Kodėl Sukasi Pomidorų Lapai

Kodėl Sukasi Pomidorų Lapai

Kaip pasidaryti pakeltas daržovių lysves
Augalų sodinimas pagal Mėnulio fazes
Kaip ir kodėl reikia mulčiuoti dirvą
Kaip teisingai tręšti sodą pavasari
Kaip ir ką tvarkyti sode rudenį

Dažnas pomidorus auginantis sodininkas susiduria su problema – susisukusiais pomidorų lapais. Pomidorų lapų susisukimą sukeliančios priežastys iki šiol tiksliai nenustatytos. Tyrimai rodo, kad pomidorų lapai gali susisukti dėl virusų arba dėl nepalankių augimo sąlygų. Atrodo, kad ši liga su augalų sultimis (genint, rišant augalus, skinant pomidorus) neplinta, bet persiduoda per sėklas. Ligos priežastis gali būti ir per didelė dirvos drėgmė, fosforo stoka, per stiprus augalų apšvietimas šiltadaržiuose, sausi orai lauke.
Anksčiau buvo galvojama, kad pomidorų lapai sukasi, susikaupus jų ląstelėse dideliam kiekiui glicidų. Tyrimai parodė, kad susisukusių lapų ląstelėse būna daug auksino. Lapų susisukimu pomidorai serga lauke ir šiltnamiuose. Pomidorų lapai sukasi į vamzdelį esant ypač aukštai oro temperatūrai ir žemai oro drėgmei. Kai temperatūra siekia +35 0C laipsnius ir daugiau, sustiprėja kvėpavimo procesai, vyksta intensyvus ir greitas maisto medžiagų skilimas, o jų pasisavinimas ir kaupimas labai sulėtėja. Lapams trūksta maisto, jie „badauja“ ir ima suktis.

Jei lapai sukasi žemyn, tai požymis, kad augalams trūksta fosforo. Viršutinė lapų pusė tampa pilkai žalia, gyslos – violetinio raudonumo. Jauni lapai taip pat sukasi žemyn, jei trūksta sieros ar kalio. Po to ant jų susidaro nekrotinės dėmės. Dėl boro stokos pomidorų lapai susisuka į vidų, o vidurinieji gelsta. Į vamzdelį jauni lapeliai sukasi ir trūkstant vario. Dėl kalcio stokos pomidorų lapai deformuojasi, sukasi į viršų, vaisių viršūnėse atsiranda juodų dėmių.

Besisukantys lapai gali signalizuoti ir apie rimtas ligas. Jei pomidorai suserga bakteriniu vėžiu, jų lapai sukasi žemyn, susisukę apatiniai lapai vysta, ruduoja ir pamažu džiūsta. Po to ant lapkočių, lapų gyslų ir stiebo atsiranda įtrūkimų, žaizdelių.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0