Tarpusavio skolinimo platformos šiandien turi ne vieną pavadinimą – „paskolos iš žmonių“, „žmogus žmogui“, „žmonės žmonėms“, „sutelktinis skolinimas“ ir daugybė kitų. Visi šie epitetai labai aiškiai nusako, kas yra šiuolaikinės tarpusavio skolinimo platformos ir sufleruoja apie tai, kodėl tarpusavio skolinimas jau ne vienerius metus sparčiai populiarėja ir pritraukia ne tik daugiau paskolų prašančių žmonių, tačiau ir investuotojų (fizinių asmenų, kurie skolina arba kitaip tariant – investuoja).
Pirmoji tarpusavio skolinimo platforma „Zopa“ atsirado Didžiojoje Britanijoje prieš daugiau nei dešimt metų. Tuo tarpu pati didžiausia tokio tipo platforma pasaulyje yra veikianti Jungtinėse Amerikos Valstijose – „LendingClub“.
Tarpusavio skolinimo platforma nėra kreditorius. Ji veikia kaip tarpininkas tarp tų žmonių, kurie skolina, ir tų, kurie skolinasi. Tokias virtualias platformas galima vadinti ir operatoriais, kurie yra atsakingi už vartotojų mokumo vertinimą, paskolų suteikimo ir grąžinimo administravimą bei ginčų sprendimą. Kadangi tarpusavio skolinimo platformos operatorius administruoja visą paskolos suteikimo ir gavimo procesą, kuris yra oficialus ir profesionaliai dokumentuotas – tiek paskolos gavėjas, tiek ir paskolų teikėjai susiduria su gerokai mažesne rizika.
Lietuvoje šiandien galime matyti ne vieną tarpusavio skolinimo platformą, todėl pateiksime jums daugiau informacijos apie dvi mūsų šalyje labai gerai žinomas virtualias platformas – „FinBee“ ir „Paskolų klubas“.
„FinBee“
Tarpusavio skolinimo platforma „FinBee“ Lietuvos finansinių paslaugų rinkoje veikia nuo 2015 m. Ji yra antroji mūsų šalyje pradėjusi veikti tarpusavio skolinimo platforma. Joje investuotojai gali pasirinkti investuoti tiek į paskolas be užstato, tiek ir į paskolas su turto įkeitimu. Nors anksčiau joje investavimo procesas buvo kitoks nei daugumos tarpusavio skolinimo platformų, šiandien taikomas investavimo principas yra suvienodėjęs. Dabar šioje platformoje yra taikomas klasikinis P2P (angl. „peer-to-peer“) investavimo modelis. Investuotojai gali rinktis ne tik paskolas fiziniams asmenims, tačiau ir paskolas verslui.
Paskolos fiziniams asmenims svyruoja nuo 300 iki 10 000 EUR – 12-60 mėn. terminui. „FinBee“ tarpusavio skolinimo platformoje vartotojai gali kreiptis dėl paskolų refinansavimo paslaugų, paskolos automobilio įsigijimui, paskolos namų remontui, trumpalaikių ir ilgalaikių paskolų bei kt.
Tuo tarpu verslo paskolos vertė gali siekti ir 500 000 EUR, tačiau pastaruoju atveju paskolos yra suteikiamos su nekilnojamojo turto užstatu iki 70 proc. nuo turto vertės. Jei verslo paskolos suma neviršija 25 000 EUR, ji gali būti suteikta be nekilnojamojo turto užstato. Skaičiuojama, kad su visais mokesčiais verslo paskoloms palūkanos yra vos nuo 0,67 proc. Šioje platformoje dėl paskolos gali kreiptis tiek jaunas, tiek ir ilgą komercinės veiklos vykdymo istoriją turintis verslas. Verslo paskolos suteikiamos apyvartinėms lėšoms, įrangos įsigijimui, paskolų refinansavimui, sąskaitų finansavimui ar nekilnojamojo turto projektų vystymui.
„Paskolų klubas“
„Paskolų klubas“ yra trečioji Lietuvoje atsiradusi tarpusavio skolinimo platforma, kurioje yra siūlomos paskolos be turto įkeitimo. Ši bendrovė jau spėjo įsitvirtinti rinkoje, kartu deklaruodama labai didelius tikslus ir siekius. „Paskolų klubas“ platformą įsteigė greitųjų kreditų bendrovės „Bobutės paskola“ savininkai, kurie paskolų rinkoje jau turėjo nemenką patirtį.
Šioje tarpusavio skolinimo platformoje galima gauti nuo 100 iki 15 000 EUR paskolą 1-60 mėn. laikotarpiui. Paskolų palūkanos yra nuo 6 proc., o vidutinė paskolų palūkanų norma yra apytiksliai 17,44 proc. Išankstiniai mokesčiai nėra taikomi – tarpininkavimo mokestis yra taikomas tik grąžinant gautą paskolą. „Paskolų klubas“ platformoje galima kreiptis dėl vartojamųjų paskolų, paskolų refinansavimo ir paskolų automobiliui įsigyti.
KOMENTARAI