šis parametras parodo medžiagos akytumą, o tuo pačiu plytelės galimybę sugerti vandenį. Ji yra nurodoma procentais – kuo mažesnė absorbcija, tuo tankesnė (ir mažiau akyta) yra medžiaga, iš kurios plytelės yra pagamintos. I grupė – tai žemos absorbcijos plytelės (iki 3 %); II grupė – tai vidutinės absorbcijos plytelės (3-0 %) – ji apima du pogrupius: II a (3-6 %) ir II b (6-10 %); III grupė – tai aukštos absorbcijos plytelės (virš 10 %).
- Dantyta mentelė klijams tepti
- Kryželiai suvienodinti tarpus tarp plytelių, kompensuoti skirtingo kalibro plytelių matmenų skirtumus
- Glaistyklė tarpams tarp plytelių užtaisyti
- Kempinė glaisto likučiams nuvalyti
- Gulsčiukas tinkamai plytelių padėčiai užtikrinti
- Grąžtas su mikseriu
- Virvelė plytelėms ir svambalas
- Hermetiko pistoletas ir silikono krapštiklis
- Plytelių pjaustyklė, jei klojate didesnius paviršius
- Plytelių plaktukas
- Žnyplės su lenkta galva[/list_style_star]
Kaip išsirinkti plytelių klijus, būtina akreipti dėmesį[list_style_star]
- ar klijai tvirtai „suriša” paviršius,
- ar galima klijuoti ant horizontalių, ar ant vertikalių paviršių,
- ar klijai naudojami patalpų viduje ar išorėje (būna universalių)
- ar atsparūs vandeniui, šalčiui,
- koks klijų kietėjimo greitis
- ar tinka šildomoms grindims.[/list_style_star]
Padidinto sukibimo ir elastingumo klijų skiedinius rinkitės, jei klijuosite ant standžių ir vandeniui atsparių medinių paviršių arba tiesiog ant senų keraminių plytelių. į klijų skiedinį pridėti elastinės emulsijos.
Plytelių tarpų glaistas[list_style_star]
- Tarpeliai tarp keraminių plytelių ar keraminės mozaikos užpildomi spalvota mase – glaistu.
- Gamintojai siūlo iki keliasdešimties spalvų glaistų tarpams tarp plytelių, parenkant spalvą pagal keramines plyteles. Siekiant išvengti skirtumo tarp atspalvių, rekomenduojama naudoti to paties numerio spalvos ir tos pačios pagaminimo datos glaistą.
- Kur glaistai gali būti naudojami – sienų, grindų ar universaliai plytelių tarpų apdailai – visada nurodo gamintojai.
- Plytelių tarpų glaistai skirstomi pagal norimų užglaistyti tarpelių plotį, mechaninį ir cheminį atsparumą, elastingumą:
- Smulkesnės frakcijos siauriems, 1-4 mm, tarpeliams.
- Stambesnės paviršiaus faktūros platesniems tarpams. Juos rekomenduojama naudoti lauke, šildomoms grindims, baseinams.[/list_style_star]
Klijų skiedinį mentelės lygiu kraštu palaipsniui užtepti (tolygiais sluoksniais iki 5mm) ant gruntuoto, sauso ir lygaus pagrindo. Dantytu kraštu jį išvagoti. Dirbti naudojant klijų skiedinį galima trimis metodais:
- Plytelių klijus tepti ant plytelės:
Dantyta mentele tepti plytelių blogąją pusę, po to išvagoti.
Naudojimas: sienoms, pvz. siauros, cokolio plytelės. - Plytelių klijus tepti ant sienos:
Dantyta mentele tepti pagrindą, po to išvagoti.
Naudojimas: sienų ir grindų plytelės.Plytelių klijus tepti ant plytelės: - Plytelių klijus tepti ant sienos ir ant plytelės;
Dantyta mentele tepti pagrindą ir taip pat plytelės blogąją pusę.
Naudojimas: grindų plokštėms su profiliuota blogąja puse, grubioms keramikos dangoms, marmurui ir natūraliam akmeniui, balkonams bei terasoms.
1. Kloti grindis pradėkite nuo bet kurio kampo, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad klijuoti reikia pradėti nuo „sveikos” plytelės. Jei pirmąją plytelę reikės apipjauti, klijuoti pradėkite nuo pirmosios sveikos plytelės nustatytoje vietoje.
Sienas klijuoti lengviausia nuo apačios.
