Laikui bėgant ar neatsargiai nešiojant auksiniai ar tiesiog juvelyriniai dirbiniai praranda savo blizgesį ir grožį. Papuošalai būna įvairūs – dovanoti ar pačių įsigyti, iš kartos į kartą perduodami ar ypatingas progas pažymintys. Tačiau visi jie turi savybę keisti savo išvaizdą – oksiduotis, braižytis, lankstytis. Todėl pravartu žinoti, kaip išsaugoti ar atkurti savo mėgstamiausių papuošalų išvaizdą. Kad papuošalai tikrai puoštų, jiems visiems reikia tinkamos priežiūros. Nors ir kokį brangų papuošalą turėtumėte, jį valyti ir prižiūrėti pakankamai paprasta.
Kad juvelyriniai dirbiniai vėl blizgėtų:
Tam, kad sugrąžinti juvelyrinių dirbinių pirminį blizgesį, jums prireiks.
– 1 valgomasis šaukštas druskos
– 1 valgomasis šaukštas sodos
– 1 valgomasis šaukštas indų ploviklio
– 1 stiklinė vandens
– 1 gabalėlis aliuminio folijos
Valymas atliekamas:
1. Atkirpkite nedidelį gabalėli aliuminio folijos ir padėkite ant dubenėlio ar stiklinės dugno.
2. Pripilkite karšto vandens į šį indą. Į vandenį įdėkite nurodytą kiekį druskos, sodos ir indų ploviklio.
3. Padėkite juvelyrinius dirbinius inde ant aliuminio folijos skiautelės ir palaukite 5-10 minučių.
4. Nuplaukite juvelyrinius dirbinius drungnu vandeniu ir nusausinkite bei patrinkite minkšto audinio skiaute.
Aukso ir deimantų valymas
Nors auksas pasižymi dideliu atsparumu laiko ir išorės veiksniams, kuo aukštesnės prabos aukso dirbinys tuo jis yra minštesnis ir pažeidžiamesnis. Auksinis žiedas arba auksiniai auskarai labiau blizgės, jeigu juos palaikysite pasaldintame vandenyje. Buitinės chemijos ar kosmetikos priemonių pažeistus papuošalus galima nubalinti naudojant citrinos rugšties tirpalą: į 0,5 l vandens įpilkite 3 šaukštelius citrinos rūgšties ir pavirkite dirbinius 5 minutes. Jeigu auksiniai papuošalai su brangakmenių akutėmis apsitrynė ir nebeblizga, nuplaukite juos amoniako tirpalu: į stiklinę drungno vandens įmaišykite 6 lašus amoniako. Po to perplaukite švariu vandeniu ir nušluostykite flaneline šluoste.
- Pripilkite dubenį šilto vandens ir į jį įlašinkite šiek tiek švelnaus indų ploviklio. Viską išmaišykite, kad vanduo suputotų.
- Panardinkite į vandenį aukso ar deimantų papuošalą ir palikite mirkti 2-5 minutes.
- Išimkite papuošalą iš dubens ir patrinkite jį švelniu šepetėliu, kad smulkūs šereliai pašalintų nuo papuošalo purvą ir kitus nešvarumus.
- Nuskalaukite papuošalą šaltu vandeniu. Jei tai darysite kriauklėje, užkimškite kriauklės nutekėjimo vamzdį, kad netyčia iš rankų išslydęs papuošalas neįkristų į kanalizacijos vamzdį.
- Nusausinkite papuošalą su švariu skudurėliu.
Sidabro valymas
Sidabras yra nuostabus, daugialypis metalas. Jo minkštas blizgėjimas prideda lengvos elegancijos lėkštėms, stalo įrankiams ir aišku papuošalams. Deja, sidabras yra gan pažeidžiamas, palyginti su kitais dažnai naudojamais metalais. Sidabras gali greitai pajuoduoti, apsinešti ir susibraižyti. Dažnai žmonės bijo smarkiau valyti sidabrinius dirbinius, nes jie neretai yra brangus atminimas, susijęs su kokia nors šeimos istorija, taigi labai saugomi. Tačiau nebūtina turėti juvelyro specialybę, kad galėtume nuvalyti sidabrą. Štai keletas patarimų, kaip valyti sidabrinius dirbinius, kad jie ir vėl šviestų kaip nauji.
1) Valykite sidabrą dažnai ir iškart po naudojimo. Dažnai naudojami sidabriniai daiktai retai neturi apnašų. Kai sidabro apnašų dar nėra arba jos tik pradeda atsirasti, paprasčiausiai nuplaukite sidabrinį daiktą su šiltu (ne karštu) vandeniu ir švelniu befosfatiniu plovikliu.
Venkite mūvėti gumines pirštines, kai valote sidabrą, nes guma koroduoja sidabrą. Naudokite minkštą audinį sidabrui valyti. Po valymo nušluostykite su minkštu rankšluoščiu. Geriausia apnašas valyti naudojant medvilninį medžiagos gabalėlį.
2) Valykite sidabrą specialiomis priemonėmis. Kai ant sidabro susiformuoja apnašos, paprastas rankinis valymas gali nepadėti. Specialiai gaminamos sidabro valymo priemonės (pastos) yra geriausias pasirinkimas, jeigu valote itin brangius sidabrinius dirbinius, papuošalus.
- Sudrėkinkite naudojamą medžiagos ar kempinėlės gabalėlį su specialiu sidabro šveitikliu ir švelniai pašveiskite sidabrinį daiktą.
- Šveiskite sidabrą tik tiesiomis linijomis, pirmyn ir atgal judesiu (ne ratais). Venkite stipraus brūžinimo, geriau leiskite visą darbą atlikti šveitimo pastai.
