...

Kaip išsirinkti virtuvės stalviršį

Kaip išsirinkti virtuvės stalviršį

Kaip išsirinkti šaldytuvą
Kaip išsirinkti kaitlentę
Kaip greitai išlyginti vyriškus marškinius
Kaip tinkamai prižiūrėti megztinius
Kaip teisingai taupyti elektrą

Virtuvės baldai – brangi, bet tikrai ilgalaikė investicija į patogumą ir funkcionalumą namuose. Nuo jų priklausys virtuvės vaizdas ir funkcionalumas artimiausius 5-15 metų, todėl prieš įsigyjant baldus verta apie daug ką pamąstyti, kad būtų paprasčiau išsirinkti tinkamiausią variantą. Šiandien padėsime išsirinkti bene svarbiausią virtuvės akcentą – stalviršį.  Stalviršis arba dar kitaip darbastalis –  ilga ištisinė plokštė, kuri yra dedama ant pastatytų spintelių viršaus ir tvirtinama prie sienos. Būtina atminti, kad stalviršis turi laikyti ilgai, nekeisdamas savo paviršiaus savybių. Šiais laikais stalviršių būna įvairių, nes yra gaminami tiek iš natūralių, tiek iš dirbtinių medžiagų, todėl pasirinkti dar sunkiau.

Klasikinio stiliaus virtuvės mėgėjai daugiau vertins natūralų akmenį, klijuotą medį ar medį apklijuotą plytelėmis, dirbtinį akmenį.

Šiuolaikiniam stiliui geriau tiktų metalas, stiklas, dirbtinis akmuo (arba akmens masė, arba “korianas“).

Pati patraukliausia, vertinant kainą, spalvų, tekstūrų gausą, aišku yra laminuotos medžio drožlių pagrindu pagaminta stalviršinė plokštė.

Pati patraukliausia, vertinant kainą, spalvų, tekstūrų gausą, aišku yra laminuotos medžio drožlių pagrindu pagaminta stalviršinė plokštė.


 

Virtuvinių stalviršių rūšys:

Natūralaus medžio stalviršiai ilgą laiką karaliavo rinkoje. Ir ne tik dėl suteikiamo jaukumo, nes ir didelio pasirinkimo anksčiau nebuvo. Tačiau šiandien tai gana brangus ir reiklus priežiūros paviršius, mat medį laikyti švarų, sausą, jis yra linkęs tamsėti. Pagrindinis pranašumas -natūralumas ir universalumas, nesudėtinga pritaikyti prie įvairaus stiliaus spintelių.

Lieto akmens stalviršiai gaminami iš susmulkintų natūralių mineralų dalelių, kurios sumaišomos su akrilo derva ir spalvų pigmentais. Nepaisant šio gaminio nemenkos kainos, jo pagrindinis pranašumas – ilgalaikiškumas, atsparumas karščiui ir subtilus vaizdas. Dėl neporingos struktūros šis stalviršis nesugeria drėgmės yra lengvai prižiūrimas.

■    Granito stalviršiai dvelkia natūralumu ir prabanga. Ju spalvų įvairovė ypač didelė -nuo rausvų, žalsvų iki juodu. Granitas yra stiprus, atsparus karščiui, lengvai valomas, tačiau… brangokas.

■    Marmuro stalviršiai – ne mažiau gražūs, tačiau gana nepraktiški ir savo brangumu lenkia granito stalviršius. Marmuras puikiai atlaiko karštį, tačiau gerai sugeria ir dėmes, kurias nuvalyti nėra labai paprasta, ypač bijo rūgščių.

■    Nerūdijančio plieno stalviršiai – ilgiausiai laikantis pasirinkimas. Jie atsparūs karščiui, drėgmei, lengvai prižiūrimi, o pažeisti, tiksliau įlenkti, juos gali nebent labai sunkūs daiktai. Tačiau, skirtingai nei mediniai stalviršiai, nerūdijančio plieno gaminiai virtuvei suteiks šaltumo ir oficialumo. Ir gerokai ištuštins piniginę.

■    Grūdinto stiklo stalviršiai – paskutinis mados šauksmas. Bijančius stiklinių daiktų turime nuraminti -grūdintas stiklas yra atsparus smūgiams ir karščiui, jį lengva prižiūrėti. Vidutinio brangumo.

■  Laminuoti stalviršiai – dėl praktiškumo, spalvų ir raštų įvairovės ir kainos santykio šiandien jie yra populiariausi. Šiuolaikinės technologijos leidžia atkartoti natūralias medžiagas, todėl šie stalviršiai atrodo tarsi iš tikro medžio ar marmuro, o ir kaina, palyginti su stalviršiais iš natūralių medžiagų, gerokai mažesnė.

Drėgmė į plokštės vidų patenka per siūles, todėl stalviršio briaunos turi būti kokybiškai užklijuotos. Rimtesnių MPD paviršiaus pažeidimų pašalinti neįmanoma.