Kad nustatytumėte lygią horizontalią liniją sienoje, apačioje patartina pritvirtinti lygią lentelę. Ji tvirtinama tokiu aukščiu ir principu: paimame plytelę ir pridedame prie sienos, išmatuojame jos aukštį, dar reikia pridėti siūles, kurios bus tarp grindų ir pirmosios eilės, bei tarp pirmosios ir antrosios plytelių eilės, t.y., kad nuėmus lentelę darbo pabaigoje, jos vietoje sutilptų plytelių eilė ir dvi siūlės.
Tikslumui išlaikyti ant grindų patartina nusibrėžti keletą linijų. Grindų dangai reikėtų suplanuoti tiek vietos, kad grindų plytelės, įskaitant klijus bei ~5 mm silikono siūlę, briauna į briauną susiliestų su sienos plytele. Galima dirbti ir taip, kad grindų ir sienos plytelių susidūrimo vietoje grindų plytelė palįstų po sienos plytele, bet ne atvirkščiai.
Sieną klijuoti pradėkite nuo antrosios plytelių eilės. Žemiausia plytelių eilė dažniausiai klijuojama pabaigoje. Ant sienos taip pat patariame nusibrėžti keletą vertikalių linijų, kad nuolat galėtumėte pasitikrinti, ar plyteles klojate tiesiai.
Tolygiai ištepkite maždaug 1 kv. m sienos metaliniu semtuvėliu pasėmę iš indo klijų mišinio ir užpylę jį ant mentelės.
Išlyginkite klijų mišinį dantyta mentele.
Pirmą plytelę klijuokite atremdami ją į lentelę. Taip iš eilės klijuokite visą eilę, plytelę įspausdami į šviežią pagrindą. Dideles plyteles „įmuškite” specialiu guminiu plaktuku.
SVARBU:
- Nepersistenkite – klijų savybės išlieka veiksmingos iki 30 minučių – vienu kartu klijų tepkite tiek, kiek suspėsite priklijuoti plytelių.
- Perskaitykite klijų naudojimo instrukciją – būna klijų, kurie tepami tik ant pagrindo paviršiaus, tik ant plytelės arba ir ten, ir ten.
4. Naudokite plastikinius kryželius tarp plytelių
Juo didesnės plytelės, tuo kryželiai turėtų būti didesni. Patartina, pvz., 100×100 mm plytelei naudoti 1 mm pločio kryželius. Kryželiai dedami darbo eigoje, priklijavus kiekvieną plytelę.
Nerekomenduotina plytelių klijuoti visai be tarpelių, nes:
- egzistuoja plytelių matmenų paklaidos, todėl plytelių idealiai viena prie kitos suklijuoti nepavyks.
- keraminės plytelės brinksta dėl vandens poveikio – kryželiai padės išvengti įtrūkimų ar kitų defektų.
5. Naujos eilės klojamos taip, kaip ir pirmoji. Sudėję paskutinę (viršutinę) eilę, nuimkite lentelę. Po to priklijuokite žemutinę eilę.
Svarbu:[list_style_star]
- Stenkitės nenupjauti plytelių klijuodami iš apačios į viršų. Jei tam tikram aukščiui pasiekti reikia nupjautų plytelių, tuomet jas klijuokite apačioje.
- Nupjautas plyteles klijuokite šonuose. Ypač siaurus galus galite klijuoti viduryje. Klijuodami nišas bei kolonas, taip pat laikykitės simetrijos.
- Po viršutine plytelių eile ypač gražiai atrodo įterpta dekoratyvinė juosta. Dekoratyvines juostas galite derinti pagal savo skonį.
- Silikonu užpildykite siūles, esančias tarp plytelių ir santechninės įrangos (pvz., praustuvo ), tarp sienų ir grindų plytelių bei sienų kampuose,
- Aukštesnė nei +10oC temperatūra turi būti darbo metu ir dvi paras po plytelių išklijavimo. Žema temperatūra ir didelė drėgmė gali pailginti klijų džiūvimo laiką. [/list_style_star]
KOMENTARAI
Geri patarimai. Aš pats namie bandau dėti plyteles
Pritariu, puikūs patarimai. Nėra taip sudėtinga pačiam atlikti apdailos darbus, kaip iš pradžių atrodo.O ir praktika nepamaišys.
Akmens amzius. Jokios hidro izoliacijos, neteisinga linkme uztepami klijai jokio iscentravimo X, Y asiu atzvilgiu ir dar mase esminiu klaidu.