Kaip išsirinkti droną

Kaip išsirinkti droną

Kaip išsirinkti sužadėtuvių žiedą?
Kaip naudotis Uber paslaugomis ( Taksi – Vilnius)
Kaip susirasti programuotojų komandą elektroninei parduotuvei sukurti
Siurblys – robotas: ILIFE V5S Pro | Apžvalga
Kaip geriau: siūti užuolaidas ar pirkti jau pasiūtas?

Pasaulyje žaibiškai išpopuliarėjo skraidantys dronai. Paprastam vartotojui siekiant nepasimesti šių skraidyklių gausoje būtina žinoti keletą svarbiausių aspektų, kad nepasimesti jų gausybėje. Dronų ( kopteriių)  kainos svyruoja nuo keliasdešimt iki kone tūkstančio eurų. Taip kad dronus vadinti tik žaislais tikrai neverta. Kyla klausimas kaip pasirinkti Jums tinkama droną, kad vėliau netektų gailėtis įsigijus pirkinį, kuris neatitinka Jūsų lūkesčiu? Pateiksime esminius kriterijus pagal kuriuos galėsite išsirinkti Jums labiausiai tinkama droną.

Kas yra dronas

Dronai yra nuotoliniu būdu valdomi aparatai, turintys daugiau nei dvi besisukančias mentis. Priklausomai nuo menčių skaičiaus, jie gali būti vadinami trikopteriais, kuadkopteriais, oktokopteriais ir kt. Visa tai įtakoja aparato stabilumą galintį išlaikyti tam tikras apkrovas, leidžiančias iškelti į orą profesionalias kameras ir gimbalus (svarbiausias drono dalis, leidžianti stabilizuoti įtaisytą kamerą).

Dronas ar lėktuvas

Nors atrodytų, kad visi dronai yra tiesiog nuotoliniu būdu valdomi orlaiviai, iš tikrųjų šie įrenginiai tarpusavyje skiriasi. Siekiant šių skraidyklių organizuotos kategorizacijos, skirstomi tokie tipai:

  • RPV (Remote Piloted Vehicle) – modelis valdomas specialaus valdiklio pagalba.
  • RC FPV (First Person View) – nuotoliniu būdu valdomas įrenginys, prie kurio yra prijungta kamera, leidžianti stebėti vaizdus tarsi iš lėktuvo kabinos.
  • UAV – įrenginys, kurį valdyti galima kompiuterio pagalba arba iš anksto užprogramuoti maršrutą, kuriuo jis turėtų skristi. Ir tai būtent yra dronas.

DJI-Phantom

Kaip išsirinkti droną

Dronas visų pirma yra skraidyklė, todėl itin svarbūs jo fiziniai duomenys, dėl šios priežasties, įsigydami droną turėtumėte žinoti, kam jį ketinate naudoti ir ko iš jo tikitės.
Multikopteriai gali būti skirstomi į tinkamus naudoti lauke ir patalpose. Kai kurie jų pritaikomi tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse. Pavyzdžiui, Parrot AR. 2.0 turi du keičiamus korpusus – skraidymui patalpose skirtas korpusas papildomai apsaugo besisukančius propelerius.

Ne mažiau svarbus ir roboto dydis. Mažesni multikopteriai tinka patalpoms, be to, juos patogiau transportuoti – kai kurie gali tilpti į paprasčiausią kuprinę. Antra vertus, didesni dronai neretai būna tvirtesni, vadinasi, labiau atsparūs smūgiams ir nesėkmingiems nusileidimams, bei stabilesni esant prastoms oro sąlygoms.
Dronai taip pat skiriasi pagal propelerių skaičių. Labiausiai paplitusios yra keturis sraigtus turinčios skraidyklės – kvadkopteriai, naudojami pramogai arba komerciniais tikslais. Taip pat gaminami heksakopteriai (šešiasraigčiai dronai, tinkantys profesionaliems filmavimams) ir oktokopteriai, turintys aštuonis sraigtus.
Gamintojai siūlo skirtingo dizaino ir ergonominių savybių multikopterius. Šiuo metu galima įsigyti netgi paukščio pavidalo skraidyklę Bionic bird. Nors tai yra antraeiliai dalykai, jie lemia, kiek patogu bus droną skraidinti ar laikyti rankose.

Baterija – skrydžio laikas

Nuo baterijų galingumo priklauso, kiek ilgai dronas gali išbūti ore. Nurodytas laikas gali šiek tiek skirtis, priklausomai nuo to, ar naudojama kamera, taip pat nuo judėjimo greičio bei oro sąlygų. Paprastai skrydžio trukmė yra nuo 7 iki 40 min, dažniausiai apie 15 min, ko visiškai pakanka fotografavimui ar filmavimui. Atkreiptinas dėmesys, jog komplekte gali būti ir daugiau nei viena baterija, o tai yra didelis privalumas, norint pratęsti skraidymo laiką. Būtina atsižvelgti ir į tai, kiek laiko trunka baterijos įkrovimas.

kopteris

Valdymo nuotolis

Šis parametras lemia, kokiu didžiausiu atstumu nuo „piloto“ gali nuskristi dronas ir į kokį didžiausią aukštį gali pakilti.