MDP gali būti faneruota, t. y. dengta natūraliu medžio lukštu. Šiuo atveju labai svarbu, kad plokštės paviršius būtų padengtas kokybišku laku, užtikrinančiu tinkamą paviršiaus apsaugą. Tokia plokštė, veikiama saulės, ilgainiui gali pakeisti spalvą.

 


 

Renkantis stalviršį reiktų atkreipti dėmesį į keletą dalykų – ar paviršius yra atsparus drėgmei, kaip lengvai jis valomas, ar gali kauptis bakterijos ir nešvarumai.

Stalviršių pasiūla šiandien didžiulė. Todėl prieš pradėdami rinktis visų pirma sau atsakykite, kokie kriterijai jums svarbiausi: išvaizda, kaina ar kokybė.

■    Išvaizda. Tai skonio reikalas – svarbiausia, kad derėtų prie virtuvės dizaino.

■    Kaina. Dėl jos irgi spręsti jums – kiek galite skirti šiai prekei.

■    Kokybė. Dažnam kyla klausimas, kodėl už vienodai arba bent jau labai panašiai atrodančią prekę reikia mokėti brangiau? Negi tik už gamintojo vardą?

Iš dalies taip. Nes paprastai žinomi gamintojai, norėdami išsaugoti gerą vardą, rūpinasi kokybe. O kokybiški daiktai laiko ilgiau.

Deja, pigesnių stalviršių, nors jie irgi atrodo gražiai, savybės nebus tokios kaip brangesnių. Pvz., medžio drožlių plokščių stalviršių skiriasi ne tik suformavimo technologija (čia ypač svarbus drožlių suspaudimo laipsnis), tačiau ir aukšto slėgio laminatas (turėtų būti -HPL ar CPL), stalviršio padengimo juo technologija.

Standartinis darbastalio aukštis virtuvėje – 850-910 mm. Tai nėra teisinga, nes kiekvienos šeimos narių ūgiai skiriasi, todėl pasirinkus netinkamą aukštį, vargs nugara. Darbastalio aukštis virtuvėje turėtų būti pritaikomas kiekvienam asmeniškai, atsižvelgiant į tai, kokio ūgio žmonės dažniausiai gamins maistą ir naudosis virtuve. Aukštį galima reguliuoti pasirenkant spintelių kojeles. Jei reikia aukštesnės virtuvės, kojelės pasirenkamos ilgesnės, jei žemesnės – trumpesnės, o tuo pačiu pasirūpinama ir santechnikos sprendimais, kurie paprastai gali kliudyti pastatyti spinteles arti sienos. Svarbiausiai, kad virtuvės baldai būtų patogūs jūsų šeimos nariams, o ne svečiams, kurie užsuka retai.


 

Stalviršių priežiūra ir valymas

Stalviršis – tarsi virtuvės vizitinė kortelė. Tad svarbu ne tik išsirinkti gražų, derantį prie virtuvės spintelių, bet ir po to juo tinkamai rūpintis. Pirmiausia atsižvelkite į stalviršio paviršiaus grublėtumą: kuo jis gruoblėtesnis, tuo priežiūra sudėtingesnė.

■    Natūralaus medžio stalviršį maždaug kas porą mėnesių padenkite labai plonu aliejaus sluoksniu. Tai apsaugos medį nuo drėgmės ir smulkių paviršinių pažeidimų, jį galėsite nuvalyti drėgna kempinėle arba  pašluoste.

■    Lieto akmens stalviršis atsparus tiek drėgmei, tiek chemikalams, todėl jam specialios priežiūros nereikia. Valyti galima ne tik drėgna kempinėle arba pašluoste, bet ir soda ar indų plovimo skysčiu, tik šis ilgainiui gali sumažinti akmens blizgesį. Nuvalę akmenį drėgnai paskui jį pavalykite sausa šluoste. Įbrėžimus panaikinsite juos nušveitus.

■    Ant granito stalviršio atsiradusias dėmes reikėtų šalinti kuo skubiausiai. Jei išsiliejo skystis, geriausia jį nuvalyti sugeriant į šluostę arba kempinę, o ne šluostant. Riebalų ir rūgščių dėmes geriausia šalinti granitui valyti skirta specialia priemone. Norėdami padidinti granito viršutinio sluoksnio tankumą ir sumažinti paviršiaus absorbciją (t.y. medžiagų susigėrimą), nepamirškite jo impregnuoti.

■    Marmuro stalviršiui valyti nenaudokite įprastų cheminių priemonių – rinkitės skirtas natūraliam akmeniui. Jei dėmės jau pažeidė marmurą, neliks nieko kito, kaip stalviršį nupoliruoti iš naujo. Kad marmuras ilgai laikytų, jį porą kartų per metus impregnuokite.

■    Grūdinto stiklo stalviršiui valyti tiks ir drėgna kempinėlė ar pašluostė, ir įprastas langų plovimo skystis.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0