Pirmieji vaiko dantukai – pieniniai dantukai

Pirmieji vaiko dantukai – pieniniai dantukai

Kaip sodinti ir auginti sausmedžius
Kaip auginti ir prižiūrėti graikinius riešutus
Kaip auginti ir panaudoti rozmariną
Kaip teisingai persodinti gėles
Kaip teisingai prižiūrėti automobilio ratlankius
Pirmųjų dantukų dygimo pradžia yra tikras išbandymas tiek mažyliui, tiek jo tėveliams. Irzlumas, nemiga, nenoras valgyti ir pakilusi temperatūra —  tai tik kelios bėdos, su kuriomis tenka susidurti laukiant pirmųjų „perliuku“.  Pirmieji dantukai arba dar kitaip vadinamieji pieniniai dantys dažniausiai pradeda dygti, kai vaikui sueina maždaug šeši – devyni mėnesiai. Dvejų metų vaikutis jau turėtų turėti 16 pieninių dantukų. Jų tvirtumas nepriklauso nuo to, kada jie išdygo.

Kaip suprasti, kad dygsta dantukai?

Dygstant dantukams paprastai pakinta mažylio savijauta ir elgesys: jis tampa irzlesnis, gali šiek tiek pakilti temperatūra ar prasidėti viduriavimas. Į burną dedama viskas, kas papuola po ranka. Dantenos tampa jautresnės, todėl atrodo paraudusios ir patinusios. Mažyliui gali skaudėti ausis ir skruostus, jis praranda apetitą ir atsisako valgyti.

Kalantis dantukams vaikai dažniau serga, todėl ir manoma, kad šis procesas sutrikdo žarnyno veiklą, pakelia temperatūrą… Iš tiesų viskas kiek kitaip: šiuo periodu susilpnėja imunitetas, todėl tikimybė susirgti virusinėmis ir infekcinėmis ligomis yra gerokai didesnė.

Kartais kalantis dantukams padidėja ir seilėtekis, todėl pasistenkite po ranka visada turėti popierinių servetėlių arba audeklo skiautelę, kad galėtumėte nuvalyti vaikučio smakrą. Kaip jau minėta, mažylis viską ims kišti į burną, kad nuramintų sudirgusias dantenas. Būtų geriausia, jeigu vaistinėje įsigytumėte specialų kramtuką. Jį galima pakabinti vaikučiui ant kaklo, o nukritusį būtina labai gerai nuplauti.

Per kiek laiko dantukai prasikala?

Viskas labai individualu – gali ir per kelias dienas, gali ir per kelias savaites. Dantukai prasikala (išlenda) greitai – ilgiau užtrunka, kol užauga. Krūminiai dantukai auga ilgiau už priekinius.

Kaip paskatinti dantukų dygimą?

Gydytojai siūlo paprastą išeitį —  kartais pamasažuoti dantenas ir maitinti kūdikį rupesniu maistu (pavyzdžiui, duoti pagraužti obuolį ar riestainį).

Ar iki 11 mėnesio neišdygę dantukai reiškia, kad organizmui trūksta kalcio?

Dantukai vėluoja nebūtinai dėl kalcio trūkumo. Esmė ta, kad kiekvienam mažyliui jie išdygsta skirtingu laiku. Jeigu pirmas dantukas išdygsta vienų metų, nereikia krimstis ir galvoti, kad vaikui kažkas negerai. Jeigu yra dantų užuomazgų, jie tikrai anksčiau ar vėliau išdygs. Kalcio labiausiai reikia besiformuojantiems dantukams, t. y. kol jie išdygsta.
Visavertė mityba būtina, tačiau kalcio preparatai dantukų dygimo nepaskatins. Vaikas, kuris maitinamas natūraliai, su mamos pienu gauna visų reikiamų medžiagų. Jeigu metinukas neturi dantuko, apsilankykite pas vaikų dantų gydytoją (o jei neramu, ateikite ir anksčiau).

Ką valgyti, kai dygsta dantys?

Maistas dantukų kalimosi laikotarpiu neturėtų būti kažkuo ypatingas. Šiek tiek privengti reikėtų nebent lipnių produktų ir, žinoma, laikytis visą gyvenimą galiojančių burnos higienos priežiūros taisyklių.

Saldumynų šiuo laikotarpiu visiškai atsisakyti nereikia – būtų nesąžininga iš vaiko atimti vieną didžiausių vaikystės malonumų. Tačiau cukraus kiekį vis tik reikėtų riboti, o jei duodame mažyliui kasdien kelis saldainius, geriau tegu suvalgo visus iš karto nei vieną —  po pusryčių, kitą —  po pietų, o trečią —  vakare. Pasmaližiavus dantis būtina išsivalyti ar bent jau praskalauti vandeniu.

Ar vaikui nepakenks skausmą malšinančios priemonės?

