Vaikai baiminasi knygų? Tereikia atrasti mėgstamą žanrą

Vaikai baiminasi knygų? Tereikia atrasti mėgstamą žanrą

Ar žindomam kūdikiui reikia duoti vandens
Kaip ir kur išsiųsti laišką Kalėdų seneliui, kad sulauktumėte atsakymo
Esveikata – Kaip prisijungti? | Covid-19 galimybių pasas
Kaip pasidaryti aitvarą
Kaip pagaminti sveikus bananų traškučius vaikams

Vieni vaikai lengvai pasineria į knygas, o kitiems skaitymas tėra tėvų ir mokyklos primesta prievolė. Kodėl taip nutinka? Vaikas, kuriam skaityti neįdomu, greičiausiai dar neatrado pakankamai įtraukiančios knygos. Galbūt nustebsite sužinoję, kad knygos vaikams taip pat turi žanrus. Jei jūsų atžalai sunku susidraugauti su knygomis, o kelios bandytos skaityti nesudomino, pabandykite surasti skaitinių iš kitų kategorijų. Teikiame dažniausiai sutinkamų vaikų grožinės literatūros žanrų sąrašą ir tikimės, kad jis padės pasisemti įkvėpimo renkantis knygą.

Šiuolaikinė grožinė literatūra

Šiam žanrui priklauso knygos, kurių veiksmas vyksta mūsų laikais ir mums pažįstame pasaulyje. Tokie skaitiniai realistiški, tarp jų nerasite magijos ar istorijos fragmentų. Šiuolaikinė grožinė vaikų literatūra kalba vaikams apie tai, kas jiems aktualu: santykius su bendraamžiais ir tėvais, mokyklą, elgesio normas. Šios knygos gali būti šmaikščios ir juokingos, kaip kad David Williams „Blogiausi pasaulio vaikai“. O taip pat nagrinėti ir rimtesnes temas, paauglių patiriamus sunkumus, atskirtį. Pavyzdžiui, Akvilinos Cicenaitės „Kad mane pamatytum“, Onjali Q. Rauf „Berniukas klasės gale“.

Detektyvinės istorijos vaikams

Šis vaikų literatūros žanras yra vienas populiariausių. Vaikus intriguoja paslaptys, galimybė su knygų veikėjais prisiliesti prie nežinomybės ir įminti mįsles. Skaityti detektyvines istorijas ne tik smagu, bet ir naudinga: vaikai ugdo savo pastabumą, loginį mąstymą ima geriau suprasti moralės normas. Lietuvoje detektyvinę seriją „Domas ir Tomas“ kuria rašytojas Tomas Dirgėla. Dar keli šio žanro pavyzdžiai: Astrid Lindgren „Kalio Bliumkvisto nuotykiai“, Stuart Gibbs „Šnipų mokykla“.

Istoriniai romanai

Kaip ir suaugusiųjų versijos, šios knygos padeda skaitytojui mintimis nusikelti į kitus laikus, patirti kaip gyveno vaikai praėjusiame amžiuje ar net anksčiau. Dažna vaikiškų istorinių romanų tema – Antrasis pasaulinis karas ir visos su šiuo skaudžiu įvykiu susijusios skaudžios patirtys. Šio žanro knygos supažindina vaikus su sudėtingomis temomis ir ugdo empatiją. Keletas istorinių romanu vaikams pavyzdžių: Michael Morpurgo „Karo žirgas“, Kimberly Brubaker Bradley „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“.

Pasakos ir tautosaka

Tai istorijos, kurios perduodamos iš kartos į kartą. Jose atpažįstami konkrečiai kultūrai būdingi motyvai ir simboliai. Pasakos, sakmės, padavimai yra labai svarbūs. Jų dėka vaikai supažindinami su bręstančiam žmogui aktualiomis temomis: pagalba suprantant sudėtingas gyvenimo situacijas ir randant būdų su jomis susidoroti, moralinėmis normomis, įkvėpimu drąsiai pasitikti sunkumus. Europoje žinomiausios yra Hanso Kristiano Anderseno, Haufo, Brolių Grimų pasakos. Taip pat turime ir lietuviškas pasakas bei padavimus. Šiame kontekste unikali yra Kotrynos Zylės knyga „Sukeistas“. Tai šiuolaikiškas kūrinys, papildytas lietuvių tautosakos motyvais.

Magiškos istorijos

Išgirdus šio žanro pavadinimą prieš akis, greičiausiai, iškyla Hario Poterio knygų serija. Šie Joanos Rowling kūriniai yra vieni tų, kurie lengvai sudomina ir įtraukia vaikus į knygų pasaulį. Vaikiškos literatūros, kuri yra papildyta magijos elementais yra iš tiesų nemažai. Jos populiarumas rodo kokia svarbi vaikų vidiniam pasauliui yra magija ir jos praturtintas mąstymas. Tokiose knygose veiksmas paprastai vyksta keistame, kitokiame nei mūsų pasaulyje. Pagrindiniai veikėjai čia gali būti ne tik žmonės, bet ir gyvūnai bei kitos pramanytos būtybės. Pavyzdžiui: Astrid Lindgren „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyveno ant stogo“, Antoine De Saint–Exupery „Mažasis Princas“. Rover Jansson „Troliai mumiai“.

Siaubo istorijos

Kūrinius, kurie kelia šiurpą ir gąsdina taip pat galima priskirti atskiram žanrui. Tokių lengvą siaubą keliančių pasakaičių apie monstrus ar vaiduoklius taip pat gausu tarp knygų vaikams. Mažuosius skaitytojus tokie kūriniai žavi, kadangi leidžia saugiai susidurti ir išgyventi slapčiausias baimes. Pavyzdžiui, Magdalena Hai ‘Košmarų krautuvėlė“ serija, Linos Žutautės „Kniūkiai arba dingusių kojinių paslaptis“, Philip Pullman „Laikrodžio širdis.“.

Atradus tinkamą knygą visi vaikai gali pamilti skaitymą. Vienam tai bus stebuklinga pasaka arba magiška istorija, kitam – detektyvas ar knyga su siaubo elementais. Bandykite skirtingus žanrus ir niekuomet nekritikuokite vaiko pasirinkimų. Atradus mėgstamą knygų kategoriją, jūsų vaikas nustos baimintis skaitymo.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: