Dracena – kambarinės gėlės, auginimas, priežiūra

Dracena – kambarinės gėlės, auginimas, priežiūra

Fikusas – priežiūra ir auginimas

Draceną daug kas painioja su palme. Visgi, šie augalai skiriasi priežiūros ir auginimo ypatumais. Naminė dracena tikrai puikus ir gražus augalas. Dracena (lot. Dracaena) priklauso agavinių šeimos augalų grupei. Priskaičiuojama 10 šio augalo šeimų ir daugiau kaip 400 rūšių. Dracena kilus iš Azijos ir Afrikos atogrąžų. Dracena auginama dėl jos neįprasto vaizdo ir ryškiaspalvių lapų. Dracena nereiklūs, lengvai prižiūrimi lapiniai augalai plačiais ir siaurais, tiesiais ir nusvirusiais margais dryžuotais ir taškuotais lapais, įvairaus aukščio su ir be kamieno. Trys nereiklios dracenos rūšys: Dracena marginata (Madagaskaro dracena), D.draco (tikroji d.) ir Cordyline australis (pietinė kordilina).

Kambariuose ir šiltnamiuose augi­namos dracenos sėklų nesubrandina. Iš natūralių augimviečių gautos sėklos sėjamos į samanas ir daiginamos 25-30° C temperatūroje, o sudygusios po vieną sodinamos į vazonėlius, iš pradžių į ma­žus, vėliau į didesnius.

Dracenos paprastai dauginamos vegetatyviškai. Galima šaknydinti stiebo viršūnę, atžalas, stiebo dalis, geriausia pavasarį, kovo – balandžio mėn. Seno augalo nupjaunama 30-50 cm (nuo viršūnės). Ji šak­nydvnama vandenyje, durpėse ar pjuvenose, šiltoje (20-25° C), drėgnoje aplinkoje. Viršūnę galima šak­nydinti ir nenupjovus. Stiebas kiek žemiau viršūninio lapo kuokšto apvyniojamas drėgnomis samano­mis ar durpėmis (jas galima apgaubti pusiau skel­tu puodeliu). Žemiau samanų stiebas stipriai suver­žiamas viela ar įpjaunamas. Samanos, durpės nuo­lat drėkinamos. Kai prasikala šaknys, stiebas nu­pjaunamas ir pasodinamas į vazoną.

Seno augalo nupjauta viršūnė neišmetama. Pasodinta šiltoje patalpoje po kurio laiko pradeda sprogti miegantys pumpurai ir augti nauji ūgliai. Šiuos nu­pjovus taip pat galima šaknydinti. Panašiai šaknydinamos ir nuo stiebo pamato sprogstančios atžalos. Stiebo viršūnių, šoninių ūglių, atžalų šaknys prasi­kala per 3-4 mėnesius, kartais greičiau. Seną stie­bą galima supjaustyti j 8-10 cm gabalėlius. Žaizdas reikia apibarstyti trinta medžio anglimi, kelias valandas padžiovinti, po to juos sodinti j drėgną smėlį, durpes ar pjuvenas. Labai storą stiebą prieš pjaustant dar galima išilgai perskelti j dvi dalis. Po 1 – 2 ar net 3 metų miegantys pumpurai išsprogs­ta, auginiai įsišaknija. Nauji augalai persodinami į vazonėlius.

Dracenos auginimas

Dracenos sodinamos į velėninės, mėšlinės ir lapinės žemės bei smėlio mišinį (2:1:1:1). Šaknys paviršinės, todėl persodinant ant vazonėlio dugno įruošiamas geras drenažas. Šie augalai mėgsta šilumą ir šviesą. Dracena itin gerai auga namuose kambario temperatūroje. Ypač jautri žemai temperatūrai dryžuotoji dracena. Vasarą dra­cenos gausiai laistomos, dažnai nupurškiamos. Žie­mą laistomos saikingai, nuo drėgmės pertekliaus gali pradėti pūti šaknys.

Vegetatyviniam auginimui patartina išsiauginti motininių augalų kolekciją. Iš vieno seno (5-10 metų) augalo išauginama iki 20 – 30 naujų. 45 cm aukščio augalus galima priskirti pirmai rūšiai, ne žemesnius kaip 30 cm – antrai rūšiai. Ūkiams bū­tų naudinga turėti dracenų kolekciją ir augalus nuomoti visuomeninėms patalpoms apželdinti.

Tręšimas. Augimo laikotarpiu – nuo balandžio iki rugpjūčio kas dvi savaitės dracenos tręšiamos specialiomis kompleksinėmis trąšomis, skirtomis kambariniams augalams.

Pasitaikančios bėdos

Lapai glebūs, susiraitę, rudais kraštais. Priežastis: per žema temperatūra. Nelaikykite netoli lango šaltomis žiemos naktimis.
Gelsta apatiniai lapai. Priežastis: jei lapai gelsta pamažu, augalas paseno.
Rudos dėmės ant lapų. Priežastis: trūksta vandens. Šaknų gniužalas visada turi būti drėgnas.
Augalas žuvo. Priežastis: arba žiemą buvo perlaistytas, arba laikytas per šaltai.
Išblukę sausi lopai ant lapų. Priežastis: perkelkite į ūksmingesnę vietą.

 

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0