Tokios priemonės savo sudėtyje turi nuskausminančių medžiagų, mažinančių dantenų jautrumą. Jos neskatina dantukų dygimo. Naudoti jas ar ne – kiekviena šeima renkasi pati, atsižvelgdama į aplinkybes. Būna, kad dėl dygstančio dantuko skausmo vaikučiai tampa labai irzlūs, negali gerai kramtyti maisto, nevalgo, todėl patepus geliu jiems palengvėtų. Kai kurie mažyliai puikiausiai išsiverčia ir be tokių priemonių.

Gelis ir paracetamolis: galima ar ne?

Ant skaudamų dantenų galima užtepti truputį gelio, tačiau jo poveikis trumpalaikis (apie 20 minučių). Negalima jo naudoti dažniau kaip 6 kartus per dieną. Jeigu kūdikis dar maitinamas krūtimi, gelio negalima tepti prieš žindymą (jis gali susiliesti su liežuvėliu ir kliudyti normaliai valgyti, o patekęs ant aureolės, t. y. tamsaus ploto aplink spenelį, sukels nepatogumų jums abiems).

Vaikams iki 3 mėnesių nepasikonsultavus su gydytoju negalima duoti nei paracetamolio, nei bet kurių kitų nuskausminamųjų. Visa laimė, kad daugeliui mažylių dantukai pradeda dygti vėliau. Jeigu jokios priemonės nepadeda, o skausmas tampa vis stipresnis, vaistus naudoti galima, tačiau prieš tai būtina įsitikinti, kad mažylis tikrai kenčia dantenų skausmus. Neretai dantukų skausmas painiojamas su ausų infekcija, o šią būtina gydyti. Į gydytoją reikia kreiptis ir tuo atveju, jeigu ilgai laikosi temperatūra, mažylis nuolat labai irzlus ir kaprizingas, dažnai verkia.

Kokios dar priemonės tinka dantenų skausmams mažinti?

Tam reikalui galima įsigyti specialų kramtuką (plastikinį arba guminį žaisliuką). Ypač ramina guminių ir skysčio pripildytų žiedų kramtymas: juos galima padėti į šaldytuvą ir atvėsinti. 6 mėnesių ir vyresnis vaikutis, pakramtęs šaltą medžiaginę nosinaitę, taip pat neabejotinai pasijus geriau.

Skausmą numalšinti padės ir atšaldytas buteliukas vandens, vėsi obuolių tyrelė arba jogurtas.
Padeda ir homeopatiniai gydytojo išrašyti vaistai, didesnė tėvų meilė ir jų rūpestis.

Ar vėliau išdygę dantukai vėliau ir genda?

Ir taip, ir ne. Vėliau išdygę dantukai tiesiog turi mažiau laiko ir galimybių sugesti. Gydytojai odontologai rekomenduoja metukų amžiaus vaikučiams prieš miegą išvalyti dantukus ir nebeduoti  gerti angliavandenių turinčių gėrimų (sulčių, arbatų, mamos pieno ir pan.). Jeigu tėvai laikosi šių patarimų, prieš naktį gerai išvalo dantukus, šie turi mažiau galimybių sugesti, negu išdygusieji labai anksti, kai kūdikiai dieną naktį dažnai valgė. Dantukai genda dėl blogos burnos ertmės priežiūros.

Kada reikia pradėti valyti dantukus?

Pradėti valyti reikia dar neišdygusius dantukus. Dygstant dantukams mažyliui skauda, todėl jis gali nesileisti liečiamas. Jeigu pradėsite valyti dantukus tada, kai jam dar neskauda, švelniai, lyg žaisdami, pamasažuodami dantenas, meiliai pakalbindami, kūdikis prie to pripras, ir jam tai taps savaime suprantamu dalyku. Kuo valyti dantukus, nėra labai svarbu. Svarbiausia, kad kasdien ryte vakare mechaniškai nuvalytumėte jų apnašas.

Pirmą dantuką galima valyti pirmiesiems dantukams skirtu švelniu šepetuku.

Kokią pastą rinktis?

Kai išdygs pirmasis dantukas pasirūpinkite dantų pasta be fluoro. Tačiau jei vaikui – daugiau kaip metukai, dėl pastos reikėtų pasitarti su gydytoju – jeigu jis ras beprasidedantį ėduonį, gali skirti ir su fluoru.

Kada pradėti naudoti dantų pastą su fluoru?

Vienareikšmio atsakymo nėra, todėl negalima pasakyti: iki trejų valykite su pasta be, paskui – su fluoru. Vaikui, kurio dantukai sveiki, pasta be fluoro tinka ir toliau.

 

KOMENTARAI

WORDPRESS: 1
  • komentaras-avataras

    Mano mažyliui pirmieji dantukai prasikalė gal 3 mėnesių. Tuo laiku mažylį maitinau krūtimi. Vienintelė bėda to yra ta, kad prasideda spenelių graužimas ir maitinimas tampa skausmingu. Išbandėme skirtingas maitinimo krūtimi padėtis, kurios padėjo kūdikiui greičiau atsipalaiduoti, būti mažiau blaškomam, kuris koncentravosi tik į žindymą, tokiu būdu ir dantukais džiaugėmės, ir sveiku mamytės pienu.