Kamera

Dronai su kamera yra dviejų tipų:

  • su gamykliškai įmontuotomis vaizdo kanerinus;
  • be gamykliškai sumontuotų vaizdo kamerų.

Pagal kameros tipą skirstoma į:

  • Dronus, turinčius 4K, 1080p arba 720p skiriamosios gebos integruotą kamerą
  • Dronus su SD, standartinės skiriamosios gebos integruota kamera
  • Dronus su GoPro kamera
  • Dronus, pritaikytus tvirtinti GoPro kamerą
  • Dronus, turinčius tik fotografuojančią kamerą
  • Dronus, neturinčius kameros

Kameros stabilizatorius

Tai stabilizatorius, skirtas kameros montavimui ir pagerinantis įrašomo vaizdo kokybę. Dažniausiai perkamas atskirai, tačiau atsižvelgiant į kameros, tvirtinamos prie drono, tipą ir prekės ženklą. Pažangesni stabilizatoriai leidžia valdyti kamerą iš bet kokios ašies.

Skrydžio nuotolis

Maksimlus drono skrydžio nuotolis priklauso nuo drono, valdymo pulto  parametrų, bei aplinkos sąlygų. Vidutiniškai šis atstumas svyruoja nuo 30 metrų, iki kilometro ar net daugiau.

 

Skrydis ir valdymas

Dronai gali skristi valdomi „rankiniu“ režimu, tačiau gali veikti ir automatiškai, pavyzdžiui, judėti pagal iš anksto užprogramuotą trajektoriją. Rankiniu būdu reguliuoti skrydį yra sudėtinga, reikalauja įrenginio „pajautimo“ ir valdymo įgūdžių. Tokių parametrų kaip skrydžio aukštis, greitis ar nuotolis tikslus nustatymas vienu mygtuko paspaudimu yra kur kas paprastesnis ir ypač tinka pradedantiesiems. Nauji modeliai siūlo vis daugiau automatinių skrydžio režimų bei funkcijų, tokių kaip grįžimas į pradinį tašką, drono padėties ištiesinimas, judančio objekto sekimas, jo apskriejimas ratu ir panašiai. Visa tai daro skrydį tokį tikslų, kad galima sutelkti dėmesį į vaizdo įamžinimą, o ne prietaiso kontroliavimą. Jei drone įdiegta atvirojo kodo programinė įranga (Linux), tai suteikia galimybę pačiam programuoti savo multikopterį, tačiau tai nėra aktualu pradedantiesiems vartotojams.

     

Valdymo pultas

Skraidyklės su nuotolinio valdymo pultais siejamos Bluetooth arba bevieliu interneto Wi-fi ryšiu. Nemažai dronų gali būti valdomi tiesiog išmaniuoju telefonu ar net specialia apyranke (šis variantas itin tinka sportininkams). Kai kuriems modeliams siūlomos programėlės su papildomomais skraidymo ar fotografavimo režimais. Taip pat kai kada galima atskirai valdyti ne tik paties drono trajektoriją, bet ir kamerą, o fiksuojami vaizdai gyvai perduodami į išmanųjį įrenginį.

Atsarginės dalys komplekte

Bloga žinia ta, kad skraidantys dronai ankščiau ar vėliau patiria mažesnius ar didesnius susidūrimus su kliūtymis. Tokia rizika ženklai išauga jei tai jūsų pirmasis pirkinys ir drono valdymo patirties dar neturite.
Gera žinia yra ta, kad dronai gaminami iš lengvų ir smugiams atsparių medžiagų, tokių kaip anglies pluoštas ar polipropileno putos, ir o pati skraidyklės suprojektuota taip, kad apsaugotų pačius jautriausius komponentus – variklius, radijo ryšio sistemą ir CPU. Todėl nedidelius susidūrimus dronai atlaiko. Labiausiai pažeidžiamia dalis yra propeleriai, tačiau jie yra pigiausia ir nesunkiai keičiama drono detalė. Todėl atkreipkite dėmesi ar dronas komplekuojamas su atsarginiais propeleriais. Derėtų atminti, kad dėl stabilumo pusė drono propelerių sukasi pagal laikrodžio rodyklę, kita pusė – prieš laikrodžio rodyklę. Todėl rūpinantis reikėtų pasirūpinti abiejų sukimosi krypčių propeleriais.

Populiariausi dronų gamintojai

  • DJI
  • Parrot
  • 3D Robotics
  • Walkera
  • SYMA

Pabaigai

Prieš renkantis pirmąjį droną turėtumėte žinoti, kam jis bus naudojamas – žaidimams ar profesionaliai vaizdinei medžiagai. Kitas ne ka mažiau svarbus faktorius yra jūsų patirtis ir valdymo įgūdžiai. Neturint patirties jau per pirmą skrydį galite netekti kelių šimtų eurų vartės drono. Todėl DJI Phatom gal ir nėra geriausias pasirinkimas būti pirmuoju jūsų dronu, jei dar neturite patirties kaip jį valdyti. Įvertinę šiuos faktorius bei savo biudžetą jau žinosite kokie dronai jums tinkami.

KOMENTARAI

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0