- Nuplaukite sidabrą po tekančiu vandeniu
- Nusausinkite nuvalytą sidabrą su sausu, švelniu rankšluoščiu
3) Sidabro valymas namie randamomis medžiagomis Galite naudoti lengvai namie randamus produktus mažiau svarbiems sidabriniams daiktams valyti. Šis metodas dažniausiai veikia gerai, bet didesnė tikimybė pažeisti sidabrą. Taigi, bandykite savo rizika.
Dantų pasta. Pasirinkite paprastą dantų pastą (ne gelį) be jokiu ypatingu balinančių priedų. Pigiausia pasta puikiai tiks. Paimkite švelnų sudrėkintą drabužį (seni sportiniai marškinėliai puikiai tiks) arba šlapią kempinę ir išspauskite šiek tiek dantų pastos. Tada švelniai patrinkite sidabrą tiesiais judesiais. Taipogi galite iš pradžių sudrkinti patį sidabrinį daiktą ir tada ant jo užtepti dantų pastos bei pradėti trinti su medžiagos gabalėliu. Bet kokiu atveju, būkite atsargūs ir švelnūs, ir jeigu pastebite, kad pradedate braižyti sidabrą, tuojau pat nuplaukite dantų pastą. Kai medžiagos gabalėlis pajuoduoja nuo sidabro apnašų, pridėkite dar pastos prie švarios medžiagos vietos ir tęskite valymą. Nuplaukite su šiltu vandeniu ir nusausinkite rankšluosčiu.
4) Sidabro valymas soda Kepimo soda gali pašalinti sunkiausiai įveikiamas apnašas, bet nenaudokite jos nebent nebijote sugadinti sidabro išorės. Kepimo soda laikoma per daug braižanti sidabrą šveitimo medžiaga. Kepimo soda su vandeniu ir sidabru sudaro mažą cheminę reakciją, todėl nekvėpuokite išskiriamais garais.
- Padarykite valymo pastą iš kepimo sodos ir šilto vandens.
- Šveiskite taip pat kaip aprašyta su dantų pastą.
5) Tirpalai ir elektrocheminis valymas Sidabro valymas vonelėje. Rinkoje yra priemonių, kurios be jokio mechaninio valymo gali nušveisti sidabro apnašas. Tačiau tikri profesionalai retai naudojasi tokiomis priemonėmis, arba dažniausiai labai trumpam laikui, kadangi tokie tirpalai labai agresyvūs ir greitai ėsdina ne tik apnašas, bet ir patį sidabrą. Tokie tirpalai dažnai yra kenksmingi tiek žmonėms, tiek sidabrui.
Kitas būdas, tai elektrocheminis valymas, kai sidabras panardinamas į druskos tirpalą ir vyksta elektrolitinė reakcija. Vėlgi, šis būdas gan rizikingas, ypaš sidabrui su oksiduotu paviršiumi ir prancūziška apdaila.
- Pašildykite reikiamą kiekį vandens ir ištirpinkite jame didelį kiekį valgomosios druskos. Vietoj druskos galite naudoti ir plovimo sodą.
- Įdėkite į dubenėlį aliuminio folijos ir išklokite ja dugną.
- Tada įmerkite prieš tai su muilu nuplautą sidabrą (į foliją) kelioms minutėms. Apnašos turėtų nusiplauti pačios.
- Sunkiai prieinamas vietas prieš tai dar pavalykite muilu ir drėgnų skuduru.
Pastaba: Šis metodas pašalins visas apnašas, net ir senovines. Panaudotą druskos tirpalą išpilkite į kriauklę. Šis sidabro valymo būdas yra pagrįstas paprasta chemine reakcija tarp aliuminio metalo ir sidabro oksido (apnašų). Druskos tirpalas veikia kaip elektrolitas ir leidžia vykti cheminei reakcijai.
6) Tinkama sidabro priežiūra apsaugo nuo apnašų
Be taisyklingo ir dažno valymo, geriausias būdas apsaugoti sidabrą yra teisingai jį laikyti. Įsitikinkite, kad kiekvienas sidabrinis papuošalas, indas yra visiškai sausas prieš padedant į vietą. Sidabro dirbiniams rekomenduojama įvynioti juos į rugščių neturintį vyniojimo popierių arba apsauginį popierinį maišelį. Taipat galima laikyti sidabrą flanelėje (specialiai sidabrui yra gaminami flaneliniai maišeliai). Įvyniotus sidabrinius papuošalus dar galite įdėti į plastikinį užspaudžiamą maišelį. Kaip papildoma apsauginė priemonė gali būti silicio gelis arba druskos stiklinė šalia sidabro, kurie sugeria drėgmę ir taip mažina aplinkos poveikį sidabrui.
Niekada nelaikykite sidabro arti arba kad liestųsi su guma, nerūdijančiu plienu ir dažais.
- Užlašinkite nedidelį kiekį sidabro valiklio ant minkštos švarios šluostės.
- Patrinkite papuošalą taip suvilgyta šluostele. Jeigu sidabro dėmės labai tamsios, teks patrinti smarkiau.
- Sidabro valiklį nuo papuošalo nuvalykite kita minkšta švaria šluostele, blizginkite papuošalą juo tol, kol šis taps šviesus.
KOMENTARAI
Papuošalai – kiekvienos moters silpnybė, tačiau turbūt ne kiekviena žinome, kaip prižiūrėti šiuos aksesuarus. Teko skaityti, jog auksiniai papuošalai nepraras savo spindesio, jei kartais juos palaikysime šiek tiek pasaldintame vandenyje.