Pastaraisiais metais, dėl įvairių kelionių ribojimų ir pablogėjusios turizmo sektoriaus padėties, kelionės nuosavais automobiliais įgavo didelį pagreitį. Keliautojai lėktuvus, traukinius ir autobusus išmainė į nuosavas transporto priemones. Atsiradę įvairūs suvaržymai lėmė didelį kelionių individualiais automobiliais populiarumo šuolį.
Toks kelionės būdas keliautojams leido detaliau pažinti lankomą šalį, susipažinti su vietos gyventojais ir atrasti dar nematytas bei turistinių maršrutų nepaliestas vietoves. Be to, tokių atostogų planavimas suvienija visą šeimą, nes keliaujant nuosavu automobiliu, galima įsiklausyti į kiekvieno jos nario pageidavimus ir aplankyti visas norimas vietas. Deja, tačiau individualus kelionės planavimas turi būti atliekamas įdedant daugiau pastangų, o automobilio paruošimas turi būti nuodugnus ir atsakingas. Neatlikus namų darbų, jūsų atostogų planus gali sujaukti kelyje netikėtai sugedęs automobilis ar kitos su tuo susijusios problemos. Dėl to, prieš leidžiantis į kelią nuosavu automobiliu, rekomenduojame atkreipti dėmesį į žemiau aptartus esminius dalykus.
Automobilio padangos
Kokybiškos ir nenusidėvėję automobilio padangos užtikrina saugią kelionę, vairavimo komfortą ir gerą automobilio važiuoklės sukibimą su kelio danga. Prieš leisdamiesi į kelionę, būtinai patikrinkite padangų būklę. Priklausomai nuo planuojamų nuvažiuoti kilometrų skaičiaus, įvertinkite savo padangų protektoriaus likutį. Jei leidžiatės į tolimą kelionę, rekomenduojama įsigyti naujas padangas. Taip pat nepamirškite atsarginės padangos – ji turi atitikti visus keliamus saugumo reikalavimus. Bėgant laikui, padangos guma sensta, todėl net ir nenaudota, tačiau ilgą laiką stovėjusi padanga, gali būti nesaugi eksploatavimui.
Būtinai įvertinkite planuojamą maršrutą ir sezoną. Keliaujant į šiltus kraštus turėtumėte atkreipti dėmesį, kad dažniausiai, tokiose vietovėse asfalto danga yra labai įkaitusi, todėl padangų nusidėvėjimas vyksta daug intensyviau. Jei jūsų kelionės planuose yra šaltieji kraštai – rinkitės universalias ar žiemines padangas, kuriomis galėsite keliauti tiek sausais ar žvyro dangos, tiek sniegu padengtais ir apledėjusiais keliais.
Techninė būklė
Padangų būklę ir pirminę automobilio apžiūrą galite atlikti savo jėgomis, tačiau automobilio techninę patikrą palikite šios srities profesionalams. Automobilio būklės patikrą galima sulyginti su kazino internetu – jei jus lydės sėkmė, gedimų nerasite ir galėsite laimingai leistis į kelią, tačiau jei nepasiseks ir rasite tam tikrų gedimų, teks susimokėti ir juos pašalinti. Pirmiausiai galite atlikti vizualinę automobilio apžiūrą – patikrinkite, ar priekiniame stikle nėra matomų įskilimų, ar tinkamai funkcionuoja automobilio šviesos šaltiniai – priekiniai bei galiniai žibintai, posūkiai, atbulinės eigos apšvietimas, avarinis signalas, stabdymo indikavimo apšvietimas ir rūko žibintai. Patikrinkite visą elektros įrangos sistemą: kondicionieriaus veiklą, elektrinius langus, el. veidrodėlių reguliavimą, pagalbinius stabdymo sistemos mygtukus ir kitus el. prietaisus. Įsitikinkite, kad efektyviai veikia darbinis stabdis, kuris dėl reto naudojimo, gali veikti neefektyviai ar būti užstrigęs. Važiuodami įsiklausykite į automobilio variklio ir pakabos veikimą – jie neturėtų skleisti jokių pašalinių ir neįprastų garsų.
Eksploataciniai skysčiai
Automobilio veiklą ir funkcijas palaiko įvairūs techniniai skysčiai – tai kelių rūšių tepalai, aušinimo skystis ar langų plovimo skystis. Pirmiausia, ką turite atlikti prieš kiekvieną kelionę – patikrinti variklio alyvos lygį. Leidžiantis į ilgą kelionę, rekomenduojama pakeisti automobilio alyvą ir alyvos filtrą. Nepamirškite ir kitų skysčių, užtikrinančių tinkamą automobilio įrangos veikimą. Pastebėjus suprastėjusį automobilio kondicionieriaus veikimą, tai gali būti ženklas, kad reikia jį užpildyti. Pasirūpinkite variklio aušinimo skysčiu. Jei pastebėjote, jog aušinimo skysčio talpoje jo lygis yra mažesnis nei minimalus ar minimalus, būtinai jį pripildykite iki reikiamos normos. Taip pat patikrinkite automobilio stabdžių sistemos bei vairo stiprintuvo skysčių lygį. Jei nepasitikite savo jėgomis ir nežinote, kaip patikrinti eksploatacinius skysčius, būtinai kreipkitės pagalbos į specialistus, nes šiuos darbus atlikti yra būtina.
Automobilio dokumentai
Į kelionę leiskitės tik su tvarkingais automobilio dokumentais. Užtikrinkite, kad automobilis būtų registruotas jūsų vardu, arba jūs turėtumėte įgaliojimą juo naudotis. Vairuodami kito asmens vardu registruotą automobilį, galite susidurti su problemomis kertant trečiųjų šalių valstybines sienas arba įvykus eismo įvykiui.
Be to, pasirūpinkite privalomuoju automobilio civilinės atsakomybės draudimu. Jis turi galioti visose šalyse, kurias planuojate aplankyti. Kilus neaiškumams, pasiskambinkite savo draudimo agentui ir su juo aptarkite visus, su draudimu susijusius klausimus.
Pasirūpinę automobiliu, pasirūpinkite ir savimi. Įsitikinkite, kad jūsų vairuotojo pažymėjimo galiojimo laikotarpis nesibaigs jums esant užsienio šalyje. Jei dėl to kyla kokių nors abejonių, pasikeiskite vairuotojo pažymėjimą ir keliaukite be rūpesčių.
Remontinės medžiagos ir pagalbinės priemonės
Automobilyje privalote turėti visas reikalingas pagalbines priemones, kurių gali prireikti nutikus nenumatytoms situacijoms. Pasirūpinkite, kad kelionės metu staiga pradurta automobilio padanga ir išėjęs oras, nesugriautų visų jūsų atostogų. Tam tikslui turėkite viską, ko reikės automobilio padangos remontui ar keitimui.
Nepamirškite ir pirmosios pagalbos vaistinėlės, šviesą atspindinčios liemenės ir svarbiausia – gesintuvo. Rekomenduojama į kelionę įsidėti ir atsargines automobilio eksploatacinių skysčių pakuotes – variklio alyvos, aušinimo skysčio ar langų plovimo skysčio pakuotes.
KOMENTARAI